Több az import mint az export

2003 első két hónapjában az export értéke – előzetes adatok szerint – 1302 milliárd forintot, míg az importé 1490 milliárd forintot tett ki - derül ki a KSH adataiból.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A forgalom értéke kivitelben 5%-os, behozatalban pedig 2%-os csökkenést mutat a megelőző év azonos időszakához képest. A külkereskedelmi mérleg hiánya 188 milliárd forint, amely 34 milliárd forinttal haladja meg a 2002. év első két hónapjában regisztrált értéket.

Az előző években regisztrált adatváltozások alapján készített becslésünk szerint az utólagos korrekciók végrehajtása után a 2003. január–február havi export forintértéke mintegy 2%-kal marad el a megelőző év azonos időszakában regisztrált értéktől, míg a behozatal értéke lényegében változatlan. A dollárban és euróban számított értékindexek különbségét a forgalmunkban döntő szerepet játszó euró dollárhoz viszonyított jelentős felértékelődése magyarázza. Tovább folytatódik (a januári hónap kivételével) az a 2002 augusztusában elkezdődött tendencia, mely szerint a behozatal változását jelző havi értékindexek magasabbak a kivitelből számítottaknál. A folyamat mögött megítélésünk szerint egyrészt a termelésüket megszüntető vállalatok forgalomkiesése, és a videojátékok idei exportjának elmaradásához kapcsolható forgalomcsökkenés, másrészt a fogyasztási célú import növekedése állhat. Kereskedelmi mérlegünk hiánya (elsősorban a február havi forgalom alakulásának következtében) 34 milliárd forinttal nagyobb az egy évvel korábbinál.

A kivitelünk több mint 60%-át kitevő gépek és szállítóeszközök értéke – itt és az elemzés további részében folyó áron, forintban számított adatok alapján – 1%-kal növekedett, míg a forgalom 30%-át jelentő feldolgozott termékek exportja (jelentős mértékben a bázisév első felében lebonyolított, nagy értékű videojáték-export idei kiesése miatt) mintegy hetedével csökkent. Az árufőcsoportok közül a legnagyobb mértékben, közel ötödével az élelmiszerek, italok, dohány árufőcsoport kivitele csökkent, elsősorban a kukorica- és sertéshúsexportunk visszaesése következtében. A behozatalunk felét kitevő gépek és szállítóeszközök értéke az árufőcsoportok közül a legjelentősebben, 7%-kal mérséklődött. A teljes importunk közel hatodát jelentő villamos gépek, készülékek és műszerek árucsoportba tartozó termékekből 15%-kal, az irodagépek és gépi adatfeldolgozó berendezésekből több mint 30%-kal alacsonyabb értékben importáltunk. Az árufőcsoporton belül ugyanakkor több mint kétszeresére nőtt, és mintegy 40 milliárd forintot tett ki a mobiltelefon-készülékek importja, valamint a hasonló értékben behozott személygépkocsikra is mintegy 8 milliárd forinttal többet fordítottunk. Az 546 milliárd forint értékben beszerzett feldolgozott termékek importértéke 2%-kal bővült; ezen belül az importált gyógyszerekre az előző évinél negyedével többet, 43 milliárd forintot költöttünk. Az energiahordozók importjának 5%-os növekedése – amely egyben az árufőcsoportok közül a legnagyobb mértékű bővülést is jelenti – túlnyomórészt a kőolaj és kőolajtermékek árában bekövetkezett, jelentős mértékű árszínvonal-növekedéssel magyarázható.

Mivel kivitelünk 5%-os értékcsökkenése 3 százalékponttal meghaladja az importét, kereskedelmi mérlegünk 34 milliárd forinttal vált kedvezőtlenebbé, és 188 milliárd forint hiányt mutat. A mérleg romlása döntően a fejlett országokkal folytatott kereskedelem alakulásával magyarázható, miután erre a területre koncentrálódott a fentebb már jelzett forgalomkiesés. A reláció országaival folytatott kereskedelmünkben a behozatal értéke 2%-kal, a kivitelé viszont 7%-kal csökkent, s így egyenlegünk 59 milliárd forinttal kisebb aktívummal zárta az első két hónapot, mint 2002 azonos időszakában. A legnagyobb kereskedelmi partnerünkkel, Németországgal folytatott kereskedelmünkben kimutatott 100 milliárd forintos többlet mintegy 60 milliárddal alacsonyabb az előző évinél, miután exportunk 7%-kal csökkent, importunk pedig 7%-kal nőtt. A fejlődő országok viszonylatábanközel azonos arányban csökkent (13, illetve 11%-kal) az import és az export (az importban döntően a gépforgalom jelentős visszaesése miatt), de miután behozatalunk értéke hatszorosa kivitelünknek, a mintegy 200 milliárd forintos mérleghiány 33 milliárd forinttal alacsonyabb az előző évinél. Forgalmunk értéke kizárólag a közép- és kelet-európai országokkal nőtt, mivel azonban behozatalunk értékbővülése 1 százalékponttal felülmúlta a kivitelben tapasztaltat, mérleghiányunk ebben a relációban kismértékben (8 milliárd forinttal) emelkedett.


*


During the first two months of 2003 export sales were HUF 1,302 billion, while the value of imports reached HUF 1,490 billion, according to preliminary data. Export figures were down by 5 per cent, while import values dropped by 2 per cent as compared to the same period of 2002. The trade balance deteriorated by HUF 34 billion and the deficit reached HUF 188 billion.





























Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo