Optimizmusra utalnak a kis- és középvállalkozások hitelfelvételi szokásai

A Kelet-Magyarországon működő kkv-k hitelállománya jelentősen bővült a CIB Bank ügyfélkörén belül 2022-ben, ami a régió gyors fejlődésére és a vállalkozói aktivitás növekedésére utal. A CIB Bank teljes kis- és középvállalkozói hitelállománya és megtakarítási állománya közel a negyedével nőtt tavaly.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kelet-Magyarországon a magasabb vállalkozói hitelkamatszintek ellenére továbbra is dinamikusan nő a kkv-k hitelfelvételi kedve, ami a régió fejlődésére utal – derül ki a CIB Bank adataiból. „Üzleti optimizmust sugároz, hogy 2022-ben a hitelezési aktivitását nézve a régió kiemelkedően jól szerepelt, teljes kintlévőség-állománya közel 30 százalékkal, ezen belül a bankhitelek állománya több mint 32 százalékkal növekedett” – mondta az adatok kapcsán Such Sándor kkv régióigazgató.

Fejlődnek azok a cégek, amelyek megmaradtak (Fotó: Pixabay)
Fejlődnek azok a cégek, amelyek megmaradtak (Fotó: Pixabay)

A legnagyobb piaci részesedéssel rendelkező keleti régión belül Nyíregyházán közel 35, a dinamikusan növekvő Debrecenben pedig több mint 50 százalékkal bővült tavaly a kkv-khoz köthető hitel- és lízingfinanszírozási portfólió, ami jóval meghaladja az országos átlagot.

Az adatokat részletesebben vizsgálva az is látszik, hogy a pénzintézet Kelet-Magyarországon működő ügyfelei elsősorban a fejlesztési, beruházási célú finanszírozást keresték. A vállalkozások nagy eszközberuházási kedvét mutatja, hogy a régióban a lízingfinanszírozási szerződések volumenében közel 70 százalékos volt a növekedés, ezen belül Nyíregyháza térsége kiugró, több mint kétszeres növekedést mutatott.

A kkv-szegmens szektoronkénti bontásánál ugyanakkor nagyon hasonló a kép az országoshoz, az egyes ágazatok sorrendjében pedig nincs is eltérés. Így a kelet-magyarországi régióban is a feldolgozóipar – az élelmiszeripart is beleértve – képviseli a legnagyobb (itt 32 százalékos) súlyt, majd a kereskedelem, járműjavítás következik 30, illetve a mezőgazdaság 15 százalékkal. Figyelemreméltó azonban, hogy Debrecenben a feldolgozóipar részesedése különösen nagy – 50 százalék környéki – a kkv-ügyfelek finanszírozásán belül, míg Nyíregyházán a kereskedelmi szektor erősebb jóval az átlagnál.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo