A mentőöv hatására gyakorlatilag megszűnt Magyarország fizetésképtelenségének kockázata - fogalmazott Németh Dávid, az ING Bank Zrt. makrogazdasági elemzője. Demján Sándor, az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség elnöke szerint Magyarország elkerülte az államcsődöt, most a legfontosabb feladat a reformok kidolgozása és a kamatok csökkentése. Az IMF-csomagot a londoni feltörekvő piaci elemzők is hangulatjavító tényezőnként értékelték. A londoni szakértők ugyanakkor hozzátették, hogy a globális környezet még bizonytalan, és a magyar gazdaságban alapvető gondok várnak megoldásra. Az elemzők nem zártak ki további forintárfolyam-kilengéseket.
Az Országgyűlés szakbizottságai sorra mondtak igen a jövő évi büdzsé már újra módosított tervezetére, amely a szükségessé vált gazdasági reformlépéseket hivatott megalapozni. A konkrét lépéseket tartalmazó dokumentumot, amely a kormány és a Magyar Nemzeti Bank stabilizációs erőfeszítéseinek felsorolását teszi közzé, szerdán a Pénzügyminisztérium honlapján hozták nyilvánosságra. Összegzi azt a gazdaságpolitikai programot, amely a Magyarország szándékait tartalmazza. Ezt mutatta be a magyar fél a Nemzetközi Valutaalappal, az EU-val és a Világbankkal folytatott tárgyalásokon.
A piacokat optimista várakozás töltötte el, hogy a Fed meglépi a sokak által várt 50 bázispontos kamatcsökkentés az este. Más hírek is felhajtó erővel bírtak: a General Motors részvénye több mint 6 százalékot erősödött, miután jelentősebb akadályok hárultak el a GM és a Chrysler tervezett egyesülése elől. Az ipari blue chipekre átragadt a lelkesedés, például a Boeing részvény 3,4 százalékkal drágult, igaz, a vállalat rendelésállományának jelentősebb növekedéséről is jött hír.
Este végül megtörtént, amire mindenki számított: fél százalékponttal (50 bázisponttal) 1 százalékra csökkentette irányadó kamatát az amerikai Federal Reserve Nyíltpiaci Bizottsága. A lépés megfelelt az elemzői várakozásoknak. A Fed ezt megelőzően - a világ más nagy jegybankjaival összehangolva - október 8-án mérsékelte irányadó kamatát, fél százalékponttal, 1,50 százalékra.
Az euró az amerikai tőzsdenyitás idején 1,2949 dollárt ért, az amerikai tőzsdei kereskedés félidejénél 1,2887 dollárt. MTI
A pozitív hírek hatására folytatódott a forint erőteljes erősödése az euróhoz képest szerdán a bankközi devizapiacon. Délután negyed ötkor 256,30/60 forint volt az euró árfolyama szemben a keddi 262,40/60 forinttal. A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX szintén emelkedett. A BUX 1.654,30 pontos, 14,09 százalékos emelkedéssel, 13.399,05 ponton zárt szerdán. A vezető részvények árai emelkedtek, a keddi kereskedésben legnagyobb mértékben az OTP nyert, olyannyira, hogy többször is felfüggesztették a nagyarányú emelkedés miatt a bankpapír adásvételét. A magyar tőkepiac szárnyalását az Egyesült Államok, illetve a Nyugat-Európa tőzsdéinek kedvező hangulata is megalapozta : a német piacon kívül "tombolt" egész Nyugat-Európa, kiemelkedően emelkedett a párizsi, a milánói tőzsde indexe, és a kelet-európai tőzsdék közül Varsó is igen jól teljesített.
A szerdai The New York Times idézte a Julius Horváth közgazdászt, a budapesti Közép-Európai Egyetem (CEU) adjunktusát, aki szerint a 25,1 milliárd dolláros nemzetközi hitelkeret támogatást nyújt majd a magyar gazdaságnak középtávon. A lap rámutatott, hogy a magyar részvények meglovagolták a nemzetközi segély hírét; a pénzügyi mentőöv összegének kihirdetése után a magyar részvények és a forint szárnyalni kezdett.
A befektető bizalomért
Az újság idézte Dominique Strauss-Kahnt, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatóját is, aki szerint az átfogó intézkedéscsomag erősíteni fogja az ország gazdaságának rövid távú stabilitását, és javítani fogja hosszú távú növekedési potenciálját. A főigazgató szerint a magyar csomag alkalmas a befektetői bizalom helyreállítására, valamint a magyar pénzügyi szférában az utóbbi hetekben tapasztalt feszültség csillapítására.
Közös sajtótájékoztatójukon azt is megerősítették, hogy a jelenlegi 12 milliárdról 25 milliárdra javasolják emelni a válságkezelésre elkülönített pénzkeretet, amelyből éppen szerdai bejelentés szerint Magyarország rendelkezésére áll 6,5 milliárd euró. Az uniós "kormány" illetékesei egyben ismét felkérték a tagországokat, tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy a lakosság minél kevesebbet érezzen meg a nemzetközi pénzügyi válság hatásaiból.
Az MTI által megkérdezett elemzők véleménye szerint a hazai tőzsde szárnyalásának alapja az IMF, az Európai Unió és a Világbank Magyarországgal kötendő megállapodása részleteinek nyilvánosságra hozatala volt, emellett a BÉT folyamatai beilleszkedtek a kedvező a nemzetközi tőkepiaci hangulatba.
Izbéki Ottó, a Buda-Cash Brókerház elemzője elmondta: a keddi egyesült államokbeli értékpapír-piaci emelkedés megalapozta a szerdai európai tőzsdei hangulatot. A nyugat-európai tőzsdék szerdán kiemelkedő teljesítményt produkáltak. A magyar tőzsde nekilendülésének emellett meghatározó tényezője volt az, hogy napvilágot láttak az IMF-fel és az EU-val kötendő megállapodás részletei. A valutaalappal történő egyezség kihatott arra is, hogy nemcsak a tőkepiac szárnyalt, de a forint árfolyama is tovább erősödött.