A területfejlesztésnél a kormánynak hosszú távú, követhető stratégiát kell kidolgoznia, amiben választ adnak arra a három kérdésre, hogy mit, hová, miért - kezdte felszólalását Farkas Ferenc, a Geoview Systems Kft. ügyvezető igazgatója az E-Magyarország 2008 konferencia "A területfejlesztés aktualitásai az üzleti lehetőségek függvényében" elnevezésű fórumán. Elmondása szerint a miért kérdése igencsak háttérbe szorult az utóbbi időben, pedig talán ennek kellene a legfontosabb szempontnak lennie.
Az informatika oldaláról nézve az uniós tendereknél rendben van a pályázatkezelő rendszer, ám szükséges a továbbfejlesztés, hogy a 150-200 ezer pályázatot minél könnyebben be tudják fogadni - hangsúlyozta a szakember. Szerinte elemzésekre is szükség volna, melyekben azt minősítenék, illetve mérnék, hogy az adott pályázati célok milyen hatással vannak az adott területre.
Farkas Ferenc a régiók szerepének erősítését is nagyon fontos célnak nevezte, amely azonban a közhiedelemmel ellentétben "nem csak kormányzati feladat, hanem vállalkozói is, így el kellene érni, hogy a cégek összefogjanak és önköltségi alapon is támogassák a régiókat." A régiók megerősítését Szaló Péter, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium területfejlesztésért és építésügyért felelős szakállamtitkára is támogatja, mint mondta ebben a kérdésben már egyeztetéseket kezdtek az ügyben érintett szervezetekkel.
Informatikai fejlesztések délen
A Dél-Dunántúli Operatív Program (DDOP) során egymilliárd forint juthat az e-közigazgatás kialakítására a 2009-2010-es időszakban - mondta a fórum során Berkecz Balázs, a Dél-Dunántúl regionális hálózati igazgatója. Bár végleges döntés még nem született az ügyben, várhatóan egy és hatmillió forint közötti összegre pályázhatnak majd az önkormányzatok.
A tervek szerint nem csak a helyhatóságokat fejlesztenék, hanem az Észak-Magyarországon már jól bevált WiFi falut is megpróbálnák a térségbe csábítani. A program során az északi megyékben élők 30 ezer forintért kapnak számítógépet és ingyen internetet, aminek kifizetésére sok önkormányzat pénzügyi támogatást is ad. Az internet terjedését a Dél-Dunántúlon a Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) forrásaiból finanszíroznák.
A hátrányos térségeket azonban nem csak a világhálóval segítik, hiszen a tervek szerint december elsejére elkészül az ő felzárkóztatásukat segítő program.