A Deloitte & Touche átfogó vállalati programot dolgozott ki a pénzmosás kockázatának kezelésére. Az újfajta megközelítésnek köszönhetően a pénzintézetek képesek kézben tartani a pénzmosás jelentette kockázatot különböző üzleti tevékenységeik és az egyes országok egymástól eltérő törvénykezési szabályozásai mellett is. Ezzel párhuzamosan megfelelnek a törvényhozók, a részvényesek és az alkalmazottak elvárásainak is. A fentiek szellemében rendezte meg a tanácsadó cég 2003. május 28-án Pénzmosás ellenes műhelyét, amelyre a magyarországi bankok és biztosítók a jogszabályoknak való megfelelőségért felelős szakembereit hívta meg. A workshopot Michael Adlam, a közép európai Deloitte & Touche partnere koordinálta, akit Andrew MacDonald, a Deloitte & Touche angliai irodájának munkatársa valamint Steve Hancock, a Prudential (Nagy-Britannia egyik legnagyobb biztosító társasága) pénzmosási szakértője segítették munkájában.
„A banküzlet globális, és a pénzmosással kapcsolatos nemzetközi és legjobb gyakorlatra vonatkozó szabályozásnak való megfelelés soha nem volt még ennyire fontos, mint most, amikor a nagyhatalmú amerikai törvénykezés karja lassan átfogja az egész globális pénzügyi szolgáltatási iparágat. Nyilvánvalóan nem elegendő egyszerűen betartani a helyi pénzmosás elleni törvényeket és jogszabályokat. A pénzintézeteknek szigorú és proaktív megközelítést kell alkalmazniuk a pénzmosási kockázat kezelése során - olyan megközelítést, melynek túl kell mutatnia a helyi törvényhozás követelményrendszerén. A globális kérdések ismerete, a pénzmosási kockázatok azonosítása és a folyamatos jogszabályváltozások naprakész követése végül bizonyos szintű védelmet jelent majd a bankok és egyéb pénzintézetek számára; a bankoknak azonban lassan meg kell érteniük, hogy a pénzmosás jelentősége jóval túlmutat az >egyszerű< jogi kockázatén.” – ismerteti a közeljövő banki követelményeit Mike Adlam.
„A helyi szabályoknak való megfelelés megvédheti a bankot a hazai környezetben, ám a bankszakma globális, ezért egyre nagyobb nyomás nehezedik a bankokra, hogy megfeleljenek a legjobb nemzetközi gyakorlatnak, különösen pedig az Egyesült Államokban bevezetett követelményeknek. Kétségtelen, hogy a 2001. szeptember 11-i események lépéskényszert idéztek elő az Egyesült Államokban, minek folyományaként kísérleteket tettek a meglévő pénzmosás elleni szabályozáson tátongó rések betömésére, és - a történelem során talán először - alaposan megvizsgálták a terrorizmus pénzügyi bázisát.” – vázolja a jelen helyzetet előidéző eseményeket a közép-európai Deloitte & Touche partnere.
400 bank van bejegyezve Nauru szigetén,
és sok esetben felmerül a gyanú, hogy az orosz
szervezett bűnözés bandái főszerepet
játszottak alapításukban
Nauru parányi, távoli csendes-óceáni szigete, bár a térképen messze van Közép-Európától, banki viszonylatban csak egy ugrás. A profitnövelés érdekében a sziget olyan offshore bankszolgáltatási engedélyek értékesítésének eszközéhez folyamodott, amelyek nem igénylik a bank fizikai jelenlétét sem a szigeten, sem más országban. Egy naurui offshore bank - lévén nagyon csekély vagy semmilyen rá vonatkozó bankfelügyeleti illetve banktitokkal kapcsolatos szabályozás - igen vonzó lehetőség a pénzmosó szemében, különösen, ha a bank partnerkapcsolatokat is létesíthet jó nevű európai és amerikai bankokkal.
A becslések szerint ma hozzávetőlegesen 400 bank van bejegyezve Nauru szigetén, és sok esetben felmerül a gyanú, hogy az orosz szervezett bűnözés bandái főszerepet játszottak alapításukban. Az Egyesült Államok kormánya a mai napig 161 bankot azonosított a szigeten, amelyekről egy listát is kiadott. Azért olyannyira aktuális ez a kérdés itthon, mert egyúttal számos, a fentiekkel partnerkapcsolatban álló európai bankot is azonosítottak, amelyeknek szintén közreadták a nevét; ez a lista lettországi, oroszországi, jugoszláviai és moldovai bankok nevét tartalmazza. Ezek a bankok azt kockáztatják, hogy egyszer rájuk is érvényessé válhatnak a "különleges eljárások", nem köthetnek partnerkapcsolatot amerikai bankokkal, végül pedig lehetetlenné válik a számukra, hogy tranzakcióikat amerikai dollárban bonyolítsák. A dominóelvnek megfelelően előfordulhat, hogy más országbeli bankok is véget vetnek ezen bankokkal létesített partnerkapcsolataiknak, mivel nem hajlandóak aláásni saját jó hírüket az Egyesült Államokban.