A nagyvállalati körben az utóbbi hónapokban erősödnek a konjunkturális várakozások. Az Ecostat 2007 augusztusi "TOP-100 konjunktúra indexe" 103,4 százalék, három százalékponttal magasabb a júliusi értéknél. A bizalmi mutatókból kirajzolódó trend augusztusban megtartotta emelkedő pályáját, részben korrigálta a júliusi visszaesést. A két éves csúcspontot jelentő júniusi eredményt követően a bizalmi indexek értéke szűk sávban ingadozik, a gazdasági eredmények és a rendelések alapján nem számol az Ecostat jelentős változással a következő hónapokra.
A pénzpiacok "messze vannak"Ez év utolsó harmadában és a jövő év első hónapjaiban a hazai nagyvállalatok élénk külpiaci keresletre számítanak, kedvező várakozásaikat legnagyobb felvevő piacaik bővülésére alapozzák. A reálszféra teljesítményének növekedését a piaci viszonyok határozzák meg, a pénzpiacok utóbbi hetekben tapasztalt feszültsége a reálfolyamatokat alig érinti.
A hazai gazdaság rövid távú lehetőségeiről a nagyvállalatok egyharmada nyilatkozott derűlátóan. Helyzetünk rosszabbodásával augusztusban a cégek 8 százaléka számolt. A javulást és a stabilitást megjelölő cégek magas aránya a nagyvállalatok bizalomerősödésére utal. Saját vállalkozásuk hat hónapon belüli lehetőségeit javulónak értékeli a cégek 36 százaléka, változatlannak tartja 60 százalékuk. A pesszimista vállalkozások aránya másfél éven belül a legalacsonyabb, augusztusban 4 százalékra zsugorodott.
A termelésnövelés lehetőségének megítélése javult, a nagyvállalatok 64 százaléka bízik teljesítménye bővülésében a következő hat hónapban. Az optimista cégek 94 százaléka 5% alatti teljesítménynövekményt feltételez.
A következő fél évben a TOP-100 kör egynegyede saját előállítású készletei növelésével, 70 százalékuk annak változatlanságával számol. A készletszint csökkentését tervező cégek aránya kedvező értékesítési lehetőségekre utal.
A külföldi keresletben bíznak...A hazai nagyvállalatok a világgazdaság fejlődésében rövid távon nem várnak érdemi változást. Augusztusban a nagyvállalatok 71 százaléka stabil, 21 százalékuk javuló, kínálati jellegű beszerzési feltételeket prognosztizál. A belföldi kereslet élénkülését váró cégek köre nem változott, arányuk 24 százalék. A kereslet szűkülését feltételezők aránya viszont az előző havi 24 százalékról 8 százalékra csökkent. A külföldi kereslet alakulásának előrejelzése az európai gazdasági eredmények javulásán alapszik. Júliushoz képest augusztusban 56 százalékról 70 százalékra nőtt a külföldi kereslet bővülésében bizakodó nagyvállalatok aránya, 30 százalékuk a jelenlegi helyzet fennmaradását jelezte. Negatív várakozás nem tapasztalható.
Bővülő hazai piacokkal számol a TOP-100 csoport egyötöde, változatlanságot jelzett majdnem háromnegyedük. A pesszimista cégek körének tél óta tartó zsugorodása augusztusban felerősödött, 24 százalékról 8 százalékra csökkent a piac szűkülésétől tartók aránya. Hat hónapon belül a külföldi értékesítés területén javulást feltételez a nagyvállalatok több mint fele, stabil megrendelő körrel számol 48 százalékuk.
A cégcsoport 54 százalékának megítélése szerint a hazai munkaerő piacon kiegyensúlyozott viszonyok fennmaradása várható. Javuló szakember ellátottságban bízik egyharmaduk, feszültségek jelentkezésétől 13 százalékuk tart. Rövid távon pénzügyi helyzete változását a vállalatok egyötöde javulónak, 4 százalékuk rosszabbodónak értékeli. A korábbi előrejelzésekhez képest jóval kedvezőbb jövőképet mutat, hogy stabil likviditás mellett tervezi tevékenysége folytatását a nagyvállalatok háromnegyede.
Nem ők drágítanakAugusztusban a nagyvállalatok beruházási elkötelezettségét számszerűsítő mutató 102,8 százalék, júliushoz képest több mint 8 százalékponttal emelkedett és megegyezik a márciusi értékkel. Az új technológia átvételét tervező cégek aránya júliushoz képest nem változott, részesedésük augusztusban is 24 százalék. A kapacitások kihasználtságának rövid távú előrejelzése szerint elégséges termelési háttérrel a nagyvállalatok 64 százaléka rendelkezik, részben felesleges eszközpark 36 százalékuknál fordul elő.
A nagyvállalatok augusztusi előrejelzése szerint 2007-ben a fogyasztói árak átlagos emelkedése 6,6 százalék lehet. A decemberre vonatkozó előrejelzés valamivel mérsékeltebb, a korábbi 6,9 százalékkal szemben a fogyasztói áremelkedés mértékét 6,0 százalékban jelölték meg a nagyvállalatok. A cégcsoport saját termékeinek értékesítésében kisebb árnövelési lehetőséggel számol. Körükben a termelői árindex várható értéke 3,1 százalék.