Történelmi fordulat Kínában

A világ legnépesebb országában hat évtized óta most először haladta meg a halálozások száma a születések számát, azaz lakossága fogyóban van. Mindez olyan komoly következményeket jelenthet az ország számára, mint megnövekedett teher az egészségügyön, többen fognak a nyugdíjra támaszkodni, illetve csökken a munkaerő is. Mindemellett Kína gazdasága is egyre vérszegényebbé válhat, amelyet globálisan is érezni fogunk – derül ki az iBanFirst nemzetközi tranzakciókra szakosodott fintech vállalat összefoglalójából.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Míg az Egyesült Államok gazdasága erős, stabil fogyasztói kiadásokkal és feszes munkaerőpiaccal, Kína ennek pont az ellenkezője. A gazdaság gyenge, a fogyasztók nem költenek, az infláció alacsony, és a munkaerőpiac egyértelmű lassulást mutat. Milyen jövő elé néz így a kínai fizetőeszköz a következő hónapokban?

Kína ellentmondásos fejlődése (Fotó: Pixabay)
Kína ellentmondásos fejlődése (Fotó: Pixabay)

Ilyet már nagyon régen nem látott Kína – csökken a népesség

A hivatalos kínai adatok azt mutatják, hogy 1961 óta most először csökkent a népesség, méghozzá 850 000 fővel. Ugyanakkor az eltartottsági ráta - amely a 65 év felettiek aránya a 20-64 évesekhez viszonyítva - továbbra is gyorsan növekszik: jelenleg 44, szemben a magas jövedelmű országokéval, ahol 47. Minél magasabb ez az arány, annál nagyobb gazdasági teher nehezedik a munkaképes korú lakosságra. „Ez a közvetlen negatív következménye annak az egygyermekes politikának, amely 1979 és 2015 között volt jellemző. A népesség elöregedése valószínűleg jelentős hatással lesz a gazdaságra és a társadalomra, például megnövekszik az egészségügyi és nyugdíjszolgáltatások iránti kereslet, valamint potenciálisan csökken a munkaerő és a gazdasági növekedés." - tette hozzá Henrik Gergely, az iBanFirst, nemzetközi tranzakciókra szakosodott fintech vállalat magyarországi értékesítési vezetője.

Vérszegény gazdaság

Kína gazdasági diagnózisához a vérszegénység áll a legközelebb. Az országban továbbra is elnyomott fogyasztókat találunk, miközben árutöbbletét és megtakarításait az Egyesült Államokba viszi. 2022-ben a GDP-növekedés mindössze 3 százalék volt, ami kevesebb, mint a fele az előző évi 8,1 százaléknak. A különböző régiók által megfogalmazott 5 százalék körüli növekedési előrejelzések pedig jelenleg meglehetősen hipotetikusak. Henrik Gergely hozzátette: "Ez a zéró Covid-politika közvetlen negatív hatása, amely minden bizonnyal túl sokáig maradt érvényben."

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo