Optimista vállalkozások, de... (kamarai felmérés)

Ágazati szempontból most a szolgáltatás tekinthető az átlagosnál kedvezőbbnek és véget érni látszik az építőipari vállalatok teljesítményének javulása - állapítja meg a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK), miután 2003. áprilisában tizenkettedik alkalommal végzett konjunktúra-felmérést tagvállalkozói körében.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Fontosabb megállapításaik:

· Az indexek értékei ismét, sok esetben jelentősen csökkentek Ugyanakkor a jelenlegi helyzet megítélése inkább romlott, míg a jövőbeni várakozások indexei inkább javultak

· Ágazati szempontból most a szolgáltatás tekinthető az átlagosnál kedvezőbbnek

· Véget érni látszik az építőipari vállalatok teljesítményének javulása

· A beruházási szint továbbra is magas szinten áll, bár a kapacitáslekötés mértéke kissé csökkent

· Továbbra is, folyamatosan pozitív folyamat: infláció alakulásának megítélése

· Tizenegyedik alkalommal is csak megismételni tudják korábbi megállapításaikat: a vállalkozás mérete igen erőteljesen befolyásolja a működés eredményességét. Minél kisebb egy vállalkozás, összességében annál kedvezőtlenebbül ítéli meg helyzetét és beruházási aktivitása is annál szerényebb. Ezen kívül továbbra is nyomon követhető a tulajdonosi szerkezet, a külföldi tulajdonrész szerepe a vállalkozás sikerességében. A külföldi tulajdonrésszel működő cégek teljesítményértékelése összességében sokkal jobb, várakozásaik bizakodóbbak, mint a tisztán hazai tulajdonú cégeknél tapasztalható.

Jelenlegi üzleti helyzetüket a válaszadók az utóbbi félév után újra kedvezőtlennek látják.
2003 I. felében a vállalkozások 16,5%-a tekintette jónak, 54%-uk kielégítőnek, 29,6%-uk pedig rossznak a cége általános helyzetét. Mindez azt jelenti, hogy a rossz helyzetben lévők aránya meghaladja a jó helyzetben lévőkét.


A jövőbeli várakozásaikat tekintve ugyanakkor ismételten a válaszadók optimizmusa, sőt egyre növekvő optimizmusa nyilvánult meg. A javulást váró cégek aránya 34,7% (az előző félévi 33%-kal szemben) ami 19,1 százalékponttal magasabb az üzleti helyzetük rosszabbodását várók 15,6%-os részarányától. Másképpen úgy lehetne ezt a helyzetet magyarázni, hogy a vállalkozók innen már csak javulásra számítanak, egyre inkább akarják, szeretnék a helyzetük javulását látni a jövőben. Igaz volt már az előző félévi eredményekre is, de a mostani felmérésben ez még hangsúlyosabban előjött.

Az előző hat hónapforgalom / értékesítés indexe az előző félévhez képest is tovább csökkent, és a felméréssorozat eddigi legalacsonyabb értékét vette fel. Minden eddig mért korábbi szint alá süllyedt és jelenleg –11,7 ponton áll. A növekvő forgalmat jelzők részaránya 25,8%, a csökkenést regisztrálóké 37,5%.

A következő hat hónapra vonatkozó várakozásokat tekintve megállapítható, hogy az index a korábbi felmérésekhez képest is sokat növekedett. Az index értéke jelenleg 21,2 pont. Az év végéig a válaszadók több, mint egyharmada (37,7%-a) számít javulásra, 16,5%-uk csökkenésre, 45,8%-uk pedig nem vár forgalmában változást.

A vállalkozások átlagos kapacitás-lekötöttsége az elmúlt félévihez képest kismértékben csökkent, ami a forgalomnövekedés elmaradása következtében várható is volt. Jelenlegi értéke 68,4%. A 2003. második félévére irányuló várakozások is hasonló tendenciát tükröznek, 72,4%-os átlagérték adódik a kapacitások lekötése tekintetében.

A korábbi felmérésekhez viszonyítva a válaszadók beruházási aktivitása továbbra is magas, jelenleg 62,9%-uk jelezte, hogy gép vagy épület beruházást kíván eszközölni a következő félév során. A felmérés adatai szerint a vállalkozás mérete alapvetően befolyásolja, hogy képes-e beruházni. A nagyvállalkozások és a középvállalkozások néhány kivétellel mindegyike, a kisvállalkozások 81,2%-a, míg a mikrovállalkozások 57,4%-a tervez beruházást.

