Pesszimisták: plusz 4 százalék

A nagyvállalatok mérsékelten javuló üzleti várakozásaikat a nemzetgazdaság első háromnegyedévi teljesítményére alapozzák - állapítja meg az Ecostat.

Az Ecostat "TOP-100 konjunktúra indexe" 2006 decemberében 46 százalék, egy százalékponttal magasabb az előző havi értéknél. A hazai nagyvállalatok rövid távú üzleti várakozásait 2006 első felében viszonylag magas szintű, kiegyensúlyozott derűlátás jellemezte. A bizalmi mutatók jelentős visszaesése július, szeptember hónapokban következett be s a legnagyobb vállalatok erőteljes hangulatváltozását jelezte. A szeptemberi bizalmi mélypont óta az üzleti várakozások lassú, fokozatos javulása és a tendencia szerény emelkedése figyelhető meg.

A hazai nagyvállalatok mérsékelten javuló üzleti várakozásaikat a nemzetgazdaság első háromnegyedévi teljesítményére alapozzák. A GDP 4,2 százalékos növekedését elsősorban a külföldi értékesítés élénkülése, a kedvező világgazdasági környezet biztosította.

Az Ecostat legfrissebb előrejelzése szerint 2006-ban a hazai GDP várhatóan 4 százalékkal bővül, jövőre mérséklődik, átlagosan 2,4 százalék körüli lesz. A lassulás az államháztartási deficit csökkentésével, az egyensúly-javító intézkedésekkel hozható összefüggésbe. Ezek következményeként a lakossági fogyasztás is csökken, az infláció növekszik. A fejlődés motorjának tekinthető exporttevékenység élénkülése folytatódik, a külkereskedelmi egyenleg javul.

Az év végén a hazai nagyvállalatok a korábbi hónapok előrejelzéseinek megfelelő várakozásokkal tekintenek a közeli jövőbe. A jövő év első félévében a működési feltételeiket meghatározó belső adottságok valamivel kedvezőtlenebbek, a külső lehetőségek viszont jobbak, mint tavaly, vagy ez év első felében voltak. Az utolsó negyedév eredményei nemzetgazdasági szinten mérsékelt bizalomerősödést jeleznek. Saját vállalkozásuk várható teljesítményének előrejelzésekor nagyobb bizonytalanság tapasztalható.

A TOP-100 vállalati körnek mintegy a harmada a hazai makrogazdaság rövid távú lehetőségeit javulónak, negyven százalékuk rosszabbodónak ítéli. A pesszimista vállalkozások aránya szeptember óta majdnem a felére csökkent. Saját vállalkozásuk hat hónapon belüli lehetőségeit javulónak értékeli a nagyvállalatok növekvő aránya, mintegy 30 százaléka. A pesszimista álláspontot képviselő cégek részesedése a novemberi 46 százalékról 50 százalékra nőtt. A termelésnövelés rövid távú esélyét valamivel derűlátóbban értékelik, mint az őszi hónapok bármelyikében. Hat hónapon belül tevékenysége bővítésével a vállalatok 55 százaléka számol, ezen belül az összes cég egytizede 10 százalék feletti dinamikát prognosztizál. Az első félévében a nagyvállalatok egynegyede saját előállítású készleteinek bővülésével, 18 százalékuk a készletszint csökkenésével számol, ez szinkronban van a cégek rendelésállományának mérsékelt ütemű növekedésével. A vásárolt készletek rövid távú előrejelzése szerint decemberben a TOP-100 kör 44 százaléka készletei szinten tartását, 28 százalékuk növelését tervezi.

A nemzetközi konjunktúra előrejelzésekre alapozott külpiaci fejlődés 2007-ben pozitív hatást fog gyakorolni a magyar gazdaság egészére. A pénzügyi egyensúly fokozatos és tartós javítása mellett a hosszabb távú célok között szerepel a stabil növekedés feltételeinek megteremtése, a hazai gazdaság felzárkózásának gyorsítása. A konvergencia programban rögzített vállalásoknak megfelelően jövőre érezhető elmozdulások lesznek az államháztartási bevételek és kiadások szerkezetében. Jelentősen növekednek az adó- és járulékbevételek, a megkezdett strukturális átalakulások következtében mérséklődnek a kormányzat kiadásai, átalakul az ártámogatási rendszer. Az intézkedések hatására az államháztartási deficit GDP arányos hiánya több mint három százalékponttal 6,8 százalékra csökkenthető.

