Nem olcsó, de megéri

Az elmúlt években megindult a pesti belvárosi házak tetőtereinek a beépítése. Ám az otthonteremtés ezen formája nálunk annak ellenére lassú ütemben halad, hogy a hasonló fejlesztés beruházónak, lakóközösségnek és vevőnek egyaránt jó üzletet jelenthet.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Amíg a nyugati fővárosokban mára szinte teljesen beépültek a belvárosi házak tetőterei, nálunk csak néhány éve kezdtek a hasonló fejlesztések nagyobb számban elindulni. S ezek is egyelőre a szűk belső patinás városmagra korlátozódnak. Pedig a szakemberek állítják, és az eddig megvalósult hasonló fejlesztések ezt alá is támasztják: a lakásteremtés ezen formája egyaránt jó üzlet lehet minden résztvevőnek. Az ott élő lakóközösségnek azért, mert a tetőterületért cserébe - a lakások kialakítása során - az érintett lakóépületet teljes mértékben, vagy részlegesen felújítják.

Megújul a lerobbant külső homlokzat, liftet építenek be a korábban felvonó nélküli épületbe, és néhány esetben az épületgépészeti rendszer is teljes felújításra kerül, anélkül, hogy a lakóközösségnek mindezért fizetnie kellene. S miközben újabb minőségi lakásokkal gyarapszik a hazai lakásállomány, mivel ezen lakások hosszú távon értékállóak, az itt lakást vásárló és nem utolsósorban a lakásépítő cég is jól járhat. Ez utóbbi, ha "jól" kalkulál, a tetőtéren kialakított lakások értékesítéséből fedezni tudja a vállalt felújításokat, s még szép haszonra is szert tehet.

Eladni nem nehéz

A padlástérben kialakított lakások értékesítésével a forgalmazók szerint nincs gond: a tetőtéri új lakás - főleg a belvárosban - jelenleg is keresett "áru", amiből egyelőre nincs sok a kínálati palettán. Kala Imréné, a Kala és Eppel ingatlanközvetítő iroda vezetője szerint a hasonló fejlesztések felgyorsulását nálunk elsősorban a jogi akadályok lassítják, gyakran hátráltatják.

A padlástérnek, mint osztatlan közös tulajdonnak az eladásához ugyan ma már elegendő a tulajdonosok 80%-ának az igenlő szavazata, ezt azonban bele kell foglalni a társasházalapító okiratba; e dokumentum módosításához viszont az összes tulajdonos beleegyezése szükséges. Emellett elfordulhat az is, hogy az érintett önkormányzat nem adja meg hozzá az engedélyt. A hasonló beruházás elindítását ugyanis alapos műszaki vizsgálat, számos szakhatósági engedély beszerzése előzi meg.

Meg kell nézni például, hogy a beépítés megfelel-e a városrendezési, városképi és tűzrendészeti, valamint szabványelőírásoknak. Kaláné tapasztalata szerint az is előfordul, hogy bár az előbbi feltételek meglennének, a beruházás gazdaságtalansága miatt vállalkozó nem akad a fejlesztésre. A ház külső-belső állaga mellett ugyanis fontos az adott tetőterület nagysága: az optimális beépíthető méret 500 négyzetméterről indul.

Kerületmegújítás

Az ingatlanszakember elmondta: pozitívan értékelendő, hogy ma már néhány fővárosi kerületben a társasházak mellett az önkormányzatok is támogatják a lakásteremtésnek, s a városképjavításnak ezt a formáját, hiszen a vele járó házfelújítás egyfajta kisebb léptékű kerületmegújítást jelent. Jó példa erre a VI. kerület, ahol a településfejlesztési koncepcióba is bekerült. De van olyan helyhatóság, ahol egyszerűsítik a tetőtér-beépítésekkel kapcsolatos engedélyezési procedúrát, lerövidítik idejét, és saját parkolási rendeletük keretében engedményeket adnak parkolóhely-megváltásra úgy a parkoló autószám, mint a megváltás összege tekintetében.


forrás: PP-gyűjtés

Ez is segítette, hogy az elmúlt években több helyütt - főleg az V., VI., VII., illetve a XIII. kerületek belső részein több, kisebb-nagyobb tetőtér-beépítés valósult meg. Ilyen területek a Falk Miksa, Petőfi Sándor, a Stollár Béla és Veres Pálné, a Király és Vörösmarty utcák, a Szent István körűt, valamint az Andrássy út, Kodály Körönd. Az V. kerületben, Saru Krisztina, az Otthon Centrum (OC) kerületi irodavezetője úgy tapasztalja: elsősorban hazai és külföldi befektetők keresik a felső-középkategóriás és luxus tetőtéri, többnyire két szinten kialakított belvárosi lakóingatlanokat. Az átlagméret 70-80 négyzetméter, de 110, illetve 160 és 200 négyzetméteres lakások is találhatók a kínálatban.

A VI. kerületben, amint azt Saluszinszky Gergely az OC ottani irodavezetője elmondta, szintén több hasonló fejlesztés folyik jelenleg is, és az elkövetkező öt évben 300 tetőtéri projekt valósul meg, mintegy 2000 padlástéri lakással. A négyzetméterárak - kerülettől, utcától, valamint a lakóépület és környezete állapotától, a lakás méretététől, a beépített anyagoknak és alapberendezéseknek a minőségétől, fejlesztőtől függően - igen széles skálán, 320 ezer és 1 millió 200 ezer forint között szóródnak.  

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo