Az mszp-.hu tudósítása szerint Gyurcsány Ferenc tájékoztatóját azzal a bejelentéssel kezdte, hogy befejeződtek az előkészületek a koalíciós szerződés megkötésére. A feltételeket megtárgyalta mind a szocialista, mind a szabad demokrata frakció, a mai napon az MSZP választmánya, és sor kerül erre holnap az SZDSZ küldöttgyűlésén is.
A megalakuló kormány szerkezetéről szólva Gyurcsány azt mondta, hogy a tervezetet hétfőn terjesztik az Országgyűlés elé. Tizenegy minisztérium lesz a jövőben. Munkájukat a kancelláriaminiszter segíti majd. Önálló tárcaként működik az Egészségügyi-, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési-, a Gazdasági és Közlekedési-, a Honvédelmi-, a Szociális és Munkaügyi-, az Igazságügyi és Rendészeti-, a Környezetvédelmi és Vízügyi-, a Külügy-, az Oktatási és Kulturális, az Önkormányzati és Területfejlesztési- valamint a Pénzügyminisztérium. Ez annyit jelent, hogy öttel kevesebb minisztérium illetve miniszter lesz. Technikailag módosítani kell az Alkotmányt, mert a jövőben a miniszterek nem a közigazgatási államtitkárokon keresztül irányítanak. A tárcát az adott miniszter vezeti, és ő lesz a munka egyszemélyi felelőse is. Mellette egy miniszterhelyettes dolgozik majd, aki ellátja mind a közigazgatási, mind a politikai funkciót is. Gyurcsány szerint a sajtóban megjelöent találgatások "négyes alá"-t érdemelnek, mert nem teljesen találták el a minniszterek személyét.
A kijelölt miniszterelnök megköszönte az ellenzéki pártok nyilatkozatait, amelyek arról szóltak, hogy együttműködnek a kormány megalakulásához szükséges kétharmados törvények meghozatalában. Ezek a döntések ugyan formálisak, ám mégis rendkívül fontosak - hangsúlyozta Gyurcsány Feren, aki szerint a csütörtöki egyeztetésen megállapodtak abban, hogy a pártok elküldik egymásnak javaslataikat. Az ellenzék kilenc jogszabály-módosítási indítványt kapott. Ezek a következők: javaslat a miniszterhelyettesi funkcióra, a régiók választási időpontjára, a képviselői összeférhetetlenségre, a pártfinanszírozásra, a képviselői mentelmi jog körének megváltoztatására, az önkormányzatok regionális szerepére, a választási szabályokra, a jogalkotási és a házszabályi törvényre.