Az EU különböző alapjaiból származó pénzek hazai felhasználásának mikéntjét az aktuális, 2004-2006-ra kidolgozott Nemzeti Fejlesztési Terv (NFT) fekteti le. A terv öt operatív programot - azaz beavatkozási területet - tartalmaz, ezek közül a Gazdasági Versenyképesség Operatív Program (GVOP) a termelőszektor modernizációját, valamint a fejlett gazdasági szolgáltató környezet kialakítását tűzi ki célul. A GVOP alapelgondolása a megindult gazdasági növekedés bázisának - ágazatok, szektorok és régiók szerinti - kiszélesítése, elmélyítése, a gazdaság magas, az unió átlagát meghaladó növekedési ütemének fenntartása, a versenyképesség előmozdítása, a termelékenység növelése, ezzel az ország és az EU gazdasági fejlettsége közötti fokozatos konvergencia biztosítása.
A pályázatok a következő területek fejlesztését szolgálják: beruházás-ösztönzés (1. prioritás), kis- és középvállalkozások (2. prioritás), kutatás-fejlesztés és innováció (3. prioritás), információs társadalom és gazdaságfejlesztés (4. prioritás). A GVOP költségvetési kerete a 2004-2006 közötti időszakra összesen több mint 154 milliárd forint. A költségvetésen belül az Európai Unió Európai Regionális Fejlesztési Alapjának hozzájárulása 70 %-ot tesz ki.
Az NFT öt operatív programja közül a GVOP kiírásaira érkezett be tavaly a legtöbb pályázat, számszerint 9134 darab. Ebből február 11-ig 4778 pályázat nyert el támogatást több mint 72 milliárd forint értékben, amely által közel 128 milliárd forint értékű beruházás valósulhat meg. Kétoldalúan 1685 darab támogatási szerződést írtak alá, 8,167 milliárd forint értékben.
A GVOP keretén belül idén összesen 16 pályázat került kiírásra 45,5 milliárd forint teljes keretösszeggel. A pályázatok jellemzően a tavalyi konstrukciókra épülnek, a támogatási tartalomban nem történt alapvető változás a tavalyi pályázatokhoz képest. A tapasztalatokat, igényeket felmérve bizonyos, a feltételeket érintő egyszerűsítések, pályázóbarát változások történtek. Ezek közül a legfontosabb az, hogy a támogatásra jutó, le nem vonható áfa támogathatóvá vált.
Továbbá a befektetés-ösztönzési és az informatikai kiírások esetében a belépési küszöbök és a minimálisan igényelhető támogatási összegek csökkentek, míg egyes pályázatoknál az elnyerhető maximális támogatás összege növekedett.
Ugyanakkor említésre méltó, hogy a 2004-es idényben a kkv-k által leginkább keresett 2.1.1-es - többszörösen túligényelt, és nem megszokott hirtelenséggel idő előt lezárt - technológiafejlesztési kiírás feltételeli nagymértékben szigorodtak. A legszembetűnőbb változás az elnyerhető támogatás mértékének csökkenése (50-ről 35 százalékra), de lényegesen szűkült a kedvezményezettek és az elszámolható költségek köre is.
Az adminisztráció szempontjából is könnyítettek a kiírásokon: a formanyomtatványhoz nem kell csatolni a természetvédelmi, környezetvédelmi, vízügyi hatóság igazolását. A 2. és 4. prioritás esetében a bankgarancia vagy kezesi kötelezvény ígérvény helyett a pályázónak mindössze nyilatkoznia kell az igénybe venni kívánt biztosítékról, ami költség és időmegtakarítást jelent. Javít a pályázók helyzetén az is, hogy kibővült a hiánypótolható dokumentumok köre.
A pályázatok befogadása március 1-jén kezdődik, a benyújtási határidő a legtöbb esetben 2005. december 31. A pályázati dokumentációk a GKM (www.gkm.hu), valamint a közreműködő szervezetek honlapjáról érhetők el (www.itkht.hu , www.mvf.hu ).