Korrigált májusi inflációs várakozásának adatát a Magyar Nemzeti Bank. Az erről szóló közleményében a 2007-es éves átlagban számolt 7,6 százalékos infláció három hónappal ezelőtt még 7,3 százalék volt. Az MNB 2008-ra 4,5 százalékos átlagos éves drágulást valószínűsít, ellentétben a májusi prognózisával, mely 3,6 százalék volt.
A jegybank 2,5 százalékról 2 százalékra csökkentette a GDP idei várható növekedési ütemét. Az MNB jövőre 2,7 százalékos növekedést prognosztizál a májusban közölt 2,8 százalékkal szemben. Nem változott a 2009-re vonatkozó előrejelzése, továbbra is a GDP 3,4 százalékos bővülését tartják valószínűnek.
A monetáris tanács az inflációs jelentéssel is összhangban döntött az alapkamatról. Nem változtatott meg a 7,75 százalékos mértéket. Nem csak külső okból, az amerikai jelzálogpiaci problémák hatásaira való tekintettel foglalt állást a kivárás mellett, hanem a hazai fogyasztói árindex vélelmezetten lassú ütemű csökkenése miatt is.
Simor megnyugtat
Döntő részben nemzetközi pénzpiaci hatások indokolták azt, hogy a Monetáris Tanács a jegybanki alapkamat 7,75 százalékon tartása mellett döntött - értékelte a testület döntését Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke hétfőn Budapesten sajtótájékoztatón. Az elnök szerint "ha Magyarország gazdasága zárt gazdaság lenne, akkor akár a csökkentés mellett is dönthetett volna a tanács, a külső tényezők azonban óvatosságra intették a tagokat, a tartás melletti javaslat hatott döntően". A belső folyamatok alapján a tanács ülésén 25 bázispontos csökkentésre is hangzott el javaslat.
Simor András kérdésre válaszolva nyomatékosította, hogy a nemzetközi pénzpiaci tényezők közül a kockázati felárak emelkedése érinti negatívan Magyarországot, és ez a kamat tartására sarkallta a tanács tagjainak többségét. Kiemelte azonban, hogy sem az amerikai másodlagos jelzálogpiacon tapasztalt jelenségek, sem a világban felmerült likviditási gondok nem hatottak eddig Magyarországra.