A foglalkoztatási szint Magyarországon is 67 százalékos lesz 2005-re. Ez a mérték megfelel az ugyancsak akkorra elérni kívánt európai uniós aránynak. Jelenleg azonban - a Központi Statisztikai Hivatal aktuális kimutatása szerint - még csak 57 százalékot ér el. A Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium adataiból kitetszik, a munkaerőpiacról kivonuló nemzetközi cégek miatt elbocsátott alkalmazottak számához képest az újonnan felvettek többen vannak. Ami azt jelenti, hogy pozitív a mérleg, csakhogy a cégek kivonulásáról és a leépítésekről sokkal több információ kerül nyilvánosságra, mint az ellentétes folyamatról.
Benedek András, a szaktárca államtitkára egy kamarai rendezvényen a 6,7 százalékot kitevő hazai munkanélküliséget úgy kommentálta, hogy az egyelőre kedvezőbb az EU-s rátánál, mely meghaladja a 8 százalékot. Azért, hogy ne romoljon a magyarországi munkanélküliségi helyzet, a kormányzat az év elején rendeletet alkotva, illetve törvénytervezetet előkészítve igyekezett az egyik legfontosabb terület kedvezőtlen folyamatainak gátat vetni. Ilyenformán a szak-, illetve felnőttképzésről intézkedett, az Országgyűlés pedig időközben megszavazta a kapcsolódó jogszabályok módosítását, illetve döntött a hosszú távú finanszírozási feltételekről.
Újszerű, hogy bővülnek – illetve visszakerülnek – a gyakorlati képzés bizonyos jogosítványai a kamarához. A közeljövőben az úgynevezett tanulószerződések pénzügyi feltételein változtat a kormányzat, mégpedig oly módon, hogy nem csupán a képzést megkezdő fiatalok juthatnak több pénzhez, hanem azok is, akik már korábban beültek az iskolapadba. Az állam intézményrendszere a kamatával közösen határozza meg immáron az egyes megyék, régiók, kisebb területi egységek várható munkaerőpiaci igényeit, ami a térségben folyó képzés eszerinti átalakítását vonhatja maga után. Az Országos Foglalkoztatáspolitikai Közalapítványhoz – született meg a május végi döntés – egy 450 millió forintos keret erejéig pályázhatnak azok a kis és közepes vállalkozások, amelyek versenyképességük javítása érdekében munkaerőpiaci, szakképzési programot kívánnak végrehajtani.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, illetve a kormányzat a közeljövőben dönt arról, hogy első lépésben milyen szakmák gyakorlati képzésének lesz a felelőse a kamara. A gazdasági önkormányzat azt tervezi, hogy szeptembertől 6-8 mesterség megtanításának lesz a gazdája. 2004. szeptemberétől pedig már 28-nak.
(g. l.)
Szakmát tanít a kamara
Kamarai feladattá válik a szakoktatás gyakorlati részének irányítása. Az idén szeptembertől 6-8 mesterséget, egy évvel később pedig már 28-at felügyel a gazdasági önkormányzat.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből
Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát
Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek
Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.

Állítólag Veszprém megye összes védőnőjétől megvonták a költségtérítési támogatást
Nem hisszük el, hogy igaz.

A korrupció melegágya a cégeknek adott állami támogatások, első helyen állunk
Bindzsisztán pénzpumpája.