Nem rajtunk múlt

Csökkent tavaly Magyarországon a politikai és a gazdasági kockázat - állapítja meg a Political Capital Institute és a Figyelő szakértői által idén is elkészített, az elmúlt évet értékelő Országjelentés.

A Political Capital Institute (PCI) és a Figyelő hetilap által készített Országértékelés szigorú módszertan alapján meghatározott politikai és gazdasági kockázati indexeket tartalmaz. Előbbit évente, utóbbit negyedévente publikálja az intézet és a hetilap.

Csökkenő politikai kockázat

A PCI ez évi országjelentésén 11 elemző dolgozott 3 hónapon keresztül. A politikai elemzéssel és tanácsadással foglalkozó cég munkatársai 31 kutatóintézet friss adataiból indultak ki - mondta Somogyi Zoltán, a Political Capital első embere.

A politikai kockázati index (PRI) értéke 2005-ben 70 pont, egy olyan skálán, amelyen a nagyobb szám mutatja az alacsonyabb kockázatot: 0 a maximális, 100 a minimális politikai rizikót jelzi.  Ennek alapján hazánk továbbra is az alacsony kockázati sáv közepén helyezkedik el.

A pontszám a 2004-es értékhez viszonyítva 2 ponttal növekedett, tehát a szakértők szerint az előző évihez képest enyhén csökkent Magyarországon a politikai kockázat. A rizikó mérséklődése elsősorban a kormányzati stabilitás erősödésének köszönhető: a 2004-es évben lezajlott kormányváltást követően 2005-ben a Gyurcsány-kormány politikailag megerősödött. A 2005-ös év három miniszterváltásából kettő (Gráf József és Veres János beiktatása) javarészt a kormány és az MSZP céljainak összhangját erősítette, így politikai szempontból erősítette a kormányzat stabilitását a 100 lépés program megindítása előtt. A gazdaságpolitikai irányítása terén ugyanakkor növekedett a kockázat, többek között a 100 lépés program törvénymódosítási "dömpingje" következtében. A többi területre leginkább a stagnálás jellemző. A szükséges reformok végrehajtása az új kormány és országgyűlés feladata lesz.


forrás: Political Capital Institute/Figyelő

A legfontosabb feladatok

A Political Capital Institute legfontosabb feladatnak most a korrupció elleni harcot, a bürokrácia leépítését és tevékenységének racionalizálását, illetve a médiaszabályozást jelölte meg a jövendőbeli kormány számára. Ezeken a területeken eddig leginkább az gátolta az ország fejlődését, hogy a reformretorika erősebb volt a politikusok oldalán, mint a reformok iránti elkötelezettség - állítja Krekó Péter, a PCI vezető elemzője.

A GFK Hungária piackutató intézet adatai szerint a közvélemény továbbra is pesszimista a korrupció hazai alakulását illetően. A korrupcióellenes küzdelem törvényi feltételei ugyanakkor javultak

azáltal, hogy a 2005-ös évben számos módosító törvényt és keretegyezményt fogadott el az Országgyűlés a transzparencia elősegítésének érdekében.

Az Európai Bizottság figyelmeztetése és több nemzetközi szakmai szervezet elmarasztalása ellenére sem történt meg a médiaszabályozás hiányosságainak felszámolása 2005-ben; leginkább a médiatörvény anomáliái eredményeznek feltűnően visszás helyzeteket a közmédiumoknál. Az ORTT tevékenységét 2005-ben sok elmarasztaló határozat és rekordbüntetések kiszabása jellemezte, ami részben szintén a médiatörvény egyik problematikus jellemzőjével, a közszolgálati műsorok nem kellően precíz meghatározásával függ össze.

A korszerű állam kialakítását tekintve pozitív fejlemény volt, hogy 2005-ben kismértékben (20,9-ről 20,7 százalékra, 13 ezer fővel) csökkent a közszférában dolgozók aránya, és a gazdasági tárcánál átfogó, a háttérintézményekre is kiterjedő szervezeti racionalizációra került sor. Jelentős strukturális változások azonban ebben az évben sem történtek. Az üzleti és társadalmi oldalon egyre erősebben fogalmazódnak meg igények a mélyreható változásokra vonatkozóan.

#page#

Közepes gazdasági kockázat

A Figyelő által negyedévente közzétett gazdasági kockázati index (EcoRisk) aktuális értéke 55,5 pont, vagyis a magyar gazdaságot továbbra is közepes kockázat jellemzi. Az országkockázat az előző évihez képest enyhén mérséklődött, ami inkább a külső gazdasági környezetnek, mintsem a belső folyamatoknak köszönhető. Az eurozónából hazánkba áramló működőtőke továbbra is garantálja a gazdaság stabil növekedését - mondta Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő Rt. befektetési vezetője. A legfőbb kockázati tényező azonban továbbra is a súlyos külső és belső egyensúlyhiány. Az államháztartás stabilizálása nem történt meg, emiatt Magyarország egyensúlyi kockázata 2005 végén a magas és a közepes kockázati tartomány határán volt (40,3 pont, az Ecorisk szerint).

Duronelly Péter kiemelte, hogy az index idei növekedéséhez nagyban hozzájárult a pénzügyi szféra stabilitása, amely többek között a jó szervezettségnek és megfelelő szabályozottságnak köszönhető. A befektetési szakember elmondta, hogy szerinte Magyarországon nincsen krízishelyzet, azonban a befektetők kockázatéhsége, amely tavaly és idén is jellemző volt várhatóan nem tart ki 2007-ig, ezért megszűnhet az a kegyelmi állapot, amelynek köszönhetően a pénzügyi kockázatok mindeddig alacsonyak maradtak.

Költségvetési és munkapiaci reform szükséges

2005 végétől kezdve látható, hogy megváltozott a globális befektetési klíma, a nagy egyensúlyhiányt mutató piacokkal szembeni toleráns viszonyulás immár a múlté. Ezért sem halasztható tovább a fiskális egyensúly helyreállítása, ami nélkül elképzelhetetlen az országkockázat érdemi csökkenése.

A Figyelő a költségvetési problémák megoldása mellett, legfőbb feladatként a foglalkoztatás növelését jelölte meg. A közepes kockázati értékű munkapiaci alindex ugyanis kismértékben romlott 2005 folyamán. A munkaköltségek alapján Magyarország versenyképessége stagnál, még mindig jelentős a versenyszektor adó- és járulékterhelése, és hiába nő a foglalkoztatás, ez döntően a munkanélküliek számának növekedésében csapódik le. Amíg a szükséges reformok az oktatási rendszerben, illetve a munkapiaci szabályozásban elmaradnak, legjobb esetben is csak az index stagnálása várható.


forrás: Political Capital Institute/Figyelő

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo