A jelenlegi elszámolási adatok szerint február 16-án déltájban 2756 megawattig futott fel az 50 kW feletti napelemes rendszerek összes termelése. A korábbi negyedórás teljesítménycsúcsot tavaly augusztus 12-én mérték 2731 megawattal.
A pénteki rekorddöntést a kapacitások lendületes bővülése nyomán, az időjárás kedvezőbbre fordulásával minden bizonnyal hamar újabbak követik majd. Tavaly februártól májusig minden hónap új csúcsot hozott, előfordult az is, hogy egy hétvége alatt többet.
Tavaly több mint 1600 megawattal nőtt a naperőművek beépített teljesítménye Magyarországon. A minden korábbit felülmúló éves bővülésen nagyjából fele-fele arányban osztoztak az ipari és a háztartási méretű rendszerek. Jelenleg az összes kapacitás mintegy 60 százalékát adják a nagyobb erőművek 3379 megawattal.
A jövő a zöldenergiáé, azoké az országoké, amelyek gyorsan és ésszerűen hajtják végre a zöld átállást. A napenergia hasznosításában Magyarország élen jár Európában, a hazai naperőművek a második legnagyobb arányban részesülnek az áramtermelésből.
A tárca kitért arra is, hogy az időjárásfüggő megújulók terjedése világszerte komoly kihívás elé állítja a rendszerüzemeltetőket. A Mavir idén januárban többször tapasztalt 400 megawattot meghaladó kiegyenlítetlenséget, mint 2018-ban egész évben.
A megújulók természetes teljesítményingadozására az energiatárolók telepítése kínál rövid távon bevethető megoldást. A kormány összesen 200 milliárd forinttal támogatja a magyar családokat és vállalkozásokat a zöldenergia tárolásában.
(MTI)