A ROP központi képzési programja régióspecifikus szakmai továbbképzések és szakképzések támogatását teszi lehetővé vállalkozások alkalmazottai és önfoglalkoztatók részére. A 2005-ben indult program keretében 2006. májustól már 77 képzőintézmény 260 képzéséből választhatnak a vállalkozások, ezek alkalmazottai és az önfoglalkoztatók. Akik a képzési listán szereplő képzést sikeresen elvégzik, költségeik jelentős részét támogatásként megkapják.
A Regionális Fejlesztés Operatív Program (ROP) egyik kiemelt fejlesztési területe a régiók humánerőforrásának fejlesztése. Az Európai Szociális Alap és a Magyar Köztársaság által - a ROP részeként - támogatott közel 2 milliárd forint keretösszegű központi képzési programban régióspecifikus szakmai továbbképzésekre és szakképzésekre jelentkezhetnek vállalkozások, valamint alkalmazottak és önfoglalkoztatók.
A "Régióspecifikus szakképzési és szakmai továbbképzési programok lebonyolítása" (ROP 3.4.2.) elnevezésű program mind a hét régióban az adott régió fejlesztési stratégiája alapján meghatározott kiemelt ágazatokra fókuszál. Célja, hogy legyen megfelelő szakmai ismeretekkel rendelkező munkaerő az egyes régiókban szakemberhiánnyal küzdő, kulcsfontosságú ágazatokban és hiányszakmákban.
Első lépésként a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara felmérte a régiók vállalkozásai körében jelentkező képzési keresletet és kínálatot. Majd a VÁTI Kht., mint a központi képzési program kedvezményezettje és szakmai megvalósítója, a képzőintézmények pályázataiban szereplő képzési programok alapján képzési listát állított össze. Az e képzési listán szereplő képzésekre jelentkezők - vállalkozások, elsősorban kis- és középvállalkozások (kkv) és mikrovállalkozások alkalmazottai és önfoglalkoztatók - igényelhetnek támogatást, azaz a képzési díj részbeni megtérítését.
A támogatás mértéke vállalkozásoknál a képzési díj 60 százaléka, alkalmazottak és önfoglalkoztatók számára legfeljebb 80 százaléka, melynek maximum értéke 250 ezer forint/fő. A képzési programban 2005 és 2007 között összességében 5000 fő juthat támogatáshoz, és 1500-2000 kis- és középvállalkozás részvétele várható. A képzésekbe 2007. december közepéig folyamatosan lehet bekapcsolódni.
A képzési lista a képzőintézmények jelentkezései alapján folyamatosan megújul, bővül. A program 31 képzőintézmény száz képzésével indult. A 2006. első negyedévi pályázatok alapján a képzési kínálatban májustól 77 intézmény 260 képzése szerepel. Legnagyobb számban a Közép-Magyarországi régió képzőintézményei vesznek részt a programban, a legtöbb képzést a Perfekt Gazdasági Tanácsadó, Oktató és Kiadó ZRt. kínálja.
Az egyes ágazatokat tekintve jelentős számú képzés szerepel a kínálatban a kereskedelem, vendéglátás és idegenforgalom, a logisztika és az építőipar területéről, továbbá számos intézmény ajánl szaknyelvi és a pályázatokhoz kapcsolódó képzéseket. A képzések és a képzőintézmények listája itt érhető el.