Magyarországon 2012-ben recesszió, de legalábbis minimális növekedés lesz – vélték szinte egybehangzóan a gazdaságkutatók az első negyedév után közreadott elemzéseikben. (Így az év végéhez közeledve valószínűleg sokan kiegyeznénk, ha csak stagnálással kellett volna megbirkóznunk ebben az évben...)
A kormány ugyan komoly erőfeszítéseket próbált tenni a foglalkoztatási helyzet javítására, újabb bérkomenzációs pályázat indult, világosan látszott azonban, hogy az országgal szembeni bizalom helyreállításához jóval több kell, mint amit addig tett az ország vezetése.
A bizalom visszaszerzése a tét
Azt tudtuk, hogy a Magyarországgal szemben indított három uniós kötelezettségszegési eljárásból kettő nem előfeltétele a Nemzetközi Valutalappal tervezett tárgyalások megkezdésének (a bírák nyugdíjkorhatára és az adatvédelmi hatóság függetlensége teljesen külön ügy). Az is egyértelmű volt azonban, hogy a magyar jegybanktörvény módosítása kevés lesz az IMF/EU-hitelprogramról szóló hivatalos tárgyalások elkezdéséhez, az Unió a bizalom visszaszerzését várta volna el.
Az EB készen állt a hiteltárgyalások megkezdésére
Az a tény ugyan minimum kétkedésre adott okot, hogy a Széll Kálmán Terv 2.0 című dokumentumot az elemzők hasonlóképpen kommentálták, mint a magyar kormány szerint nagyrészt megvalósult, elemzők szerint viszont nemigen realizálódott 2011-es első változatot: az irány jó, de nagy a megvalósítás kockázata. A hónapok óta tapintható feszültség azonban érezhetően oldódott, amely a magyar eszközök piacaira is kedvező hatással volt: a forint az euróval szemben a 295 forint fölötti tartományból a hónap utolsó napjaiban 285 forint alá erősödött, s az állampapírpiacon is csökkenésnek indultak a hozamok. (A kedvező trend sajnos május elején már meg is tört.)
A Széll Kálmán Terv 2.0 azonban már messze nem azt a hangulatot hozta, mint egy évvel korábban publikált előde. Egyértelműen látszott, hogy a vállalkozások és a lakosság számára is megszorítást jelent a Széll Kálmán Terv 2.0, s az új adók bevezetésével a kormány háttérbe szorítja a gazdaság dinamizálását a hiánycél elérésének érdekében.