A 2007. novemberében alakult Európai Élethosszig tartó Pályaorientációs Szakpolitikai Hálózat 2008. április végén tartotta második hálózati munkacsoport ülését Prágában. Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat honlapján található beszámolóból kiderül, hogy a cseh fővárosban több olyan problémát is megvitattak, amelyek megoldásával hatékonyabb lesz az egész életen át való tanulás rendszere.
Miközben az iskolák világában legalábbis léteznek nemzeti standardok, habár sokszor nem használják azokat, vagy nincsen rendszeres éves nyomon követésük, a pályaorientációra a felnőttek esetében még ezek is hiányoznak. Megoldandó feladat a tagállamok előtt az előzetes tudás beszámítás és a felnőtt pályatanácsadás, felnőttoktatás rendszerinek összekötése. Ilyen komolyabb rendszer kiépítésével - amely annak drágasága okán nem vált általánosan elérhetővé-, a francia rendszer próbálkozott meg.
Szintén kérdéses, hogy a még mindig túlságosan a munkanélküliekre, szociálisan hátrányos helyzetűekre koncentráló állami politikák hogyan találnak majd irányt, a gazdaság húzóerejét, a vállalatok letelepedését támogató képzett és munkaviszonyban álló, vagy önfoglalkoztatott rétegekhez.
Itthon van lehetőség
A jövő vállalata számára az egyedüli versenyelőny az, ha vezetői gyorsabban tanulnak versenytársaiknál( Arie de Guus, Royal Dutch Schell). Ez már a május közepére tervezett, "Maradj mindig kíváncsi, kérdezz és tanulj! - Az egész életen át tartó tanulás" című konferencia a jelmondata. Ezen érdekes projektekkel és módszerekkel találkozhatnak majd a résztvevők.
A vállalkozók körében az egész életen át tartó tanulás szemlélet elterjesztéséért az Ipartestületek Országos Szövetsége országos akciósorozatot indított az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány (OFA) támogatásával. A konferenciasorozat jó alkalom arra, hogy a felnőttképzési piac résztvevői egyeztessék álláspontjukat, megfogalmazzák szándékaikat, és mindenekelőtt szakmai igényeiket