A balk.hu szerint a módszer a szokásos. A közvetlen vevő nem Ukrajna, hanem egy harmadik fél, vélhetően amerikai fegyverkereskedők, akik aztán továbbadják a hadi eszközöket Ukrajnának. Így mindenki moshatja a kezét, bár persze mindenki tud mindent. A szerb eladó pontosan tudja, hol köt ki majd a szállítmány, az ukránok pedig tudják, kitől kell vásárolni. Az amerikai szálra vannak közvetett bizonyítékok is a lap szerint, ami elsősorban egy politikai nyilatkozat.
Az Egyesült Államok belgrádi nagykövete szerint amerikai részről “nagyon elégedettek a Szerbia és Ukrajna közötti együttműködés növekvő formáival”.
A témának azért nagy a jelentősége, mert az ukránok lőszerhiánya súlyos gond az egyik oldalon, míg nagy lehetőség Putyin csapatainak az előrenyomuláshoz a másik oldalon. Másrészt az ukrán hadsereg mind a mai napig sok olyan eszközzel harcol, amely nem NATO kompatibilis, vagyis hozzájuk lőszert és alkatrészt kizárólag oroszbarát országoktól tudnak beszerezni.
A balk.hu arról is beszámol, hogy más gyanús jelek is vannak, amelyek igazolják a szerb fegyverszállítást.
Slobodan Tešić szerb fegyverkereskedő cégei annak ellenére szállítanak fegyvereket az Egyesült Államoknak, hogy maga Tešić szankciók alatt van.
A témáról természetesen megkérdezték a szerb elnököt is. Aleksandar Vucic határozottan cáfolta, hogy eladnának fegyvereket, lőszert Oroszországnak vagy Ukrajnának. Szerinte van bőven vásárlójuk, akik végfelhasználók és csak nekik exportálnak. A Financial Times értesülései szerint Szerbia lőszerexportja, amely harmadik feleken keresztül Ukrajnába került, körülbelül 800 millió eurót tett ki Oroszország Ukrajna elleni teljes körű inváziója óta.