A tíz legdrágább piac listája nem változott az elmúlt hat hónapban, bár sorrendjük igen: a mumbai (bombayi) Nariman Point 119 euró/m2/hó bérleti költséggel három helyet ugorva a második legdrágább helyszín lett, míg 220 euró/m2/hó bérleti költséggel ismét a londoni West End bizonyult a világ legdrágább irodapiacának - derült ki a CB Richard Ellis legutóbbi "Globális bérleti díjak" című kutatásából.
112 euróval Moszkva csatlakozott az öt legdrágább irodapiachoz, két helyet erősödve a negyedik helyen végzett. Ennek megfelelően Tokió Belső és Külső Központja az ötödik és hatodik helyre csúszott vissza. Manhattan üzleti negyede (Midtown Manhattan) Észak-Amerika legmagasabb, 63,48 euró/m2/hó bérleti költséggel bíró irodapiaca a 12. legdrágább a világon.
A magyar piacon az első osztályú irodahelyiségek bérleti díjai az európai trendhez igazodva emelkednek, habár lassabb ütemben, mint például Varsóban - írja közleményében Konthur Adrienne, a CB Richard Ellis budapesti irodájának ügyvezetője. Budapesten átlagosan 22 euró/m2/hó áron kelnek el a prémium kategóriás irodák, de kialakulóban van egy nagyon szűk luxuspiac is, ahol ennél az árnál akár hetven százalékkal drágábban is kötnek üzleteket. (Amíg az EU-ban az elmúlt egy évben nőtt az irodák hozama, addig Budapesten, bár kimagasló volt a befektetői érdeklődés, kis mértékben csökkent.)
Jelentős a drágulás
A CBRE által vizsgált 171 irodapiac 85 százalékában nőttek a bérleti költségek az elmúlt 12 hónapban (2007. szeptember 30-ig). Szingapúrban volt a legnagyobb az emelkedés, ahol a bérleti költségek 83 százalékkal lettek magasabbak az elmúlt egy évben. Észak-Amerika ezzel szemben az ötven leggyorsabban dráguló piac egyharmadát adta és két amerikai város az első tízben is helyet kapott: Los Angeles peremkerületeiben 45 százalékkal, a kanadai Edmontonban pedig 43 százalékkal nőttek a költségek az előző 12 hónap során.
Négy európai piac, Moszkva, Oslo, Varsó és a londoni West End szintén a leggyorsabban növekvő bérleti díjú helyszínnek bizonyult. Európában Moszkva vezet: itt 65 százalékkal emelkedtek a költségek, míg a következő helyre sorolt Oslóban 49 százalékos éves növekedés volt tapasztalható. A drágulás általánosnak mondható az elmúlt évben Európa-szerte, mely az erős kereslettel és legjobb elhelyezkedésű, legfelső kategóriás irodák hiányával indokolható számos városban, ideértve Londont vagy Párizst is.