Lesz-e szlovák sonka-dömping?
Újra versenyre készülnek a sonkagyártók és -kereskedők. A Népszabadság információi szerint az egyik szlovák-magyar agrárminiszteri találkozón is szóba került már az olcsó szlovák sonka, amellyel tavaly ilyenkor, szomszédjaink letörték a hazai árakat. Várhatóan idén sem lesz ez másképpen: a húsvéti időszakban 1-2 millió kiló szlovák sonka is elfogyhat a magyar boltokban.
A hazai húsipari vállalkozások számára két kulcsfontosságú időszaka van az évnek: a húsvét a füstölt áruféleségekkel és a szilveszter a virslivel. A füstölt sonkák, lapockák, tarják, csülkök időszaka a kettő közül is a fontosabb, hiszen ezek a hentesáruk sokkal értékesebbek.
Uniós számítások
Kedden teszi közzé javaslatát a társasági adó kiszámítási alapjának harmonizációjára az Európai Bizottság - közölte a Világgazdaság. Az elképzelést a munkaadók és az Európai Parlament is támogatják, megvalósulása mégis erősen kétséges több tagállam ellenkezése miatt. A jelenlegi állás szerint, Magyarországgal összhangban, a tagállamok több mint egyharmada határozottan támogatja azt. Van azonban hét olyan ország is, amely erősen ellenzi (Nagy-Britannia, Írország, Szlovákia, Málta és a három balti állam), a többiek kivárnak. Ha a Bizottság rábólint, akkor legkésőbb júniusban a tagállamok pénzügyminiszteri tanácsa elé kerülhet a tervezet.
Megnyílik a holland munkaerőpiac
Januártól megnyitja munkaerőpiacát Hollandia az Európai Unió tavalyelőtt csatlakozott kelet-európai tagországai, köztük Magyarország munkavállalói előtt - olvasható a Napi Gazdaságban. Az uniós tagországok közül Finnország, Spanyolország és Portugália nemrég határozott úgy, hogy május elejétől nem tart fenn korlátokat, azonban továbbra is akadályokba ütközik a munkaerő áramlása Belgiumban, Franciaországban és Olaszországban. A csatlakozási szerződések értelmében a korlátozások három évig újíthatók meg, illetve még újabb két évre kitolhatók, ha súlyos piaczavar mutatkozik valamely tagállamban.
Nem tárgyalnak
Tovább folytatódnak a viták az első munkavállalási szerződés (CPE) kapcsán Franciaországban - írja a Le Figaro. Jacques Chirac elnök ugyan jóváhagyta pénteken a pályakezdők biztos elhelyezkedését aláásó törvényt, azonban jelezte, hogy az nem fog érvénybe lépni mindaddig, amíg nem történtek meg a szükséges módosítások. Az egyik legbefolyásosabb szakszervezet, a CFDT főtitkára, Francois Chéréque kijelentette, hogy a továbbiakban csak az UMP képviselőivel és Nicolas Sarkozy, belügyminiszterrel hajlandóak egyeztetni a témában, miután nem sikerült megegyezniük Dominique de Villepin miniszterelnökkel a törvény visszavonásáról.