A Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány (MVA) javaslatot nyújtott be a gazdasági tárcához a Mikrohitel Program újragondolása végett. A dokumentumot a helyi vállalkozásfejlesztési központok (hvk) és vállalkozói érdekképviseletekkel (IPOSZ, KISOSZ) együtt állította össze az MVA, és lényegében a mikrohitel 2003 tavaszi – keret- és lejárat csökkentést hozó - modernizációja előtti állapotot állítaná vissza. Az ok: az új feltételek miatt a hitelkereslet közel harmadára esett vissza 2003-ban, az Alap forráskihasználtsága a korábbi többéves maximumról az év végére 90%-ra mérdéklődött.
A javaslat a hatékonyság irányába teljes egészében „felforgatná” a jelenlegi rendszert – állítja Braun Márton, az MVA ügyvezető igazgatója. A szakértők visszaállítanák az 5-6 millió forintos hitelkeretet, és ezt –az összegtől függően - 3-tól 5 évig terjedő futamidőre helyeznék ki. (A jelenlegi feltételek: legfeljebb 3 millió forint, 3 éves futamidőre.) A hitelösszeg – beruházással kapcsolatos – forgóeszközhitel-hányadát (jelenleg 20%) tíz százalékponttal megemelnék, így készletvásárlásra legalább 600 ezer forintot lehetne költeni.
A Piac & Profit on-line kérdésére – miszerint a kamatkonstrukció felülvizsgálatát is szorgalmazzák-e – Braun Márton azt válaszolta, hogy a hitelek kamatát továbbra is a mindenkori jegybanki kamatlábhoz igazítanák. - Ez már így is a lehető legalacsonyabb hitelkamat a piacon – tette hozzá az MVA ügyvezető igazgatója.
Az olcsóbb és gyorsabb hitelezési folyamat érdekében az Alapítvány négy területen „belenyúlna” a mikrohitel intézményét papírra vető Mikrohitel Kézikönyvbe is. Elsőként a hitelkérelem részét képező üzleti terv kötelező mellékleteinek számát csökkentené a jelenlegi 32-ről 15-re. Süllyesztőbe kerülne többek közt az iparágelemzés, a marketingterv és a SWOT analízis is. – A lényeg, hogy az üzleti tervet olyanná kell tenni, hogy a vállalkozók segítség nélkül is el tudják készíteni – hangsúlyozza Braun Márton.
A második könnyítés a helyi vállalkozásfejlesztési központokhoz telepített döntési mechanizmus átalakítása lenne, amely során megszűnne a helyi bizottságok merevnek ítélt intézménye. Egy kevesebb személyből álló testület venné át a feladatkörüket, így biztosítható lenne, hogy tíz nap alatt is döntés születhessen. Az MVA továbbá el szeretné érni, hogy a konstrukció előfinanszírozható legyen a hitel 50 százalékáig, valamint hogy az EU-támogatásokhoz a teljes összeget önerőként be lehessen számítani. Az Alapítvány törölné továbbá a közokiratba foglalási kötelezettséget is.
Kapcsolódó anyagok:
Zavaró állapot
Szeptembertől újra mikrohitel
A mikrohitelprogram modernizációja