A belföldi piacon érintett válaszadók 54,8%-a kívánja a következő félévben emelni értékesítési árait, ami azt jelenti, hogy a tavalyi évhez képest a felmérésünkben továbbra is tíz százalékponttal kevesebb vállalat kíván élni áremeléssel idén a hazai piacon. A cégek 29,2%-a az inflációval azonos mértékű, 10%-a annál nagyobb arányú, 15,7%-a pedig annál kisebb mértékű áremelést kíván végrehajtani. A válaszadók 38,8%-a nem változtat árain, 6,4%-uk pedig árcsökkentést tervez. A válaszadókat az áremelés/csökkentés tervezett mértékéről is megkérdeztük. A vállalkozások több, mint fele, 50,3%-a közölte a módosítás hozzávetőleges arányát, amelyeket összegezve átlagosan 7,2%-os áremelési szándék mutatható ki. Így az egy évvel ezelőtti, 7,8 %-os szint és az előző félévi 7,1% után nem csökkent tovább a várakozások átlaga. Mindez azt is jelenti, hogy az előző félévhez képest az inflációs várakozásokban csökkenés nem volt tapasztalható, bár ez az érték a felmérés hibahatárán belül van.

Míg előző félévben az exportpiacokon értékesítő vállalkozások döntő többsége, 60,6% arról számolt be, hogy értékesítési árai csökkentek, a mostani felmérésben ez az arány csak 19,2%. 2003. év végéig 17,3%-uk exportáraik emelkedésére számít, 63,5%-uk pedig nem vár változást ezen a téren. A forint erősödésében beállt változás az exportálók várakozásaiban már megjelent. Szöveges megjegyzéseik alapján is visszatükröződött, hogy jelenleg kevesebb vállalkozás panaszkodott a forint erős árfolyamára, mint az export egyik fő akadályozó forrására.

Megkérdezték a vállalkozásokat, hogy miként vélekednek növekedési kilátásaikról, várhatóan hogyan alakul bruttó árbevételük 2003-ban, a tavalyi évhez képest hány %-os növekedést ill. csökkenést prognosztizálnak. Az átlagos vállalkozásnak 25 millió Ft árbevétele várható, de természetesen a bruttó bevétel nagysága vállalatonként nagy eltéréseket mutat. Amikor az árbevételük változásáról kérdezték a fővárosi vállalkozásokat, akkor átlagosan 6,3%-os növekedést várnak cégüknél 2003-ra. Ez az átlag természetesen szintén nagy eltéréseket takar. Vállalati szinten a fővárosi válaszadók 21,3%-a csökkenő nagyságú árbevételre számít erre az évre, 15,4%-a stagnálásra, a többiek viszont növekedésre számítanak. Az átlagos növekedési ütemként adódó 6,3% megerősíti, hogy vállalkozói körben - a magyar gazdaság minden jelenkori problémája ellenére - növekedésre számítanak, és ezek átlaga - felmérésünk szerint, folyó áron - meghaladja több kutatóintézet és a kormányzat GDP prognózisát is.

Árbevétel várakozások 2003-ra

(„Az Ön vállalkozásának bruttó árbevétele 2003-ban a tavalyinál hány %-kal több/kevesebb”)

az összes válaszadó százalékában




































Aránya, %



csökkenést várók



21,3







stagnálást várók



15,4







növekedést várók: 1% - 5% közötti növekedés



10,6







6%-10% közötti növekedés



20,2







11% fölötti növekedés



32,4







Összesen



100,0









A hagyományos konjunktúra kérdések elemzésekor az tapasztalható, hogy az exportáló vállalatok körében a korábbi 60% helyett most újra a szokásos 10%-uk számít arra, hogy exportáraiknál csökkenést kénytelenek realizálni (vagyis kevesebben mint ahányan árnövekedéssel számolnak). Ez azt jelenti, hogy a forint gyengülésének hatását jótékonyan megérezték ezek a vállalkozások. A vállalati árbevételek becslésének ismeretében megvizsgálták, hogy az exportáló vállalatok növekedési várakozásai eltérnek-e az átlagos vállalkozásnál tapasztaltakénál. A vizsgálatok azt mutatták, hogy az exportáló vállalatoknál átlagosan 4,8%-os árbevétel növekedéssel számolnak idén, ami az átlagos 6,3%-os várakozástól elmarad ugyan, de ahhoz közeli. Ha további elemzéseket végzünk megállapíthatjuk, hogy az exportjuk növekedését váró cégek körében az árbevétel növekedése 10,5%-os, stagnálást várok körében 5,6%-os, a csökkenő exportra számítók körében pedig 1,4% a várható árbevétel növekedés 2003-ra, azaz a növekedés egyik oka és motorja ebben az évben az export.



E felmérés szerint a vállalatok alkalmazottaiknak 6,2%-os bruttó béremelést kívánnak adni 2003-ra. Az átlag mögött ebben az esetben is többféle vállalati béralakulás, magatartás húzódik meg. A fővárosi válaszadó vállalkozók 1%-a bércsökkentést, 29%-a nominálisan változatlan béreket, 68,1%-uk különböző mértékű növekedést terveznek. Összességében az átlagos alkalmazottibérként 92.994 Ft-ot kaptunk eredményül, 6,2%-os tervezett bruttó bérnövekedés mellett. Az elemzők által hangoztatott túlzott bérkiáramlás veszélye ezen eredmények tükrében nem igazolódik, de meg kell jegyezzük, hogy ez a felmérés csak fővárosi és nem országos véleményeket vizsgált.

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo