Stagánló ipari árak

2003 első hónapjában – 4 hónapja tartó mérséklődés után – az ipari termelői árak 1,1%-kal emelkedtek: a belföldi értékesítések árszintje valamivel nagyobb ütemben, 1,3%-kal, a forintban mért exporté pedig 0,9%-kal lett magasabb, megfordítva a több hónapja érvényesülő csökkenő ártendenciát - tette közzé a KSH.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

2002 januárjához viszonyítva 12 hónap alatt az ipari termelőiár-színvonal gyakorlatilag nem változott (99,9%), miközben a belföldi értékesítések árai 3,5%-kal meghaladták, az exportértékesítések árai 3,1%-kal elmaradtak az egy évvel korábbitól.

A belföldi értékesítések januári áralakulását a szokásostól eltérően elsősorban nem a hatósági áras termékkör árváltozásai, hanem a korábbi évek kialakult gyakorlata szerint a termelők oldaláról kiinduló, januártól érvényesített termelőiár-emelések határozták meg. A hatósági áras energiaszektorban összességében 1,2%-kal nőttek az árak, elsősorban a vízellátás áremelkedése miatt (ezen belül a gőz és melegvízellátás 1,7%-kal, a víztermelés, -kezelés, -eloszt­ásban – a nagyfogyasztóknál érvényesített korábbi mennyiségi engedmény miatt – 11,4%-kal nőtt az árszint). Az általánosan jellemző januári termelőiár-emelések következtében a feldolgozóipari ágazatokban átlagosan 1,3%-kal nőttek az árak. Néhány ágazatot leszámítva, ahol az árszínvonal nem változott érdemben (fafeldolgozás; papír-, gumi- és műanyagtermék-, továbbá járműgyártás) az árak 0,5–3,9% között növekedtek, legnagyobb mértékben a kőolaj-feldolgozásban. A súlyát tekintve meghatározó élelmiszer-ipari termelő ágazatok árszintje átlagosan 1,4%-kal emelkedett, ezen belül az italgyártásban az átlagot meghaladta az árnövekedés (5,2%), elsősorban a sör termelői árának emelkedése miatt (10,4%).

A forintban mért exportértékesítési árak havi növekedése a feldolgozóipari ágazatokban 0,1–9,6% között volt, utóbbi a kőolaj-feldolgozás termékeinek áralakulását tükrözi. Az ipari exportot meghatározó gépipari ágazatokban 0,3%, az élelmiszer-ipari termékek esetében 2,3%-kal emelkedő árakat regisztráltunk.

Az ipar belföldi értékesítésének rendeltetés szerinti csoportjainak januári havi árváltozását az energiatermelő ágazatok átlag feletti (2%) árnövekedése jellemezte. A továbbfelhasználásra kerülő anyagok árszintje 1%-kal volt magasabb. A beruházási javakat 0,8%-kal magasabb áron értékesítették, mint decemberben. A fogyasztási cikkek ára átlagosan 1,1%-kal nőtt egy hónap alatt, elsősorban a nem tartós fogyasztási cikkek árnövekedése miatt.

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo