További kamatemelés várható az USA-ban

A konjunktúra érezhetően mérséklődik a régi uniós tagországokban, s 2005-ben nem számol jelentős élénküléssel az Ecostat. A növekedési ütem a 2004. évi érték körül alakulhat, az eurozónában 2 százalék alá is csökkenhet

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet értékelése szerint az előző évre vonatkozó előzetes adatok alapján 2004-ben a konjunktúra kedvezően alakult, az egyensúlyi mutatók azonban a vártnál magasabb hiányt mutattak az év végén. 2005-ben egy kismértékben lassuló növekedési ütem mellett kell előrelépéseket elérni az államháztartás területén. A dezinflációs trend 2005-ben folytatódhat. Tavaly fordulat következett be a Fed kamatpolitikájában. A korábbi években meghatározó monetáris lazítást aktív és restriktív monetáris politika váltotta fel. Az irányadó kamat a januári 1 százalékról 2,25 százalékra emelkedett az év végére. Az USA monetáris politikájáért felelős bank év eleji nyilatkozatai további kamatemelésre utalnak. Év elején - feltehetően a befektetők portfolióátrendeződésének is köszönhetően - a dollár árfolyamának csökkenése megtört, s az euróval szemben némileg erősödött. Az Európai Központi Bank kamatpolitikájától is függ, hogy meddig tarthat az amerikai valuta nominális felértékelődése, jelenleg azonban valószínűbbnek tűnik, hogy a dollár 2005 végéig tovább erősödik. Az eurozóna gazdasága 2004 első kilenc hónapjában 2 százalékkal nőtt, míg a 25 tagúra bővült unióé 2,3 százalékkal. A mutatót az új belépők növekedése javította. A konjunktúra érezhetően mérséklődik a régi tagországokban, s 2005-ben nem számolunk jelentős élénkülésre. A növekedési ütem a 2004. évi érték körül alakulhat, az eurozónában 2 százalék alá is csökkenhet.

Magyarországon a gazdasági növekedés szerkezete átrendeződött 2004-ben. A háztartások fogyasztási kiadásai lassuló ütemben nőttek, míg az export és a feldolgozóipari beruházások kiugróan bővültek. 2005-ben a struktúra várakozásaink szerint nem változik, a kivitel és a beruházások kisebb mérséklődése azonban alacsonyabb növekedési indexet eredményezhet. Az Ecostat rognózisa szerint a 2004. évi 4 százalékos növekedés után 2005-ben 3,8 százalékkal bővülhet a GDP. Az ipari termelés novemberben a korábbi hónapoknál magasabb ütemben nőtt. Az előző év azonos időszakához képest 10,6 százalékos volt a bővülés, míg a korábbi hónapokban 6 százalék körüli növekedés volt a meghatározó. Ez magyarázható egyrészt az előző év végi magas bázissal, másrészt a továbbra is lendületes ipari exporttal. 2004-ben várakozásaink szerint 8,5 százalékos volt a növekedés, míg idén némileg alacsonyabb, 7,5 százalékos emelkedéssel számolunk.

Nem sikerült az év eleji terveknek megfelelő mértékben csökkenteni az államháztartási hiányt. A PM szeptemberben módosított prognózisa ugyan pontosnak bizonyult a pénzforgalmi szemléletben számolt mutatóra, de az eredményszemléletű deficit - az év végi "halasztások" miatt - várhatóan így is magasabb lesz. 2005-ben kicsi a mozgástér az egyensúly javítására. Az ESA95 szerinti hiány GDP arányosan 5 százalékra csökkenhet az év végére.

A múlt évben a külső egyensúly mutatói jelentősen romlottak az előző évhez képest. A passzívum lényeges elemei az államháztartás növekvő finanszírozási igénye, a magánszektor forrás-szükséglete, valamint az áru- és szolgáltatás külkereskedelem romló egyenlege. Az áruforgalom külső egyensúlyát gazdaságpolitikai eszközökkel nehéz helyreállítani. Magas az import-szükséglet, így a növekvő export növekvő importot is indukál. A hiány szintentartása lehet reális cél. A magánszektor forrásbevonása növekedési szempontból egészséges folyamat, hiszen ezáltal a termelékenység is javul. Szükséges ugyanakkor, hogy az államháztartás hiánya tovább csökkenjen, mert a háztartások megtakarítási hajlandóságában rövid távon lényeges javulás nem várható. 2005-ben a folyó mérleg hiánya ismét 7 milliárd euró körül alakulhat. A külső finanszírozási igényt az EU-s tőketranszferek csökkenthetik némileg 7 milliárd euró alá.

Végleges adatok szerint 2004-ben átlagosan 6,8 százalékkal emelkedtek az árak. Az infláció nagyrészt az év eleji adómódosítások miatt ugrott meg. Figyelembe véve az év végi tendenciákat, jövőre a dezinfláció tovább folytatódhat. 2005-ben 4,8 százalékos inflációt prognosztizálunk. Továbbra is kockázatot jelent ugyanakkor a világpiaci olaj árának alakulása. Legfontosabb kérdés, hogy Kínában folytatódik-e az előző évre jellemző magas import-dinamika.

Január végére 9 százalékra csökkent a 2004 januárjában még 12,5 százalékos alapkamat. A forint viszonylagos stabilitása, valamint az infláció csökkenése indokolttá tette az évközi folyamatos kamatcsökkentést. 2005-ben az államháztartási hiány csökkenése mellett további lazítás várható. Év végére 8 százalékra süllyedhet a kamat.

Véleményvezér

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.
Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein

Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein 

Immár a tengereken is folyik a háború.
Jönnek a Budapest-logós Pride pólók

Jönnek a Budapest-logós Pride pólók 

Az Orbán Viktorral szembeni ellenállás kereskedelmi vetületet kap.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo