Olvadó cégvilág

Egyre kevesebb a vállalkozás Magyarországon, mától kerül forgalomba az új ezerforintos, a takarékszövetkezetek pedig mind jobban lemaradnak a nagy bankokkkal szemben a hitelezések területén. Lapszemle.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Új ezres

Mától kerülnek forgalomba azok az új ezer forintosok, amelyek új biztonsági elemeik segítségével féket vethetnek a bankjegy hamisításának a hazai pénzforgalomban. Az ezresek megfelelnek az európai biztonsági előírásoknak. A vadonatúj pénzt nem lesz nehéz megismerni: ugyanúgy néz majd ki, mint a régi, csupán egy vörösréz színű, hologram hatású fémcsík, valamint egy gyöngyház színű, "1000" feliratú irizáló nyomat kerül a pénzre - írja a Népszabadság. Évek óta az ezer forintos a legtöbbet hamisított magyar bankjegy, azonban a legtöbb csaló eddig egyszerű irodai módszereket alkalmazott a hamisításkor.

Módosulhat a csődtörvény

Változatlanul fogyatkoznak cégeink, jelzik a Creditreform legfrissebb adatai. Az év első három hónapjában a 13,5 százalékkal több felszámolás és 19 százalékkal több végelszámolás indult, mint az elmúlt esztendő azonos időszakában - derül ki a Világgazdaság erről szóló mai cikkéből. Filip György, a Felszámolók Országos Egyesületének alelnöke szerint elsősorban a törvényi alapelveken kell fordítani akként, hogy a bajba jutott cégek időben, akkor kapjanak lehetőséget a csődeljárás megkezdésére, amikor még van vagyonuk, és így nagyobb az esélyük is a rentábilis működés helyreállítására. A cikk szerint megkezdődtek az előkészületek egy új csődtörvény bevezetésére.

Folytatódik a lakáspiaci boom

Bár lassul a budapesti lakásépítések üteme, az idén mégis rekord mennyiségű, összesen 9 ezer lakás átadása várható. Ezek zöme a IX., a XIII., és a XI. kerületben épül - írja a HVG-online. Az elmúlt évben Budapesten folytatódott a vállalkozói lakásépítés térnyerése. Legalább 50 lakásos magánberuházások keretében 22826 lakás építése volt folyamatban, ebből 7908-at át is adtak az év végéig. A beruházó cégek slágerterméke 2005-ben az idősotthon-építés volt: 1140 férőhelyet adtak át, 30 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. Aggodalmat kelthet ugyanakkor a tény, hogy egyre többet lehet hallani eladatlan és eladhatatlan lakásokról, a piac telítettségéről.

Takarékszövetek vs. kereskedelmi bankok

Nem képesek a lakossági hitelezésben lépést tartani a nagy bankokkal a takarékszövetkezetek. Különösen a deviza alapú hitelezésben maradtak le. Lakosságikölcsön-állományuk emiatt mindössze kilenc százalékkal gyarapodott tavaly, miközben a kereskedelmi bankok harmincszázalékos bővülést produkáltak - írja a Magyar Hírlap. Szakértők szerint a takarékszövetkezetek lemaradásának oka, hogy nem vállalták fel a devizahitelezés kockázatait. Márpedig mind a vállalati, mind a lakossági ügyfelek az olcsóbb euró, illetve svájci frank alapú hiteleket keresik, mondván, azok még egy esetleges forintgyengüléskor is versenyképesebbek a jóval magasabb kamaton ketyegő forinthiteleknél.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo