Reuters: enyhén növekvő gazdaság jövőre

A Reuters idei utolsó felmérésében az elemzők a jövő esztendőre emelkedő inflációt és enyhén élénkülő gazdaságot jósolnak.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az előrejelzések szerint csökken az államháztartás hiánya és némileg a folyó fizetési mérleg deficitje is, és két-három százalékot erősödhet a forint. Az idei piaci zavarok azonban várhatóan nyomot hagynak a folyamatokon. A kamatok az elemzők szerint magasabbak maradnak, a nemzeti fizetőeszköz pedig gyengébb a korábban vártnál, és maradtak olyan elemzők, akik szerint még nem biztos, hogy a forint már túl van a rossz napokon. (Igaz, az ünnepek közelsége miatt a decemberi felmérésre adott válaszok száma – tiz előrejelzés – kisebb volt a szokottnál. Ez némileg növeli annak a kockázatát, hogy a következő felmérésekben változhatnak a piaci konszenzusok.)

Lassúbb élénkülés, gyengébb egyensúly

Az idei év utolsó és első felmérésének eredményeit összehasonlitva a magyar gazdaság szinte minden mutató tekintetében gyengébben teljesit, mint amire az év elején számitottak a piacok (ld. melléklet). A jövő év kilátásai is rosszabbak a korábban vártnál, bár az előrejelzések szerint a gazdasági növekedés üteme lassan gyorsul majd, és javulhatnak az egyensúlyi indikátorok.

Az elemzői konszenzus szerint az idei évre 2.8, a jövő évre pedig 3.1 százalékos gazdasági növekedés várható.

Ez utóbbi adat a novemberi várakozáshoz képest egytized pontot javult, miután az elmúlt hetekben nyugat-európai piacainkról egyre több olyan jelentés érkezett, amelyek lassú kilábalásra utalnak az elmúlt évek recesszió közeli állapotából.

Ezek a növekedési szintek azonban jelentősen alacsonyabbak az egy éve vártnál. Az év elején még 2003-ra 3.75, 2004-re pedig 4.25 százalékos gazdasági növekedést látott előre a piac. A háztartási fogyasztás robusztus növekedése azonban nem tudta kompenzálni az exportpiacok gyengélkedését az idén, és a gazdaság teljesitménye az elemzők szerint még jövőre is csak mérsékelten javul.

A magyar gazdaság jelenleg valamennyi EU-tagjelöltnél lassabban növekszik, kivéve Szlovéniát. Az elemzők szerint a növekedés rátája a harmadik negyedéves 2.9 százalékról a negyedik negyedévre 3.0 százalékra nő.

Összehasonlitásként, a cseh gazdaság a harmadik negyedévben 3.4 százalékkal bővült, a lengyel 3.8 százalékkal, a szlovák növekedés pedig elérte a 4.2 százalékot. A kamatok - és igy a növekedést generáló beruházásokhoz szükséges hitelek költségei - ugyanakkor messze Magyarországon a legmagasabbak a régióban.

A várakozások az egyensúlyi mutatókat illetően is pesszimistábbakká váltak idén. Az elemzők magasabb államháztartási hiányt jeleznek előre, mint az év elején, és különösen látványos a romlás a folyó fizetési mérleget illetően. A konszenzus a mérleg deficitjére január óta 2003-ra 3.75 milliárd euróról 4.75 milliárd euróra, 2004-re pedig 3.8 milliárdról 4.5 milliárdra emelkedett.

A jövő évre azonban ezek az adatok is javulást mutatnak, igaz, hogy a kormányzati előrejelzéseknél kisebb mértékben. Az államháztartás hiánya az elemzők szerint az idei 5.4 százalékról jövőre a GDP 4.3 százalékára csökkenhet. (A kormány erre az évre 5.2, a jövő évre pedig 3.8 százalékot jósolt.)

Miután az elemzők ma az államháztartási hiány és az infláció lassabb csökkenésére látnak esélyt, az euro bevezetésének várt időpontja a Reuters felméréseiben idén másfél-két évet kitolódott. Az év elején még körülbelül egyenlő arányban 2007-re, illetve 2008-ra várták az elemzők a csatlakozást az eurozónához. Konszenzusuk az esztendő végén már 2009, tehát a piacok nem biznak a kormány és a jegybank közös 2008-as céljának a teljesülésében.

Magasabb infláció és kamatok

Az idei évre 4.7 százalékos átlagos inflációt várnak az elemzők, tehát alacsonyabbat a januárban előrejelzett 5.0 százaléknál. A jövő évi inflációra azonban 4.45 százalékról 6.4 százalékra ugrott fel az év folyamán a konszenzus, igaz, hogy 2005-ben a várakozás szerint már 4.2 százalékra mérséklődik az infláció.

Még feltűnőbbek a változások a várt kamatszintekben. Januárban az év végére még 6.5 százalékos jegybanki alapkamatot várt a piac, a kamat azonban a nyári és a novemberi összesen hat százalékpontnyi emelés után jelenleg 12.5 százalékon áll.

A jövő évben ugyan a kamatok az elemzők szerint visszatérnek a korábbi csökkenő pályára, de egy egész évbe telhet, mire a jegybanki kamat visszaállhat a novemberi három százalékos emelés előtti szintre.

Ennek megfelelően a korábban vártnál jóval magasak maradnak az állami költségvetés kamatköltségei az államadósságon. Az állampapirok kamatai az elemzői várakozás szerint még a jövő év végén is minden lejáratra jóval magasabbak lesznek, mint azok az alacsonyabb szintek, amelyeket korábban már az idei év végére gondoltak. Például a 12-hónapos kincstárjegy hozamát az idei év végére 11.1 százalékra, a jövő év végére pedig 8.6 százalékra várja a piac, pedig januárban még arra számitottak, hogy már idén decemberre 6.7 százalékra csökken.

Az MNB a várakozások szerint már a jövő év első felében elkezdi visszanyesni kamatait, de az elemzők nagy többsége szerint februárig még nem kerül sor vágásra.

Óvatossá teheti a jegybankot, hogy a külföldi befektetők még mindig túl magasnak gondolhatják az államháztartás és a folyó fizetési mérleg ikerhiánya. Ugyanakkor volt olyan elemző, aki arra figyelmeztetett, hogy az év végi nyugalom ellenére még nem biztos, hogy a forint megmenekült az újabb zuhanás veszélyétől.

Robert Beange, a Lehman Brothers elemzője szerint nem bizonyos, hogy a kormány decemberi kiadáscsökkentő lépései meggyőzték a külföldi befektetőket arról, hogy fenntarthatóak a magyar gazdaság gyengélkedő egyensúlyi mutatói.

“Bizalomból most gyenge az utánpótlás,” mondta Beange. “A gazdaságpolitika alakitói kevés esélyt kapnak, hogy hibázzanak, a jövő év vagy költségvetési megszoritást hoz, vagy valutaválságot.”

Bár a félelem nem tűnt el, hogy az árfolyam-bizonytalanság visszatérhet, a forint árfolyama az év végéig a konszenzus szerint a jelenlegi 263 körüli szintről a jövő év végéig 255.50 környékére erősödhet az euro ellen. Januárban még 235 körüli szintet látott előre az elemzői konszenzus.

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo