A jövő évtől tehát a Magyar Állam nevében, a 2007. évi CVI. törvény (Vagyontörvény) értelmében a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács (NVT) gyakorolja az állami vagyon feletti tulajdonosi jogok és kötelezettségek összességét. A testület kiemelt feladataként kezeli az állami vagyon fejlesztésével, hasznosításával, elidegenítésével kapcsolatos középtávú stratégia kialakítását, annak kormány elé terjesztését, illetve a végrehajtás szervezését és irányítását.
A gondos munka érdekében egyértelmű és konkrét iránymutatások alapján határozzák meg az új vagyonkezelő szervezet munkáját, ráadásul az NVT független működése a törvényben garantált. A testület elnökét és tagjait a miniszterelnök javaslatára a köztársasági elnök nevezte ki hat éves időtartamra.
Jobb tájékoztatást ígérnek
A Tanácsnak nemcsak lehetősége, hanem kötelessége is, hogy az állami vagyonnal való gazdálkodásról minél szélesebb körben tájékoztassa a lakosságot, az állampolgárokat, a mindenkori közvagyon legfőbb és valódi tulajdonosait - nyilatkozta a megalakuláskor Dr. Nagy János professzor, a testület elnöke.
Az államot - mint tulajdonost - az újonnan létrejött Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács, illetve az irányítása alatt álló vagyonkezelő szervezet, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. személyesíti meg. Az állami vagyon feletti tulajdonosi jogok és kötelezettségek összességét a Tanács az állami vagyonkezelő szervezet útján gyakorolja. A Tanács évente beszámol az Országgyűlésnek a tevékenységéről, gazdálkodását az Állami Számvevőszék ellenőrzi. (A jelenleginél olcsóbb lesz a kormányzati szervek elhelyezése - jellemezte az új kormányzati negyedet Görözdi György, a kormányzati negyed projektigazgatója.)