Az Egyesült Államokban tavaly több mint 35 milliárd dollár értékű marihuánát (cannabis sativa) termesztettek - többet, mint az ország legfontosabb mezőgazdasági haszonnövényeiből, a kukoricából és búzából együttvéve. Az illegális drog termesztésében Kalifornia állam jár az élen a maga 13,8 milliárd dolláros éves termesztésével. A listavezetőt Tennessee, Kentucky, Hawaii és Washington államok követik a maguk egyenként egy milliárd dollárt meghaladó államonkénti termelésükkel.
A cannabis sativa ezzel az USA legnagyobb piaci értékű haszonnövénnyé vált - számolt be a marihuána orvosi felhasználásáért küzdő legnagyobb országos szervezet, a Marihuána-törvények Reformjának Országos Szervezete (National Organization for the Reform of Marijuana Laws) - NORMAL az év végén közzétett tanulmányában.
A NORMAL által 2002 és 2005 között évente megismételt vizsgálat összesített eredményeiből kiderül: éves szinten tízezer tonna marihuánát termesztenek az USA-ban, melynek termelői ára kilogrammonként 3540 dollár, eladási ára pedig 5300 és 6600 dollár között változott.
Évi tízezer tonna marihuánával számolva tehát 2006-ban 35,8 milliárd dollár értékű illegális drog került forgalomba Amerikában. Pusztán az összehasonlítás végett: az Egyesült Államok 23,3 milliárd dollár értékű kukoricát, 17,6 milliárd dollárnyi szójababot, és "pusztán" 7,4 milliárd dollárnyi búzát termeszt évente.
Az amerikai marihuána-termesztés 1981 és 2006 közötti megtízszereződése arra enged következtetni, hogy az illegális drog az Egyesült Államok gazdaságának mindenütt jelen lévő, eltörölhetetlen részévé vált - vélekedett a NORMAL korábbi elnöke.
A nemzetgazdaságra gyakorolt lehetséges hatások vizsgálatával a szakemberek még adósak maradtak, hiszen az illegális drog termesztésének kérdése eddig csak a kábítószer-megelőzésről szóló párbeszédben volt jelen. A NORMAL-tanulmány kapcsán azonban a marihuána legalizálásáról szóló viták újabb gellert kaptak. Az eddig legmegbízhatóbbnak tekintett termesztési adatok ismeretében az érintettek tágra zárt szemekkel figyelik a marihuána-piac esetleges törvényi szabályozásából befolyó adóösszegekről szóló számításokat.
A hangsúly, természetesen, továbbra is az illegális drog piacának törvényi szabályozásból eredő társadalmi hasznon van. Kormányzati felmérések szerint ugyanis több tizenévest kezelnek marihuána-függőséggel szerte az Államokban, mint az összes többi drog okozta függőséggel együttvéve.