A növekvő terhek negatívan érintik a lakosság életszínvonalát, a vállalkozások körében pedig a működési feltételeket. Decemberben a nagyvállalatok háromnegyede a beszerzési feltételek fennmaradását, 6 százalékuk annak javulását feltételezi. Júniusig a belföldi kereslet szinten maradását várja a cégek 42 százaléka, élénkülésben bízik 16 százalékuk. Stabil külföldi keresletben a TOP-100 kör majdnem kétharmada reménykedik, az igények bővülését 37 százalékuk feltételezi. A belföldi értékesítés rövid távú előrejelzése kissé optimistább a novemberi prognózisnál. A hazai piac bővülésével számoló cégek aránya az év eleji szintre, 26 százalékra emelkedett, a piacszűkülést feltételezőké 42 százalékot tett ki. A külföldi konjunktúra folytatódására utal a nagyvállalatok rövid távú prognózisa. Az exportlehetőségek bővülése 47 százalékuk szerint reális várakozás, szűkülő piacok mindössze 6 százalékuk helyzetét nehezíthetik. A szakember ellátottság területén változatlanságot feltételez a nagyvállalatok 58 százaléka, javuló keresleti pozíciót vár 21 százalékuk.  A TOP-100 körében romlott a pénzügyi helyzet megítélése. A likviditása stabilitását feltételező cégek aránya 48 százalékról 42 százalékra, a javulást feltételezőké 12 százalékról 5 százalékra csökkent. A gazdasági környezet jövőbeni változásáról szóló előrejelzés a korábbinál pozitívabb, a cégek több, mint egynegyede úgy véli, hogy a megszorító intézkedések, a működési feltételeket érintő változások döntő része már nyilvánosságra került, tehát kiszámíthatóvá vált. A bizonytalanság fokozódását a vállalatok mintegy 58 százaléka feltételezi.

Az utolsó két évben a magyarországi gazdálkodó szervezetek jelentős fejlesztéseket valósítottak meg. Az új kapacitások üzembe helyezését követően - számolva a 2006. évi gazdaságpolitikai változások keresletre gyakorolt negatív hatásával - a cégek visszafogott fejlesztési tevékenységre váltottak. A számítások szerint a jövő évtől a beruházások fokozatos élénkülése várható, a legnagyobb hazai vállalatok nem hagyhatják ki az európai nagygazdaságok fellendüléséből adódó teljesítménynövelés lehetőségét. Ez év decemberében a TOP-100 nagyvállalati kör beruházási aktivitása magas szintű, 70 százalékos. A fejlesztési mutatók tendenciája az index kismértékű csökkenése ellenére emelkedő, április óta nem változott. Az új technológia átvételét tervező cégek aránya 20 százalék. A kapacitás-kihasználtságról szóló nagyvállalati előrejelzés szerint 2007 első félévében elégséges termelési háttérrel fog működni a cégek 55 százaléka, kismértékű felesleg 45 százalékuknál fordulhat elő.

Az idén az infláció kedvezőtlenül alakult, a pénzromlás üteme a második félévben gyorsult. Jövőre az áremelkedések folytatódásával és az ártámogatási rendszer reformjával az infláció gyorsulni fog, az év egészére átlagosan 6,4 százalék körüli inflációt prognosztizál az Ecostat. A nagyvállalatok szerint 2006-ban a fogyasztói árak átlagos emelkedése 5,7 százalék lehet. A december hónapra szóló inflációs várakozás 5,2 százalék, jóval alacsonyabb a reálisan feltételezhető indexnél. A nagyvállalati kör éves értékesítési árprognózisa 2,7 százalék, 0,8 százalékponttal magasabb a korábbinál.

Véleményvezér

Nem sikerült az első versenyképességi vizsgája Magyarországnak

Nem sikerült az első versenyképességi vizsgája Magyarországnak 

Az egykori magyar sikerágazat rosszul teljesít.
Szlovákiába érdemes menni élelmiszert vásárolni, a mélybe vitték az ÁFA-t

Szlovákiába érdemes menni élelmiszert vásárolni, a mélybe vitték az ÁFA-t 

Lassan bármerre megyünk kisebb árakkal találkozunk, mint itthon.
Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort

Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort 

Reméljük lesz indiai szelfi is.
Megvan az új lengyel minimálbér, alulmaradtunk

Megvan az új lengyel minimálbér, alulmaradtunk 

Hol van már a Magyarország jobban teljesít szlogen?
Azerbajdzsánnak nem elég Putyin bocsánatkérése

Azerbajdzsánnak nem elég Putyin bocsánatkérése 

Nincs bocsánat az azeri gép lelövése és a segítségnyújtás elmulasztása miatt.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo