Az Amerikai-Magyar Kereskedelmi Kamara hazai felmérése azt mutatja, számszerűen is kimutatható veszteségeket jelent a magyar gazdaságnak, hogy az alap- és középfokú oktatás nem ad biztos nyelvismeretet. A munkaadók jelentős időbeli és anyagi veszteségekkel számolhatnak a fordított szövegek korrigálása és az alkalmazottaknak szervezett nyelvtanfolyamok révén. Mivel az iskolapadból a legtöbben használható nyelvtudás nélkül kerülnek ki, a munkáltatók sok esetben maguk képzik a dolgozóikat. Bár a tanulmány szerint egyre többen beszélnek itthon angolul, a lemaradás az EU tagállamok zöméhez képest még mindig tetemes.
Csak minden negyedik
Az AmCham felméréséhez hasonló eredményhez vezetett az EU információs hálózatának, az Eurydice-nek az elemzése, mely szerint csak Görögország közoktatása nyújt alacsonyabb szintű nyelvismeretet a hazainál. A magyar általános iskolás diákoknak jelenleg csak 26 százaléka tanul angolul, ez pedig előrejelzi a munkáltatók jövőbeni nehézségeit.
Az angol, német vagy más nyelv ismerete sorsdöntő tényező lehet akkor, amikor a hasonló képesítésű és tudású álláskeresők versenyt futnak egy-egy pozícióért. Mivel a diplomások száma itthon egyre magasabb, és a felsőoktatási intézmények tömegméretekben bocsátják ki a szakembereket, az MBA mellett az anyanyelvi szintű nyelvismeret lehet az, ami kiemel egy-egy jelöltet az állásjelentkezéseknél. A Világgazdaság egy cikke szerint a közgazdász túlképzés miatt egy-egy ilyen diplomával már egy könyvelői álláshoz sem könnyű hozzájutni, és itt is alapkövetelménynek számít a használható nyelvtudás.
Közgazdász-diplomával legfeljebb könyvelő
A magyar cégeknél jelenleg előnyt jelent, ha valaki egy vagy több idegen nyelvet ismer. A multinacionális vállalatoknál viszont alapvető a tárgyalásszintű nyelvtudás. A nemzetközi cégeknél az angol vagy német nyelvtudás nélkül az alkalmazott képtelen a kommunikációra, mivel a személyes és hivatalos érintkezés, a levelezés és dokumentáció is így folyik. Épp ezért nem az alapfokú nyelvtudás a követelmény, hanem a szakmai nyelv ismerete. Az ilyen munkahelyekre tehát nincs esélye bekerülni a hazai fiatalok jelentős részének, mivel nem beszélnek kellően magas szinten idegen nyelvet. A prezentáció, a tárgyalás a magasabb pozíciókban elképzelhetetlen az angol, vagy a multi cég anyanyelve ismeretének hiányában: a kommunikációs nehézségeken nemcsak az üzleti siker múlhat, de egy idő után akár maga az állás is.