Az egyetemeknek szorosabb kapcsolatba kell kerülnie a gazdaság szereplőivel - jelentette ki Magyar Bálint fejlesztéspolitikai államtitkár azon a rendezvényen, amelyen átadták a Szegedi Tudományegyetem informatikai és infrastrukturális fejlesztéseit. Elmondta, hogy a kutatás és fejlesztés (k+f) elősegítéséhez elengedhetetlen a technológia transzfer irodák kialakítása.
(Ezek célja, hogy hasznot termeljenek az egyetemeknek, úgy, hogy a campus berkein belüli k+f eredményeket levédik, szabadalmaztatják. Ezután ipari partnert keresnek, akinek értékesíteni tudják ezeket. - a szerk.)
Emellett egyetemi ipari parkokat kell létrehozni, a városi önkormányzattal közösen, amely az egyetem szellemi bázisára építve cégeket vonz. A szegedi egyetem most átadott, legnagyobb volumenű beruházása a Biológus tanszékcsoport új épülete, melyben kilenc tanszék kapott helyet, köztük a biotechnológiai. Szeged városának a jövőt egyébiránt a biotechnológiai iparág megtelepülése jelentheti, amelyben már jelenleg is sikereket tud felmutatni.
A városban székel ugyanis a Solvo Zrt., amely alapműködését annak a saját fejlesztésű tesztrendszernek az eladása biztosítja, amellyel a drága állatkísérleteket lehet kiváltani. Emellett a legnagyobb gyógyszergyárakat és biotechnológiai cégeket tudják az ügyfeleik között. A Solvo, élve az új egyetemi épület nyújtotta lehetőséggel, beköltözött annak legfelső szintjére. #page#Mindemellett a tanszékcsoport örömmel venné, ha a területén is épülne, induló biotechnológiai vállalkozásokat támogató, és nekik helyet biztosító inkubátor ház - mondta el Kovács Kornél, a tanszékcsoport vezetője. ( Debrecenben tavaly kezdődtek meg a Regionális Innovációs és Üzleti Központ építési munkálatai, mely az Észak-alföldön egyedülálló módon innovatív üzleti és irodai szolgáltatások nyújtásával fogja segíteni a hazai, valamint a Magyarországra betelepített és betelepülni vágyó külföldi kis- és középvállalkozásokat versenyképességük növelésében, termékeik új piacokra juttatásában.)
Befektetők előtt
Szerinte az ilyen létesítmények azokat vonzanák, akik ötlete még nem kiforrott, így üzleti angyalok, kockázati tőkebefektetők még nem állnak melléjük. Az egyetemek laborjainak eredményeit az egyetem jelenleg tovább vinni nem tudja, az az inkubátorokban lehetőséget kapó kisvállalkozások feladata lenne.
Ha tehát Szegeden felépülnének ezek az ingatlanok (amelyre Budapesten, az ELTE lágymányosi területén már van példa), akkor a kutatási eredmények könnyebben tudnának valósággá, azaz profitot jelentő termékké válni. Az inkubátor házak segítenék az induló kisvállalkozásokat a megmaradásban, és elindítaná őket, hogy közepes, esetleg nagyvállalattá nőjék ki magukat.
Energia és pénz
Felmerül a kérdés, hogy szerencsés-e több, azonos iparágban tevékenykedő céget egy tető alá hozni. A Solvo igazgatója, Duda Ernő szerint igen, hiszen jelen esetben jó, ha az eszközök, a tudás és a szakértelem egy helyre összpontosul. Gyakran előfordul, hogy bizonyos problémákra másik cég emberei adnak választ, sok időt, energiát és pénzt spórolva így meg.
A biotech klaszterekben működik mindenhol a világon. Verseny a cégek között a humán erőforrásért és a pályázati forrásokért lehet, de jelenleg még mindkettőből van elég - állítja Duda Ernő.