Kelet-Magyarországon a magasabb vállalkozói hitelkamatszintek ellenére továbbra is dinamikusan nő a kkv-k hitelfelvételi kedve, ami a régió fejlődésére utal – derül ki a CIB Bank adataiból. „Üzleti optimizmust sugároz, hogy 2022-ben a hitelezési aktivitását nézve a régió kiemelkedően jól szerepelt, teljes kintlévőség-állománya közel 30 százalékkal, ezen belül a bankhitelek állománya több mint 32 százalékkal növekedett” – mondta az adatok kapcsán Such Sándor kkv régióigazgató.
A legnagyobb piaci részesedéssel rendelkező keleti régión belül Nyíregyházán közel 35, a dinamikusan növekvő Debrecenben pedig több mint 50 százalékkal bővült tavaly a kkv-khoz köthető hitel- és lízingfinanszírozási portfólió, ami jóval meghaladja az országos átlagot.
Az adatokat részletesebben vizsgálva az is látszik, hogy a pénzintézet Kelet-Magyarországon működő ügyfelei elsősorban a fejlesztési, beruházási célú finanszírozást keresték. A vállalkozások nagy eszközberuházási kedvét mutatja, hogy a régióban a lízingfinanszírozási szerződések volumenében közel 70 százalékos volt a növekedés, ezen belül Nyíregyháza térsége kiugró, több mint kétszeres növekedést mutatott.
A kkv-szegmens szektoronkénti bontásánál ugyanakkor nagyon hasonló a kép az országoshoz, az egyes ágazatok sorrendjében pedig nincs is eltérés. Így a kelet-magyarországi régióban is a feldolgozóipar – az élelmiszeripart is beleértve – képviseli a legnagyobb (itt 32 százalékos) súlyt, majd a kereskedelem, járműjavítás következik 30, illetve a mezőgazdaság 15 százalékkal. Figyelemreméltó azonban, hogy Debrecenben a feldolgozóipar részesedése különösen nagy – 50 százalék környéki – a kkv-ügyfelek finanszírozásán belül, míg Nyíregyházán a kereskedelmi szektor erősebb jóval az átlagnál.