Új szabályokra várva

A konferencia második napjának reggelén a hírközlési szektor képviselői az ágazatot érintő szabályozási kérdésekről, a technikai fejlődés lehetőségeiről, és a versenyről beszélgettek. A dialógusban Kőrösi Szabolcs Gábor, a KHEM osztályvezetője, Bánhidi Ferenc az NHH Tanácsának tagja, Bóna Ákos a Szélessávú Közhasznú Alapítvány elnöke, Pettkó András országgyűlési képviselő valamint az IVSZ nevében Mácz Ákos vettek részt. A beszélgetést Demcsák Mária a Piac és Profit főszerkesztője vezette.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kőrösi Szabolcs Gábor beszámolt az Európai Unióban jelenleg folyó szabályozási kérdésekről, többek között arról a dilemmáról, hogy milyen hatáskörrel rendelkezzen az új hírközlési hatóság. A bizottság javaslata egy bürokratikus és erős hatáskörrel rendelkező Elektronikus Hírközlési Piacfelügyeleti Hatóság létrehozásáról szól, amit első olvasatban a tanács nem támogatott. Magyarország egy költséghatékonyabb, kevésbé bürokratikus alternatíva megvalósulását látná szívesen. A tagállamok egyaránt aggályosnak találták a javaslatnak a vétójog kiterjesztésére vonatkozó pontját, valamint a funkcionális szétválasztási kötelezettséget.

A következő évek fejlődését jelentősen befolyásolhatja az irányelvek sorsa. Mindenki számára kedvező megoldás lenne, ha november 27-én, Brüsszelben sikerülne politikai megállapodást kötni. Amennyiben ez nem történik meg, az európai politikusoknak három hónapjuk van, hogy a javaslatokat újratárgyalják és második olvasatban a tanács elé tárják. Az idő viszont sürget, hiszen 2009-ben európai parlamenti választások lesznek. Ennél kedvezőtlenebb szcenárió, ha nem lesz második olvasat, és a mostani verziót tárgyalják tovább. Ebben az esetben akár 3-4 évig is elhúzódhat a vita.

- A jelenlegi szabályozási rendszer már nem tudja követni a technológia fejlődését, ennél fogva mára gátjává vált a szolgáltatók előrelépésének - hangsúlyozta a KHEM osztályvezetője.

Dereguláció és rugalmasság

A dialógus második vezérszónoka Bánhidi Ferenc három pontban vázolta a szektor aktuális kérdéseit.  

Magyarországon a piac jól működik és mára az ország jelentős részében kialakult a hírközlési szolgáltatások versenye. Ennek kapcsán pedig felmerül, hogy a továbbiakban már nincs szükség a szabályozó hatóság munkájára, így az NHH bizonyos területekről visszavonulhatna. A másik hatósági dilemma, hogy a jelenleg folyó nagy és hosszú távon megtérülő optikai hálózatfejlesztési beruházások terén hogyan lépjen fel a hatóság. Ennek kapcsán Bánhidi Ferenc megjegyezte, hogy a Nemzeti Hírközlési Hatóság álláspontja szerint a beruházásösztönzés nem jelenti a kivonulást, csupán azt, hogy az újgenerációs hálózatok fejlődését átlátható módon segítik. A fejlődés következtében pedig az eddig jól működő frekvenciaszabályozáshoz is hozzá kell nyúlni. A frekvenciafelhasználás meghatározását túllépte az idő, és a piacról kivonulók helyzete is tisztázásra szorul.


Pettkó András, Bóna Ákos, Mácz Ákos, Bánhidi Ferenc, Kőrösi Szabolcs Gábor

Mácz Ákos is az infokommunikációs szektor mozgásterét meghatározó uniós szabályozás megszületésének fontosságát hangsúlyozta annak érdekében, hogy a következő 5-8 évben várható radikális innováció-fejlődés betölthesse szerepét az emberek mindennapjainak hatékonyabbá tételében. A jelentős beruházásokat ösztönözni kell, és jogbiztonságot teremteni a szolgáltatók számára, vélte a Magyar Telekom EU-kapcsolatok vezetője.

Legyen egy kézben az informatika és a hírközlés!

Bóna Ákos is a biztonságos beruházási környezet megteremtését látja a továbblépés kulcsának. A piacélénkítést azonban a szolgáltatókra bízná a Szélessávú Közhasznú Alapítvány elnöke. - Fontos, hogy a szabályozó hatóság megfelelő módon élénkítse a versenyt, az állam pedig ösztönözze a felhasználás bővülését - hangsúlyozta Bóna.

Pettkó András viszont az itthon elért eredményekkel kezdte mondandóját, majd kitért a hazai szabályozási problémákra: a törvényeket finomítani kellene, de a jogszabályok lassan születnek meg, a politikai csatározások sokszor gátjává válnak a továbblépésnek. Ha egy kézbe kerül a hírközlés és az informatika, a kormányüléseken megfelelő szinten képviselnék a szakmát. Pettkó András hozzászólását követően a hallgatóság soraiból Debreceni Győző főosztályvezető kért szót. Szerinte a keretszabályozás elfogadása még messze van, a szabályozás hiányából viszont számos problémával kell a szakmának szembenéznie.

Erre a gondolatra reagálva Bánhidi Ferenc elmondta, a magyar szabályozási környezetnek valóban vannak hiányosságai, de bizonyos lehetőségeket is megteremtett és a piacra ható legfontosabb döntések is megszülettek. A hazai szabályozás például lehetővé teszi, hogy a Nemzeti Hírközlési Hatóság bármikor piacelemzést indítson, ha a versenyt befolyásoló helyzet kialakul. A hatóság tanácsának tagja tehát egyáltalán nem pesszimista a fejlődést illetően. A KHEM osztályvezetője viszont - ahogyan Pettkó András is - a politikai együttműködést és az IKT szektor irányításának egy kézbe kerülését sürgette.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo