Némi gazdasági élénkülést jeleznek a termelési adatok

Az ipari, építőipari és külkereskedelmi adatok alapján július–augusztusban némi gazdasági élénkülés figyelhető meg. A termelés exportvezérelt, de a behozatal gyorsabban nő - tette közzé a KSH.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A pénzügyi egyensúly tovább romlik. A lakosság reáljövedelme és fogyasztása az I. félévben 8-9%-kal nőtt. A foglalkoztatottak száma nőtt, a munkanélkülieké kissé csökkent. A fogyasztói árak az I–III. negyedévben 4,4%-kal nőttek.

A gazdasági élénkülés a világgazdaság fejlett térségeiben továbbra is várat magára. Az augusztusi ipari termelés az Egyesült Államokban és az Európai Unióban a tavaly augusztusi alacsony szintet sem érte el, és szűkült a külkereskedelmi forgalom is. Az unión belül néhány országban az utóbbi hónapokban már nem vagy csak kevéssé érvényesült a gazdasági recesszió. Az ipari termelés adatai alapján ide tartozik például Írország, Finnország, Görögország és Portugália. A magyar gazdaság legfőbb kereskedelmi partnerére, Németországra azonban továbbra is a stagnálás-csökkenés jellemző. (Az osztrák ipar teljesítményéről nem áll rendelkezésre adat.) A csatlakozó országok közül Csehországban és Lengyelországban augusztusban is dinamikusan (8, illetve 6%-kal) nőtt az ipari termelés, Szlovákiában ennél lassúbb (2%-os) volt a növekedési ütem, Szlovéniában pedig a termelés nem érte el a tavalyi szintet.

Magyarországon a főbb gazdasági ágak adatai alapján július–augusztusban az év első feléhez képest enyhe gazdasági élénkülés tapasztalható. Az ipari termelés július és augusztusban egyaránt mintegy 6%-kal haladta meg az előző év azonos időszakában mért szintet. (Az első félévben 3,9%-os volt a növekedési ütem.) A termelés változatlanul exportvezérelt. Az év első nyolc hónapjában a termelés teljes növekményét exportáltuk, a belföldi értékesítés pedig stagnált. Különösen élénk, 15%-ot meghaladó exportfelfutás következett be az utolsó két hónapban.

Az ipar július–augusztusi fejlődésének további jellemzője, hogy mérséklődtek az ágazati szélsőségek. Az I. félévben a 14 feldolgozóipari ágazat közül nyolcban csökkent vagy stagnált a termelés, és hat ágazat tudott kisebb-nagyobb növekedést elérni. Ezek az arányok július–augusztusban oly módon változtak meg, hogy az ágazatok többsége (kilenc) növelte teljesítményét, egy ágazatban gyakorlatilag stagnált a termelés (a növekedési ütem 1% alatti), és azoknak az ágazatoknak a száma, amelyek nem érték el a tavaly július–augusztusi termelési szintet, négyre csökkent. Ez utóbbi csoportba tartozik a textilipar, a lábbeligyártás, a vegyiparból a kőolaj-feldolgozás és az “egyéb” ágazatok. Mivel a feldolgozóiparon belül a termelésüket nem növelő ipari ágazatok súlya viszonylag kicsi (nem éri el a 10%-ot), a feldolgozóipar túlnyomó részére az élénkülés volt a jellemző. A feldolgozóipar termelékenysége a nyolc hónapos időszak egészében közel 7%-kal, ezen belül július–augusztusban 9%-kal javult.

Az építőipar nyolchavi teljesítménye 2%-kal maradt el a tavalyi rendkívül magas szinttől. (A múlt év első nyolc hónapjában 20%-os volt a növekedés.) Július–augusztusban már 2%-kal nőtt a termelés az előző év megfelelő időszakához képest.



Mezőgazdasági termékekből
a nyolchavi felvásárlás kissé magasabb volt, mint tavaly ugyanebben az időszakban. Növényi termékekből kevesebbet, élő állatokból és állati termékekből pedig többet értékesítettek a termelők a múlt évinél.

A kiskereskedelmi forgalom továbbra is élénk, bár a korábbinál visszafogottabb ütemben nőtt. Január–augusztusban az eladott áruk volumene 8,3%-kal volt nagyobb, mint az előző év azonos időszakában. Az augusztusi forgalom 6,3%-kal (munkanapokkal kiigazítva 7,1%-kal) haladta meg az előző évit.



A külkereskedelmi áruforgalom hiánya változatlanul igen jelentős és továbbra is emelkedő tendenciát mutat.
Az áruexport – különösen az utóbbi hónapokban – élénkült ugyan, de a behozatal növekedési üteme ezekben a hónapokban is magasabb volt, mint az áruexporté. Az import erőteljes bővülése több tényező együttes hatására alakult ki. Továbbra is kiemelkedő szerepe volt a megnövekedett fogyasztói keresletnek, emellett hozzájárult az importált beruházási javak iránti növekvő érdeklődés, továbbá az energiaimport emelkedése is.

A folyó fizetési mérleg nyolchavi hiánya 3,2 milliárd eurót tett ki. A negatív egyenleg 2,2-szerese a tavaly ilyenkorinak. A külső pénzügyi egyensúly romlását a gazdaság reálszférájában kialakult egyensúlyhiány magyarázza. A folyó fizetések deficitjének növekménye teljes összegében az áruk és szolgáltatások külkereskedelmi forgalmában keletkezett, sőt a reáltranzakciók romló egyenlegét kissé mérsékelte a tőkejövedelmekben tapasztalható egyenlegjavulás.

A folyó fizetések negatív egyenlegének szinte folyamatosan csökkenő hányada finanszírozható nem adóssággeneráló forrásokkal. Ez az arány tavaly január–júliusban 57%-ot, az idén 19%-ot tett ki. A csökkenésben a hiány összegének a növekedése, továbbá a magyar tőketulajdonosok növekvő külföldi befektetése tükröződik. A Magyarországra beáramlott külföldi tőke összege nagyobb, mint tavaly ugyanebben az időszakban volt.



Az államháztartás I–III. negyedévi deficitje 809 milliárd forint volt, és a tavalyi igen magas szintet is 53 milliárd forinttal meghaladta.
A hiány a bevételek 13,5%-os, a kiadások 12,6%-os (folyó áron mért) növekedése mellett alakult ki.

Július–szeptemberben a foglalkoztatotti arány a tavalyi 50%-ról 51%-ra emelkedett. A versenyszférában valamivel kevesebben dolgoztak, mint tavaly, a költségvetési és társadalombiztosítási intézményeknél pedig emelkedett az alkalmazásban állók száma. A munkanélküli ráta kissé mérséklődött (5,9%-ról 5,7%-ra). A reálkereset 13%-kal lett nagyobb az év első nyolc hónapjában.

A fogyasztói árszint az I–III. negyedévben 4,4%-kal volt magasabb, mint tavaly ilyenkor. (A növekedési ütem 2002 azonos időszakában 5,4%-ot tett ki.) Az idén az első kilenc hónapban legnagyobb mértékben a szeszes italok és a dohányáruk drágultak (10,8%-kal). Az átlagot meghaladó mértékben emelkedett a háztartási energia és a szolgáltatások ára is (mindkét csoportban 5,7%-os volt az áremelkedés). Az élelmiszerek jóval az átlag alatti ütemben (2,2%-kal) drágultak. Enyhe áremelkedés volt jellemző a ruházati cikkekre is, a tartós fogyasztási cikkek árai pedig csökkentek.

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo