Sokat fizettek az eva-s vállalkozások

Az eva-s cégek az első negyedév után már a felét befizették annak, mint amennyit egész évben várt tőlük a költségvetés. Május 31-ig ezen cégek egy egyszerűsített nyomtatványon adhatják be az adóhatósághoz a 2002. évi társasági adóbevallásukat.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az egyszerűsített vállalkozási adó hatálya alá bejelentkezett több mint 60 ezer egyéni és társas vállalkozó közül az első negyedévi bevétel után mintegy 50 ezren fizettek adóelőleget, mégpedig összességében 8,4 milliárd forintot – derül ki az APEH statisztikájából. Ez messze felülmúlja a pénzügyi kormányzat reményeit, hiszen egész évre 16 milliárd forint bevételt vár a költségvetés ilyen jogcímen. Az eva alá be nem jelentkezettek közül azonban több mint tízezer cég határidőre nem fizetett eva-előleget, amelyek között bizonyára akadnak olyanok is, amelyeknek nem volt bevétele az első negyedévben, ám az adóhatóság tapasztalatai szerint bizonyára sok olyan is lesz, amelyik késve tesz eleget fizetési kötelezettségének.

Az első negyedév után egyébként közel 21 ezer társas vállalkozó és több mint 28 ezer egyéni vállalkozó fizetett adóelőleget. A statisztikából az is kiderül, hogy az eva alá bejelentkezett cégek az első negyedévben havonta 500 ezer forint, míg az egyéni vállalkozók havi 300 ezer forint bevételre tettek szert.

A társas vállalkozások összesen 4,6 milliárd eva-t fizettek be április közepéig, amely átlagban 223 ezer forintos befizetést jelent. A befizetések csaknem háromnegyedét betéti társaságok teljesítették, 209 ezer forintos átlaggal, míg a kft-k átlagban 283 ezer forintot fizettek. Átlagban az ügyvédi irodák fizettek a legtöbbet (306 ezer forintot), a közkereseti társaságok pedig a legkevesebbet (198 ezer forintot). A cégek között igen magas volt a nem fizetők aránya: több 4 ezer társas vállalkozó tartozik ebbe a körbe. A földrajzi elhelyezkedést tekintve a társas vállalkozások előlegbefizetéseinek csaknem fele a Budapesten bejegyzett 9300 cégtől származik. A megyék közül Pest megye emelkedik ki: itt 2500 cég több mint 600 millió forint eva-előleget utalt át az adóhatóságnak. A többi megyében átlagban jóval kisebb volt, – 40-160 millió forint között szóródott – az összes befizetés.

Az eva hatálya alá bejelentkezett egyéni vállalkozóknak alig több mint 78 százaléka fizetett előleget, vagyis ebben a körben még magasabb, több mint 20 százalék volt a nem fizetők aránya. Ezen egyéni vállalkozók összesen 3,8 milliárd, átlagban pedig 133 ezer forintot fizettek az első negyedévi bevételük után. Áltaában igaz, hogy a szellemi tevékenységet végzők többet fizettek, mint a termelő vagy kereskedelmi tevékenységet végzők. A szoftverkészítők például átlagban 120 ezret fizettek, a vendéglátó tevékenységet végzők már csak 80 ezret, míg a bolti kereskedelmi tevékenységet folytatók átlag 90 ezret. A taxisoknál pedig átlag 100 ezer forint volt a befizetés. Magasabb befizetések az egyéni vállalkozóknál is akadtak: 15 százalékuk befizetése 200-400 ezer forint közé esett, 5 százalékuknál pedig meghaladta a 400 ezer forintot. A földrajzi térségenkénti megoszlást tekintve itt már van eltérés a társas vállalkozóktól: a fővárosban a befizetést teljesítő egyéni vállalkozók aránya csak 28 százalék. Ugyanakkor Pest megye itt is meghatározó: mind a vállalkozók számarányát, mind a befizetések arányát tekintve részesedésük meghaladja a 10 százalékot.

Az első negyedévi kedvező befizetési összegről az adóhatóság szerint még messzemenő következetetést nem lehet levonni, mert annak számos oka lehet: így például a szezonalitási hatás, az előző évről áthúzódó bevétel-elszámolás, illetve az elszámolás késleltetése, vagy akár a szükségesnél magasabb előleg-átutalás is. Az eva-soknak második negyedévi bevételük után július 12-éig kell fizetni.

Addig is lehet azonban még fizetnivalójuk, de ha az nem is, a társas vállalkozásoknak 2002. évi társasági és osztalékadó-bevallásukat május 31-ig mindenképpen el kell juttatni az adóhatósághoz. Némi könnyebbség: leegyszerűsítették ezt a bevallást, így ezen társas vállalkozásoknak nem ugyanazt a nyomtatványt kell kitölteniük, mint azoknak, akik idén is maradtak a tételes költségelszámolás mellett. Az eva alá bejelentkezett adózóknak egy új, a “0271/EVA” számú nyomtatványt kell kitöltenük. Ebben kell elszámolniuk az adóhatóság felé tavalyi gazdálkodásuk eredményéről. A betéti és a közkereseti társaságok, ha ezévtől nem maradtak a számviteli törvény hatálya alatt, hanem egyszerűsített bevételi nyilvántartást vezetnek, még egy fontos kötelezettségük van: osztalékadót kell fizetniük a likvid, nem tárgyi eszközökben és immateriális javakban megtestesülő vagyonuk után. Némi könnyebbség: az adót árom egyenlő részletben kell megfizetni, most május 31-ig csak annak egyharmadát, jövőre a második, 2005-ben pedig a harmadik harmadot.

Nem könnyítették meg az eva-sok helyi iparűzési adóbevallását, így az ugyanolyan mint a tételes költségelszámolást végzőké. Ezt a helyi adóbevallást is május 31-ig kell eljuttatni az adóhatósághoz. Jövőre viszont már ezt a bevallást is leegyszerűsítik az eva-sok számára, ennek viszont az a feltétele, hogy az adózó idén nyilatkozzon: a helyi iparűzési adó-bevallásának 2003-ról már egyszerűsített módon kíván eleget tenni. Ilyenkor az iparűzési adóalap az eva-alap 50 százaléka lesz, vagyis nem kell majd nettó árbevételt számolgatni.

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo