Stagnáló idegenforgalom (szeptemberi adatok)

A januártól szeptember végéig tartó időszakban 4,8 millió vendég 15 millió vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken. Az előző év hasonló időszakához képest a vendégek száma 1%-kal emelkedett - derül ki a KSH adataiból.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A szállásdíjbevételek összességében 5%-kal nőttek, és 68,7 milliárd forintot tettek ki. A szállodák szobafoglaltsága átlagosan 49%-os volt. A Magyar Nemzeti Bank előzetes fizetésimérleg-adatai szerint az év elmúlt időszakában az idegenforgalomból 3350 millió euró bevétel származott, amely 19,3%-os növekedést jelent folyó áron és az aktuális árfolyamon számítva.

Január–szeptember időszakban a kereskedelmi szálláshelyek 2,5 millió külföldi vendége 9 millió vendégéjszakát töltött el. A vendégek és a vendégéjszakák száma egyaránt 3%-kal emelkedett az elmúlt év hasonló időszakához képest. Az átlagosat meghaladó mértékű növekedés figyelhető meg az öt- és a háromcsillagos szállodákban. A más típusú szálláshelyeken a tavalyihoz hasonlóan alakult a külföldi vendégek és vendégéjszakáik száma, eltekintve a turistaszállásokon regisztrált vendégszámcsökkenéstől és az ifjúsági szállókban tapasztalt 14%-os vendégszám-emelkedéstől. Az Európai Unióból érkező vendégek 6,5 millió vendégéjszakát töltöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken. Az Ázsiából és Afrikából ideutazó vendégek 23, illetve 14%-kal több, ugyanebben az időszakban az amerikai kontinens államaiból érkezők 2%-kal kevesebb vendégéjszakát töltöttek hazánkban. Szeptember hónapban a szállodákban az amerikai vendégéjszakák 27%-os visszaesése figyelhető meg az előző év szeptemberéhez képest.

Szeptember végéig 2,3 millió belföldi vendég 6,1 millió vendégéjszakát töltött el hazánk kereskedelmi szálláshelyein, ami 1, illetve 3%-os visszaesést jelent a 2000. év hasonló időszakához képest. A forgalom nagy részét lebonyolító három-, kétcsillagos szállodák és panziók közül a háromcsillagos házakban a tavalyihoz hasonlóan alakult a vendégek és a vendégéjszakák száma, míg a kétcsillagos egységek és a panziók visszaesést regisztráltak. A belföldi vendégek és vendégéjszakáik száma a legnagyobb mértékben az egycsillagos szállodákban csökkent.

A harmadik negyedév végéig a Balaton-parton a kereskedelmi szálláshelyek vendégeinek és vendégéjszakáinak száma 2-2%-kal csökkent a 2000. év hasonló időszakához képest. A külföldi és a belföldi vendégéjszakák számát vizsgálva megállapítható, hogy a külföldi vendégéjszakák visszaesése 1%-os, míg a belföldieké 4%-ot tett ki. Az üdülőkörzet szállodái szintén a vendégforgalom visszaesését regisztrálták. Az összességében közel 28 ezer férőhellyel rendelkező szállodákban a vendégek száma 4, a vendégéjszakák száma 3%-kal csökkent az év első kilenc hónapjában. A Balaton a három nyári hónapban (június–augusztus) 32%-ot, az első három negyedév egészében egynegyed részt képviselt az összes szállodai vendégforgalomból.
A szállodák szobakihasználtsága a szeptember végéig tartó időszakban átlagosan 49%-os volt. A legmagasabb foglaltságot továbbra is a négy- és az ötcsillagos szállodákban mérték. Budapesten 4%-kal esett vissza a szállodák kihasználtsága szeptember hónapban az előző év szeptemberéhez képest. A négy- és ötcsillagos fővárosi szállodák kihasználtsága 7, illetve 8%-kal volt alacsonyabb, mint tavaly szeptemberben.
Az év első kilenc hónapjában 68,7 milliárd forint szállásdíjbevételt realizáltak a kereskedelmi szálláshelyek, 5%-kal meghaladva az elmúlt évi értéket. A belföldivendég-forgalomból származó bevételek növekedése átlagosan 8%-os volt.

Szeptember végéig a kereskedelmi szálláshelyek vendéglátásból és egyéb szolgáltatásokból származó bevételei egyaránt nagyobb mértékben növekedtek, mint a szállásdíjbevételek, és együttesen 48,8 milliárd forintot tettek ki.
Egy kiadható szállodai szobára 1,5 millió forint szállásdíjbevétel jutott , 2%-kal meghaladva az előző évi bevételt. Az egy vendégéjszakára jutó szállásdíj összességében 4500 forint volt.
A kereskedelmi szálláshelyek és a vendéglátás együttes bevételei az év első nyolc hónapja alatt 2%-kal bővültek, miközben a szálláshely-szolgáltatás és a vendéglátás együttes fogyasztói árai 14,4%-kal növekedtek.

A vizsgált hónapokban 24,3 millió külföldi látogató érkezett Magyarországra, 2%-kal több, mint az elmúlt év azonos időszakában. A volumenében jelentős osztrák, német és horvát beutazások száma csökkent, míg a Romániából, Jugoszláviából és Ukrajnából érkezők száma növekedett. Az Európai Unióból 7,4 millióan lépték át a határt.

A repülőgéppel érkező külföldi látogatók száma szeptember hónapban 17%-kal esett vissza a tavalyi év azonos hónapjához képest.

A magyar állampolgárok határátlépéseinek száma 1%-kal növekedett, és meghaladta a 8,5 milliót. A legjelentősebb forgalmat lebonyolító osztrák határszakaszon 5%-kal nőtt a határátlépések száma. A külföldre látogató magyarok száma legnagyobb mértékben a szlovén és a horvát határszakaszon esett vissza.

Véleményvezér

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo