Nem olcsó, de megéri

Az elmúlt években megindult a pesti belvárosi házak tetőtereinek a beépítése. Ám az otthonteremtés ezen formája nálunk annak ellenére lassú ütemben halad, hogy a hasonló fejlesztés beruházónak, lakóközösségnek és vevőnek egyaránt jó üzletet jelenthet.

Amíg a nyugati fővárosokban mára szinte teljesen beépültek a belvárosi házak tetőterei, nálunk csak néhány éve kezdtek a hasonló fejlesztések nagyobb számban elindulni. S ezek is egyelőre a szűk belső patinás városmagra korlátozódnak. Pedig a szakemberek állítják, és az eddig megvalósult hasonló fejlesztések ezt alá is támasztják: a lakásteremtés ezen formája egyaránt jó üzlet lehet minden résztvevőnek. Az ott élő lakóközösségnek azért, mert a tetőterületért cserébe - a lakások kialakítása során - az érintett lakóépületet teljes mértékben, vagy részlegesen felújítják.

Megújul a lerobbant külső homlokzat, liftet építenek be a korábban felvonó nélküli épületbe, és néhány esetben az épületgépészeti rendszer is teljes felújításra kerül, anélkül, hogy a lakóközösségnek mindezért fizetnie kellene. S miközben újabb minőségi lakásokkal gyarapszik a hazai lakásállomány, mivel ezen lakások hosszú távon értékállóak, az itt lakást vásárló és nem utolsósorban a lakásépítő cég is jól járhat. Ez utóbbi, ha "jól" kalkulál, a tetőtéren kialakított lakások értékesítéséből fedezni tudja a vállalt felújításokat, s még szép haszonra is szert tehet.

Eladni nem nehéz

A padlástérben kialakított lakások értékesítésével a forgalmazók szerint nincs gond: a tetőtéri új lakás - főleg a belvárosban - jelenleg is keresett "áru", amiből egyelőre nincs sok a kínálati palettán. Kala Imréné, a Kala és Eppel ingatlanközvetítő iroda vezetője szerint a hasonló fejlesztések felgyorsulását nálunk elsősorban a jogi akadályok lassítják, gyakran hátráltatják.

A padlástérnek, mint osztatlan közös tulajdonnak az eladásához ugyan ma már elegendő a tulajdonosok 80%-ának az igenlő szavazata, ezt azonban bele kell foglalni a társasházalapító okiratba; e dokumentum módosításához viszont az összes tulajdonos beleegyezése szükséges. Emellett elfordulhat az is, hogy az érintett önkormányzat nem adja meg hozzá az engedélyt. A hasonló beruházás elindítását ugyanis alapos műszaki vizsgálat, számos szakhatósági engedély beszerzése előzi meg.

Meg kell nézni például, hogy a beépítés megfelel-e a városrendezési, városképi és tűzrendészeti, valamint szabványelőírásoknak. Kaláné tapasztalata szerint az is előfordul, hogy bár az előbbi feltételek meglennének, a beruházás gazdaságtalansága miatt vállalkozó nem akad a fejlesztésre. A ház külső-belső állaga mellett ugyanis fontos az adott tetőterület nagysága: az optimális beépíthető méret 500 négyzetméterről indul.

Kerületmegújítás

Az ingatlanszakember elmondta: pozitívan értékelendő, hogy ma már néhány fővárosi kerületben a társasházak mellett az önkormányzatok is támogatják a lakásteremtésnek, s a városképjavításnak ezt a formáját, hiszen a vele járó házfelújítás egyfajta kisebb léptékű kerületmegújítást jelent. Jó példa erre a VI. kerület, ahol a településfejlesztési koncepcióba is bekerült. De van olyan helyhatóság, ahol egyszerűsítik a tetőtér-beépítésekkel kapcsolatos engedélyezési procedúrát, lerövidítik idejét, és saját parkolási rendeletük keretében engedményeket adnak parkolóhely-megváltásra úgy a parkoló autószám, mint a megváltás összege tekintetében.


forrás: PP-gyűjtés

Ez is segítette, hogy az elmúlt években több helyütt - főleg az V., VI., VII., illetve a XIII. kerületek belső részein több, kisebb-nagyobb tetőtér-beépítés valósult meg. Ilyen területek a Falk Miksa, Petőfi Sándor, a Stollár Béla és Veres Pálné, a Király és Vörösmarty utcák, a Szent István körűt, valamint az Andrássy út, Kodály Körönd. Az V. kerületben, Saru Krisztina, az Otthon Centrum (OC) kerületi irodavezetője úgy tapasztalja: elsősorban hazai és külföldi befektetők keresik a felső-középkategóriás és luxus tetőtéri, többnyire két szinten kialakított belvárosi lakóingatlanokat. Az átlagméret 70-80 négyzetméter, de 110, illetve 160 és 200 négyzetméteres lakások is találhatók a kínálatban.

A VI. kerületben, amint azt Saluszinszky Gergely az OC ottani irodavezetője elmondta, szintén több hasonló fejlesztés folyik jelenleg is, és az elkövetkező öt évben 300 tetőtéri projekt valósul meg, mintegy 2000 padlástéri lakással. A négyzetméterárak - kerülettől, utcától, valamint a lakóépület és környezete állapotától, a lakás méretététől, a beépített anyagoknak és alapberendezéseknek a minőségétől, fejlesztőtől függően - igen széles skálán, 320 ezer és 1 millió 200 ezer forint között szóródnak.  

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo