Sikeresen lehet dolgozni akkor is, ha csak magunkra támaszkodhatunk, állítja a Monster.com cikkírója. Az alábbi tíz "alaptipp" segíthet, ha nem vagyunk annyira szerencsések, hogy a legoptimálisabb csapat vesz bennünket körül. Hogy építsünk ki kapcsolatokat, hogy haladjunk előre szakmailag, és hogy éljük túl a nehéz időket?
1. Ne bízzunk semmit a vakvéletlenre
Szánjunk időt arra, hogy kitaláljuk, milyen a számunkra ideális karrier és munkáltató. Jobb körülmények közt dolgozhatunk, ha a munkahelyünkre nem csak úgy odacsöppenünk.
2. Helyezzünk súlyt a kommunikációra
Tisztázzuk, mik az elvárások velünk szemben, milyen feladatokat kell elvégeznünk, kinek kell riportolnunk. Így elkerülhető, hogy más hibájából fakadóan, vagy információhiány miatt kellemetlen helyzetbe kerülünk, például a kevésbé barátságos kolllégák "kifúrnak". Ne várjuk meg, amíg a főnökünk behív és utólagosan előadja az elvárásait. Legyünk biztosak abban, hogy jó úton járunk-e munkánk során, így magabiztosabban dolgozhatunk nap mint nap.
3. Forszírozzuk a jó kapcsolatot
Minél inkább kedvelnek bennünket a munkatársaink, annál könnyebbé válik a feladataink elvégzése, és javul a teljesítményünk. Régi igazság, hogy jó társaságban könnyebben megy a munka. A személyes ellenérzéseket tegyük félre, és mindenkivel legyünk barátságosak a munkahelyen, kerüljük el nagy ívben az ellenségeskedést, a kibeszélést. A kollektívákban a legszimpatikusabbak általában a kedves, kiegyensúlyozott, semleges magatartású munkatársak.
4. Ismerjük el mások teljesítményét
Ne akarjunk mindenáron legyőzni, "kiütni" a többieket, ehelyett segítsük elő az együttműködő légkört. Dick Lyles HR szakértő a Monsternek elmondta: a munkatársak közti vetélkedés - egy részlegen, egy teamen belül - végzetes lehet a teljesítményre nézve. Csak együtt lehet győzni, ezért egymás támogatása nélkülözhetetlen. Nem a főnökünknek dolgozunk, hogy másokat folytonosan félrelökve bizonyítsuk az alkalmasságunkat: ha a kollégák így viselkednek egymással, az a rossz munkahely ismérve.
5. Okuljunk mindenből
Az egyszer megszerzett tudásbázis alapján való munkavégzés a múlté. A versenyképesség alapja az élethosszig tanulás. Igyekezzünk munkánk során is folyamatosan fejlődni, mégha nem is küldenek tréningekre, vagy nincs lehetőségünk halmozni a diplomákat. Tartsunk lépést a szakterületünk fejlődésével: már az sem kevés, ha csak az internet adta lehetőségekkel élünk. Az érdektelen, kiégett munkatárs, aki csak a hétvégéket várja, igencsak ritkán számíthat szakmai előmenetelre, amellett, hogy a napjait végigunatkozza az irodában.
#page#
6. Találjunk pártfogót
Főleg a pályafutásunk elején, vagy egy új munkahelyen aranyat ér egy mentor, aki bepillantást enged olyan ismeretekbe, hozzásegít kapcsolatokhoz, melyeket egy kívülálló nem szerezhet meg. Nem feltétlenül a közvetlen főnökünktől kell segítő kezet várnunk, vagy egy rendkívül befolyásos személytől: nézzünk körül, kitől tanulhatunk, ki pártfogolna minket szívesen.
7. Éljünk kiegyensúlyozottan
Rövid úton "kiégünk", ha a munkával kelünk és fekszünk. Egyensúlyozzuk ki a magánéletet és a munkát. A főnökünkkel tisztázzuk már az elején, milyen mértékben engedjük korlátozni a privát életünket. A hétvégi túlórázást, ha elkerülhetetlen, próbáljuk meg kiváltani más módon, például a munka hétközbeni felgyorsításával.
8. Lazuljunk együtt
Oldjuk a benti feszültséget közös vidámsággal. Nem szervez senki munkaidőn kívüli programokat? Miért ne szervezhetnénk mi - bowlingozást, kirándulást, biciklizést, koncertlátogatást. Egy túra meghirdetésével például elérjük azokat is, akikkel nem dolgozunk együtt napi szinten. Számos amerikai nagyvállalatnak saját "programtervező" csapata van, akik például ingyenes vacsorákat vagy jazz koncerteket szerveznek, mivel a munkahelyi stressz levezetésére a közös, felszabadult szórakozás ideális.
9. Ne engedjük elszabadulni a katasztrófát
Sokunkat érik "balesetek" a karrier során; lehet hogy nem kerülhetjük el például, hogy valahonnan kirúgjanak. Ilyenkor a kétségbeesés és az önsajnálat nem vezet sehová, meg kell tanulnunk okulni a hibáinkból, és felelősséget vállalni a bekövetkezett bajért. A Monster.com szakértője szerint a balesetből - kirúgásból, fegyelmiből - számunkra megtanulandó dolgok listázása sem haszontalan. Így elérjük, hogy többször ne kövessük el ugyanazt a hibát, és az igazán nagy szakadékokat elkerüljük a karrierünk során.
10. Próbáljuk meg szeretni a munkánkat
Az ember azt csinálja jól, ami valóban érdekli. Ha szenvedélyesen belevetjük magunkat a munkába, sokkal könnyebbé válik. Ha viszont egy feladat nyomasztó, sose találunk időt rá. Hosszútávon tehát meg kell találnunk a hozzánk illő munkát, hogy jól csinálhassuk.