Stagánló ipari árak

2003 első hónapjában – 4 hónapja tartó mérséklődés után – az ipari termelői árak 1,1%-kal emelkedtek: a belföldi értékesítések árszintje valamivel nagyobb ütemben, 1,3%-kal, a forintban mért exporté pedig 0,9%-kal lett magasabb, megfordítva a több hónapja érvényesülő csökkenő ártendenciát - tette közzé a KSH.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

2002 januárjához viszonyítva 12 hónap alatt az ipari termelőiár-színvonal gyakorlatilag nem változott (99,9%), miközben a belföldi értékesítések árai 3,5%-kal meghaladták, az exportértékesítések árai 3,1%-kal elmaradtak az egy évvel korábbitól.

A belföldi értékesítések januári áralakulását a szokásostól eltérően elsősorban nem a hatósági áras termékkör árváltozásai, hanem a korábbi évek kialakult gyakorlata szerint a termelők oldaláról kiinduló, januártól érvényesített termelőiár-emelések határozták meg. A hatósági áras energiaszektorban összességében 1,2%-kal nőttek az árak, elsősorban a vízellátás áremelkedése miatt (ezen belül a gőz és melegvízellátás 1,7%-kal, a víztermelés, -kezelés, -eloszt­ásban – a nagyfogyasztóknál érvényesített korábbi mennyiségi engedmény miatt – 11,4%-kal nőtt az árszint). Az általánosan jellemző januári termelőiár-emelések következtében a feldolgozóipari ágazatokban átlagosan 1,3%-kal nőttek az árak. Néhány ágazatot leszámítva, ahol az árszínvonal nem változott érdemben (fafeldolgozás; papír-, gumi- és műanyagtermék-, továbbá járműgyártás) az árak 0,5–3,9% között növekedtek, legnagyobb mértékben a kőolaj-feldolgozásban. A súlyát tekintve meghatározó élelmiszer-ipari termelő ágazatok árszintje átlagosan 1,4%-kal emelkedett, ezen belül az italgyártásban az átlagot meghaladta az árnövekedés (5,2%), elsősorban a sör termelői árának emelkedése miatt (10,4%).

A forintban mért exportértékesítési árak havi növekedése a feldolgozóipari ágazatokban 0,1–9,6% között volt, utóbbi a kőolaj-feldolgozás termékeinek áralakulását tükrözi. Az ipari exportot meghatározó gépipari ágazatokban 0,3%, az élelmiszer-ipari termékek esetében 2,3%-kal emelkedő árakat regisztráltunk.

Az ipar belföldi értékesítésének rendeltetés szerinti csoportjainak januári havi árváltozását az energiatermelő ágazatok átlag feletti (2%) árnövekedése jellemezte. A továbbfelhasználásra kerülő anyagok árszintje 1%-kal volt magasabb. A beruházási javakat 0,8%-kal magasabb áron értékesítették, mint decemberben. A fogyasztási cikkek ára átlagosan 1,1%-kal nőtt egy hónap alatt, elsősorban a nem tartós fogyasztási cikkek árnövekedése miatt.

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo