Szűkmarkú kockázatkezelés

A hitelintézeti iparág működési kockázatból származó éves vesztesége dollár-százmilliókra rúg, ennek ellenére idén várhatóan csak minden harmadik bank költ a helyzet kezelésére – derül ki a SAS és a Risk Waters Group közös felméréséből.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A Risk Waters Group és az új generációs üzleti intelligencia szoftverek és intézményi intelligenciát előállító szolgáltatások piacvezető szállítója, a SAS által közösen - 300 pénzintézet 400 kockázatkezelője körében - végzett felmérés szerint még a megfelelő kockázatkezelési programokkal rendelkező vállalatok is csak nehezen áldoznak pénzt az optimális működéshez szükséges személyi és szoftver feltételek biztosítására. A pénzintézetek 90 százaléka évente több mint 10 millió dollárt veszít a gyenge működési kockázatkezelés miatt. Meglepő módon annak ellenére, hogy az iparág éves veszteségei így dollár-százmilliókra rúgnak, a vizsgált kockázatkezelőknek csupán 33%-a költ várhatóan mintegy 1 millió USD-t a működési kockázatkezelés javítására ebben az évben.

„Annak ellenére, hogy a vállalati ’compliance’ hangsúlyos feladat és sok pénzügyi szervezet néz szembe bírósági eljárással gyenge kockázatkezelése következtében, számos vállalat nincs is tisztában azzal, hogy mit kezdjen ezzel a fenyegető veszéllyel” – hívta fel a figyelmet Payman Mestchian, a SAS UK kockázatkezelési vezetője. „Miközben új jogszabályok, mint a Sarbanes-Oxley és a – 2006-ban várhatóan életbe lépő - Basel II feljebb sorolta a kockázatkezelést a prioritási listán, a ráfordítás – mind rendszerek, mind eljárások és létszám tekintetében – még mindig csak töredéke a szükségesnek” – állapított meg Mestchian.

A vizsgálat arra is fényt derített, hogy sok vállalat késik a legnagyobb kockázatot jelentő területek azonosításával. Az informatikai rendszerek hibáját a válaszadók 47%-a jelölte meg fő okként, míg kevesebb, mint egyharmaduk aggódik amiatt, hogy vállalata meg tudja-e tartani kulcsfontosságú alkalmazottait – áll a felmérésben. Nőtt azonban annak felismerése, hogy a potenciális veszteségek a működési kockázatkezelés hiányosságainak tudhatók be. A vizsgáltak 21%-a vallotta, hogy vállalata 10 és 100 ezer dollár közötti veszteséget szenved legalább naponta egyszer, és 35%-uk véli úgy, hogy a veszteségek akár az évi 120 millió dollárt is elérhetik.

Egy pénzügyi igazgató vagy a kiemelt ügyfelekért felelős igazgató elvesztése és az azzal járó negatív kommunikáció sokkal nagyobb kárt okozhat egy bank részvényeinek értékében és az ügyfeleknek a társaságba vetett bizalmában, mint egy rendszerhiba” – hangsúlyozta Mestchian. „Olyan szakképzett csapat nélkül, amely képes meghatározni a fő kockázati területeket és kialakítani a megfelelő rendszereket és jelentési struktúrákat, gyakorlatilag minden ráfordítás felesleges. A vállalatoknak inkább arra kell összpontosítaniuk, hogy pontosan mit kellene tenni a probléma megoldása érdekében, ahelyett, hogy átgondolatlanul komoly összegeket költenek el a problémára azt remélve, hogy az majd elmúlik” – szögezte le végül a SAS UK munkatársa.

Véleményvezér

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo