Veszteséges állami vállalatok
Csaknem száz állami óriásvállalat öt év alatt, ezermilliárd forint állami támogatásból háromszázmilliárdos veszteséget hozott össze - értesült a Népszabadság az ÁSZ hamarosan nyilvánosságra kerülő jelentése kapcsán.
Az említett cégek hatezermilliárd forint árbevétel és az ezermilliárdos állami támogatás mellett csaknem háromszázmilliárd forint adózás előtti veszteséget produkáltak.
Az ÁSZ a veszteségeknek számos belső okát látja. A cégek 20-30 százalékának részben hibás stratégiai, tulajdonosi vagy irányítói döntésekre vezették vissza a negatív eredményét.
Több közalkalmazott kell?
Várhatóan 78 milliárd forint áll rendelkezésre a közigazgatás humánpolitikájának átalakításához - derül ki a II. Nemzeti Fejlesztési Terven belül készült, az igazgatás korszerűsítését célzó operatív programból.
A közigazgatásban dolgozók átlagéletkora ötven év felett van, így sok esetben nem elbocsátásokra, inkább új munkatársakra lesz szükség. Az átalakítások megvalósításánál egyúttal feltérképezik a már meglévő dolgozók ismereteit is; úgynevezett közigazgatási tudástár készül, amelyből minden munkatárs iskolai végzettsége, szaktudása, kompetenciái kiderülnek, így például a kommunikációs, prezentációs készsége is - olvasható a Világgazdaságban.
Hatékonyabb az APEH
Az első négy hónap során több mint a tavalyi adóhiány felének megfelelő összegre bukkantak az adórevizorok, többnyire az adóminimalizálók és az EU-ban kereskedők körében. Egy szabálytalankodó átlagosan 16 millióval tartozik az államnak - derül ki a Napi Gazdaságból.
A január-április hónapban elvégzett áfavizsgálatok 36 százaléka zárult megállapítással, ezek során 86 milliárd forint adókülönbözetet tárt fel a hatóság. Időarányosan nézve ez komoly növekedésnek számít, mivel tavaly 12 hónap alatt találtak 168 milliárdnyi adóhiányt.
Törvénytelen az épületrombolás?
Öt keresetet nyújtottak be a Vir szigetén lebontott, illetve bontás alatt álló nyaralók magyar tulajdonosai a horvát állam ellen a zárai városi bíróságon - értesült a távirati iroda. Folyamodványukban azt kérik, hogy a bíróság nyilvánítsa törvénytelennek a horvát környezetvédelmi és építési minisztérium által elrendelt épületrombolást, és tiltsa meg a bontás folytatását - mondta a bíróság elnöke, Marijan Bitanga. Közlése szerint a bíróság minden bizonnyal foglalkozik a benyújtott keresetekkel, és már a héten meghozza döntését - írja a Magyar Hírlap.