Ritka pillanat, csökkent a befektetési alapokban kezelt vagyon

A befektetési alapok történetében egyszer volt hasonló nagyságú vagyon csökkenés, a járvány kitörését követően. Akkor ez magyarázható volt a pandémiával, most azonban az okok jóval összetettebbek.

Januárban 2,6 százalékkal, azaz 201 milliárd forinttal csökkent a befektetési alapokban kezelt vagyon. A tőkeáramlások eredője mínusz 125 milliárd forintot mutat. Bár egyes kategóriáknál láthattunk tőkebeáramlást is (vegyes, részvény és árupiaci alapok), de a kiáramlások messze felülmúlták azokat. A tőkeáramlás, a hozamok és az árfolyammozgások eredőjeként a BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 2,6 százalékkal csökkent az év első hónapjában. A hónap végén a BAMOSZ tagok mindösszesen 7.650 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban.

A pénzpiaci alapok esetében csaknem 2 milliárdnyi tőke távozott. A hozamok nem tudták segíteni a csökkenést, így összességében 7,8 százalékos a vagyonvesztés a legkisebb kategóriánál. Százalékban kifejezve a második legnagyobb vagyonvesztést ez a kategória szenvedte el.

A kötvényalapoknál ezúttal tőkekiáramlást láthattunk 61,8 milliárdos értékben, amely a legnagyobb érték a kategóriák között. A rövid futamidejű kötvényalapok esetében 51 milliárdos kiáramlást láthattunk. A hosszú futamidejű kötvényalapoknál is tőkekiáramlást láthattunk 11 milliárd forint értékben. A szabad futamidejű kötvényalapoknál kismértékű tőkebeáramlás volt (0,2 milliárdos). A hozamokkal együtt a kötvényalapok vagyona 4,2 százalékkal csökkent.

A vegyes alapoknál 21 milliárdnyi tőkebeáramlás volt januárban, amely a legmagasabb érték a kategóriák között, ahogy azt már megszokhattuk az elmúlt hónapokban. A hozamok ezúttal nem tudtak hozzájárulni a növekedéshez, így a kategória vagyona 1,3 százalékkal csökkent a hónap során.

A részvényalapoknál is tőkebeáramlást figyelhettünk meg az elmúlt hónapban. Ennek nagysága 1,4 milliárd forint. A növekedést az árfolyammozgások ezúttal nem segítették. Mindennek eredőjeként a részvényalapok vagyona 4,2 százalékkal lett kevesebb.

A tőkevédett alapok esetében ebben a hónapban 8,2 milliárdnyi tőke távozott, amely két lejáró alap számlájára írható. A vagyon ennek megfelelően jelentősen változott. A 18 százalékos csökkenés százalékban kifejezve a legnagyobb a kategóriák között.

Az abszolút hozamú alapok esetében tőkekiáramlás volt (6,6 Mrd). A hozamok azonban kedvezően alakultak, így a kategória esetében 0,4 százalékos növekedést tapasztalhattunk.

A származtatott alapok esetében ebben a hónapban 2,6 milliárdnyi tőkekiáramlás volt. Bár a hozamok tompítani tudták a vagyonvesztés, a kategória nettó eszközértéke  így is 1 százalékkal csökkent.

Az ingatlanalapok esetében a hónap során 7,1 milliárdnyi tőke távozott. A tőkeáramlás, a hozamok és az árfolyammozgások eredőjeként a nettó eszközérték 0,6 százalékkal lett kevesebb.

Az árupiaci alapokhoz 1milliárdnyi tőke érkezett. A hozamok ezen még jelentősen javítottak is, így a vagyonváltozás plusz 7 százalék lett a hónap folyamán.

Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok esetében az elmúlt hónapban jelentős tőkekiáramlás volt tapasztalható 61 milliárdos értékben. A hozamok ezen érdemben nem tudtak változtatni, így a vagyon 7,2 százalékkal csökkent a hónap során.

 

 

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo