Rosszhiszeműeknek kedvez a csődtörvény?

Magyarország már eddig is a rosszhiszemű adósok paradicsoma volt, ahol a hitelezőket védő jogszabályok, alkalmatlanságuk, a szabályozás folytán kialakult bírói gyakorlat, valamint az egyéb eljáró állami szervek tehetetlensége miatt a valóságban nem érvényesülnek. A 2006. július 1-jén hatályba lépő új csődtörvény sem változtat ezen a helyzeten, sőt bizonyos szempontból még ösztönzést is adhat a cégek fantomizálódásához - véli Kozma András, az Euler Hermes (EH) Magyar Hitelbiztosító Rt. igazgatósági tagja.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az Euler Hermes Csoport magyarországi leányvállalatai ügyfeleinek képviseletében, több mint 750 felszámolási eljárást követtek figyelemmel. Hitelbiztosítónként a vállalati fizetőképességet is vizsgálják: a hitelbiztosítás lényege a vállalati fizetésképtelenség elleni védelem, azaz a követelés-kiesések esetére védelem nyújtása. A globálisan is piacvezető Euler Hermes Csoport tagjaként jelentős nemzetközi összehasonlítási alappal rendelkeznek, amely alapján úgy gondolják, a magyarországi helyzet anomáliái teljesen nyilvánvalóak. 

Másokkal megfizettetve

A még hatályban lévő csődtörvény, illetve a releváns jogszabályok teljességgel alkalmatlanok a feladatuk betöltésére: sem a nehéz helyzetbe került cégek reorganizációját, sem a hitelezők érdekeinek képviseletét nem képesek biztosítani. A helyzet legnagyobb vesztesei a Magyar Állam, azaz az adófizetők, valamint a biztosítékkal nem rendelkező hitelezők, vagyis legtöbbször a beszállítók.

Önnek
volt gondja a csődeljárással vagy éppen az adósaival?
Írja meg nekünk véleményét és történetét az [email protected] emailcímre!
A felszámolási káosz kockázati felára beépül a helyi szolgáltatások és termékek árába, a piaci szereplők részére megdrágítva az adott termékhez / szolgáltatáshoz való hozzáférést. A csődveszélynek fokozottan kitett ágazatok (az építőipar, a kereskedelem, az élelmiszeripar) beszállítói a magasabb hitelezési kockázat költségét, azaz a magyar jogrend diszfunkcionális működését természetesen a jól működő cégekkel / fogyasztókkal is megfizettetik. Az elégtelen jogszabályok tehát közvetve és közvetlenül is komoly károkat okoznak a piaci szereplőknek, beleértve a fogyasztókat is.

Kiürített cégek az eljárás végére

Tovább súlyosbítja a helyzetet a felszámolási eljárásokban kialakult, tapasztalatuk szerint "adósvédő" bíró gyakorlat is. A törvényben meghatározott 60 nap helyett átlagban 5-6 hónap, nem ritka esetben több mint 1 év alatt juthat el a hitelező a felszámolási kérelem benyújtásától a felszámolás elrendeléséig. Nyilvánvaló, hogy az adósnak ennyi idő alatt milyen lehetőségei vannak az esetlegesen még meglévő vagyon eltüntetésére.A hitelezőknek nem fűződik érdeke a felszámolások elrendeléséhez, hiszen nagy valószínűséggel semmit nem kapnak vissza eredeti követelésükből. A felszámolások döntő többsége (a szankciók érdemi kockázata nélkül) kiürített és vagyontalan cégekkel szemben zajlik. A felszámolási eljárások több mint 90 százaléka egyszerűsített felszámolás: a vagyon vagy az iratok hiánya okán semmiféle megtérülésre sincs esély.

Kozma András elmondása alapján az EH által figyelemmel kísért közel 750 felszámolás esetében alig 10 -20 esetben kapták vissza a (nem banki) hitelezők a pénzük (jellemzően csak töredék) részét. Az esetek döntő többségében egyértelmű volt az adósok rosszhiszemű magatartása, amit a hitelezők az összehangolatlan és alkalmatlan jogszabályok miatt nem voltak képesek megakadályozni, illetve bizonyítani. A csődbűntettet, a vagyon eltüntetését a magyar jogrend nem képes megakadályozni, illetve felderíteni - a csődbűntett ill. a cégek kiürítése jövedelmező üzleti vállalkozás lett. Következésképpen, a felszámolási eljárások indítását a piaci szereplők csak a fizetés kikényszerítésére, vagy a követelések leírásának adminisztrációja elősegítésére alkalmazták.< A jelenlegi jogszabályi keretek között, tekintettel a megtérülés esélyének várható mértékére, a felszámolás elrendelését követően a racionális hitelező anyagi, jogi, vagy menedzsment kapacitást már nem veszteget az eljárásra A jelenleg hatályos jogszabályok alkalmatlansága az alábbi problémák okán áll fenn:

  • Összehangolatlan és kijátszható a tulajdonosokat, illetve a vezető tisztségviselőket súlytó szankciórendszer. (A szabályok gyakorlatilag bármikor kijátszhatóak, tényleges kockázatot csak az amatőröknek jelentenek.)
  • A kellő transzparencia hiánya (a mérlegek teljes körű közzétételének elmulasztása esetére vonatkozó büntető szankciókat a gyakorlatban alig alkalmazzák).
  • A csődnyitás időpontja elhibázott: az eljárás az esetek zömében túl későn indul, amikor vagyon már biztosan nincs a cégekben.
  • Az adós részéről indokolatlanul sok lehetőség van a követelések jogalap nélküli vitatásához, ezáltal az eljárás, illetve a negatív jogkövetkezmények elhárításához.
  • A felszámoló kijelölésének módja, az eljárásban játszott szerepe, érdekeltségi rendszere és díjazása sem megfelelő.
  • A folyamatban lévő felszámolásokra sem a hitelezőknek, sem a bíróságoknak nincs érdemleges ráhatásuk.

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo