Új nemzetközi számviteli standard a biztosítási szerződésekre

A biztosítóknak igen szűkös határidővel és komoly kiadásokkal kell számolniuk, hogy alkalmazni tudják a biztosítási szerződésekre vonatkozó nemzetközi számviteli standardot. A standard kidolgozását két fázisra osztották a rendelkezésre álló rövid idő és a rendkívül éles viták miatt - az első fázis tervezetét most hozta nyilvánosságra a Nemzetközi Számviteli Standardok Bizottsága - hívja fel a figyelmet a változó pénzügyi rendre a KPMG.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Egy univerzális számviteli nyelv megalkotása érdekében az Európai Bizottság nemrég elfogadta a Nemzetközi Számviteli Standardok Bizottsága (IASB) által kidogozott, csaknem az összes létező nemzetközi beszámolókészítési standardot (International Financial Reporting Standards – IFRS, korábban IAS). Nem fogadták el ugyanakkor a pénzügyi instrumentumok elszámolásának módját rögzítő standardokat, amelyek módosításán jelenleg is dolgozik az IASB. Ugyanakkor hiányzik még néhány fontos területet lefedő standard is – ezek egyike a biztosítási szerződések kimutatását szabályozó, komoly vitát kiváltó standard. Éppen e vitáknak tulajdonítható, hogy a testület most csak átmeneti szabályozástervet rögzített, amelyet október végéig nyilvános vitára bocsát.

A tervezet egy kétlépcsős folyamat első fázisa, amelyben most az alapelveket rögzítették; a második fázisban pedig kidolgozzák a viták során pontosításra szánt részleteket. Ezek lényege az, hogyan lehet meghatározni a biztosítási szerződések valós értékét, hiszen a biztosítási szerződéseknek nincs aktív piacuk.

Figyelembe véve, hogy az Európai Unió 2005-től kötelezi az uniós cégeket a nemzetközi beszámoló készítési standardok alkalmazására, rendkívül sürgető ennek az eddig hiányzó standardnak a kidolgozása” – hangsúlyozza a KPMG senior menedzsere, Leposa Csilla. A kétlépcsős folyamat azért vált szükségessé, mert az IASB felismerte, hogy nem tudja időben véglegesíteni a standardot ahhoz, hogy a cégeknek elég idejük legyen a felkészülésre a 2005-ös határidőig.

A viták hátterében az áll, hogy a biztosítók elégedetlenek a pénzügyi instrumentumok – beleértve a derivatívák és a fedezeti ügyletek – elszámolásának módját szabályozó (IAS 32 és IAS 39) standardokkal, és azt szeretnék, hogy az új, biztosítási szerződésekre vonatkozó standard nagyobb rugalmasságot engedjen nekik azok alkalmazásában. A biztosítók szerint az új standard alapján valószínűleg számos biztosító eredménye jelentős volatilitást mutatna, az eszközök és a kötelezettségek esetleges eltérő értékelése miatt. A már hatályos IAS 39 ugyanis az eszközök valós értéken történő értékelését írja elő, miközben az átmeneti biztosítási standard megengedi, hogy a biztosítók folytassák az eddigi gyakorlatot, ami a legtöbb esetben a biztosítási kötelezettségeknek az óvatosság elvén alapuló értékelését jelenti.

Az eszközök és biztosítási kötelezettségek különböző elven történő értékeléséből származó egyezőtlenség megszüntetése céljából néhány biztosító szorgalmazza, hogy az IASB járuljon hozzá, hogy a biztosítási kötelezettségek lefedésére szolgáló eszközök értékelése valós érték helyett bekerülési értéken történjen. Az új standard-tervezet egyik legfőbb eleme, hogy az IFRS-t alkalmazó országokban egyelőre biztosítási szerződésnek minősülő termékek a jövőben befektetésnek, vagy letétnek minősülnek majd – főként az életbiztosítók befektetési típusú szerződéseiben. Az ilyen típusú szerződésekből származó díjbevétel az új standard szerint nem minősül bevételnek, azaz nem érinti az eredménykimutatást. Ennek következtében számos biztosító, elsősorban életbiztosítók díjbevétele jelentősen csökkenni fog.

„A cégeknek képesnek kell lenniük arra, hogy jóval az új standard első alkalmazása előtt jelezzék a pénzpiacoknak, milyen hatással lesz az fő mutatószámaikra. A biztosítótársaságoknak nem lesz egyszerű alkalmazniuk az új standard előírásait, ugyanakkor az új rendelkezésekkel jelentősen javulhat a biztosítási szerződésekről készített beszámolók átláthatósága és összemérhetősége egész Európában. Rendkívül fontos az is, hogy a kellő felkészülés érdekében az IASB mielőbb véglegesítse a standardot” – hangsúlyozza Leposa Csilla.

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo