Pofon a briteknek egy hitelminősítőtől

Leminősítette Nagy-Britannia államadós-besorolását pénteken a Moody's Investors Service, egyebek mellett azzal a véleményével indokolva a döntést, hogy a brit EU-tagság megszűnése tovább rontotta a brit gazdaság egyébként is gyengülő szerkezeti dinamikáját.

A nemzetközi hitelminősítő péntek éjjel Londonban bejelentette, hogy az eddigi "Aa2"-ről egy fokozattal "Aa3"-ra rontotta a hosszú futamidejű brit államadósság-kötelezettségek osztályzatát. A besorolás kilátása az eddigi negatívról stabilra módosult.

A döntéshez fűzött indoklásában a Moody's kiemelte, hogy Nagy-Britannia gazdasági ereje tovább gyengült a 2017 szeptemberében végrehajtott előző leminősítés óta, a gazdaság növekedési üteme számottevően elmarad a várakozásoktól, és ez valószínűleg a jövőben is így marad.

Kép:Fotolia

 

A cég szerint emellett tovább gyengítette az egyébként is negatív hosszú távú gazdaságszerkezeti dinamikát Nagy-Britannia kilépése az Európai Unióból, valamint az, hogy London nem tudott olyan kereskedelmi megállapodást elérni az EU-val, amely az uniós tagsággal összemérhető előnyökkel járna. Ha sikerülne is megállapodásra jutni egy kereskedelmi szerződésről, az valószínűleg szűk kiterjedésű lenne, és emiatt a Brexit a jövőben is lefelé ható nyomást gyakorol majd a magánszektorbeli beruházásokra és a gazdaság egészének növekedésére - áll a hitelminősítő elemzésében.

A Moody's várakozása szerint a növekedési kilátásokat valószínűleg a koronavírus-járvány által a brit gazdaságon ütött sebek is károsítják. A cég szerint egy ideig még bizonytalan lesz, hogy a koronavírus-sokknak milyen szerkezeti hatásai lesznek, de az már a beruházásokra és a foglalkoztatásra gyakorolt eddigi hatásokból is valószínűsíthető, hogy a gazdasági sebek egy része tartósan megmaradhat.

A Moody's közölte: becslései szerint a brit gazdaság legutóbbi csúcsteljesítménye és a jelenlegi recesszió mélypontja közötti visszaesés meredekebb ívű lesz, mint a húsz legnagyobb globális erőcentrum csoportjának (G20) bármelyik más gazdaságában, elsősorban azért, mert a nagy-britanniai járvány súlyosabb, mint a többi G20-országban, emellett a brit gazdaság teljesítménye a szolgáltatási szektor aktivitásától függ, ez pedig magasabb szintű humán kapcsolati interaktivitást igényel.

A koronavírus-járványt a brit gazdaság már eddig is súlyosan megszenvedte: a végleges adatok szerint az idei második negyedévben 19,8 százalékkal zuhant a brit hazai össztermék (GDP) az első három hónaphoz viszonyítva. Ez példátlan mértékű visszaesés azóta, hogy 1955-ben megkezdődött a negyedéves összevetésű GDP-adatok rendszeres közlése Nagy-Britanniában.

 

Véleményvezér

Bújtatott adókkal emeli a kormány az árakat

Bújtatott adókkal emeli a kormány az árakat 

A magyar állam inflációt generál.
Kukorica nagyhatalomból hátul kullogók lettünk

Kukorica nagyhatalomból hátul kullogók lettünk 

Nagyon döcög a magyar agrárágazat.
Magyar Péter kérdőre vonta Orbán Viktort 

Magyar Péter kérdőre vonta Orbán Viktort  

A miniszterelnök eltűnt.
25-30 százalékkal drágul az alma

25-30 százalékkal drágul az alma 

Nem sok jót várhatunk az idén mezőgazdaságunktól.
Szemet vetett a kormány a nyugdíjcélú megtakarításokra, óriási károkat okozna a lépés

Szemet vetett a kormány a nyugdíjcélú megtakarításokra, óriási károkat okozna a lépés  

A Nyugdíjas Parlament úgy látja, a tervezett lépés nagymértékben elbizonytalanítja a megtakarítókat.
Magyar Péter a kórházak állapotának bemutatása után újabb területekre merészkedik

Magyar Péter a kórházak állapotának bemutatása után újabb területekre merészkedik  

A Tisza Párt elnöke az oktatás és a szociális szféra fel fordul. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo