Protekciós: negatív kicsengéső szó és általában a kollégák irigysége áll mögötte. Arra aggatják a megjelölést, aki ismeretségi alapon a "kertek alatt" bejutott a céghez. Persze ha velünk esik meg, akkor inkább a kapcsolati tőke ügyes mozgatásáról beszélünk. Sok előnye és hátránya is van, ha így szerzünk új munkahelyet. Amint a Pályacsúcs Magazin összeállításából kiderül, van különbség a két fogalom között: a pozícióra való alkalmasság a fő választóvonal.
Kár lenne tagadni, hogy sok esetben előnyt élveznek azok, akik protektorral a hátuk mögött érkeznek a céghez. Ám el kell ismerni: a munkáltató ebből profitálhat is, ha nem kizárólag az ismeretség, hanem szakmai alkalmasság miatt veszi fel a jelentkezőt, állítja Köves Balázs, a Hungarowork Kft. értékesítési igazgatója, aki aktívan részt vesz a munkaerő kiválasztásának folyamatában is.Gyors és költséghatékony is lehet
Köves Balázs tapasztalatai szerint egy-egy többfordulós kiválasztási procedúra is csak részképet ad a jelentkezőkről. Az "ajánlottról" ezzel szemben több információval rendelkezik a munkáltató. A szakemberek a költséghatékonysággal is magyarázzák, miért folyamodnak szívesen ehhez a módszerhez, mivel pénzt, időt és energiát takarítanak meg vele, ami nem csak a kisebb cégekre jellemző. Minden fronton zajlik a költségkímélés és a tendencia alól a multik sem vohatják ki magukat. Fertig Balázs, a Harp Consulting HR-es munkatársa véleménye szerint bizonyos esetekben a protezsált megspórolhatja az interjú többkörös fordulóin való részvételt.
"Pusztán az ismeretség jogán kevés előnyben részesülhet a jelentkező egy pályázat elbírálásánál. Egyenlőbb azonban lehet az egyenlők között. Amennyiben egy adott pozícióra többen is megfelelnek és hasonló eredményeket érnek el, előnyt hozhat az ismeretség."-mondja Köves Balázs.
A Hungarowork Kft munkatársa azt is hozzáteszi: előfordulhat, hogy kevésbé fontos, mégis jól hangzó pozíciókba veszik fel a protezsáltat, alacsonyabb kompetenciaszinttel, ahol "nem árthat sokat."
Köves Balázs azt is elárulja: nem találkozott még olyan megbízóval, cégvezetővel, aki komoly felelősséggel és döntési jogkörrel járó pozíció esetén azért okozott volna cégének relatív veszteséget, mert ismerőst vett fel az egyébként jóval alkalmasabb ismeretlen jelölt helyett. Tapasztalatai szerint ez azért sem jellemző, mert minden cégtulajdonosnak elemi érdeke a fejlesztés.
Nehezebben illeszkednek be a munkahelyi csapatba
A protekciósokra néha-nem feltétlenül jó vezetői mintát mutatva-kevésbé vonatkoznak a szabályok, és a szankcionálásnál is élvezhetnek némi előnyt. Nehezebben is válnak meg tőlük, hiszen ez kínos magyarázkodásokra adhat okot. Tapasztalataink szerint a protekciósok bizonyos részével gyakran több a probléma, hiszen extra elvárásaik, kívánságaik vannak, megkülönböztetett bánásmódra vágynak.
Fertig Balázs szerint az "ideális protekciós" erős, határozott személyiség, aki kivételezett helyzete ellenére is képes teljesíteni, szükség esetén még kétszer annyit, mint mások, nem kér előjogokat és nem hagyja, hogy elszaladjon vele a ló.
A HR-szakértő szerint a protekciós alapon munkához jutók életét nagyon meg tudják keseríteni a kollektíva által bevett sztereotípiák, amelyekkel a későbbiek folyamán nagyon nehéz lesz megbirkóznia, függetlenül attól, hogyan teljesít az adott munkakörben.
A protekciós lét főként akkor járhat hátrányokkal, ha az illető nem megérdemelten jut előnyökhöz. Atrocitások érhetik akkor is, ha az ajánlója nem éppen közkedvelt a cégnél. Az érintett akkor kerülhet igazán előnytelen helyzetbe, ha olyan posztra kerül be az adott céghez, amit már ott dolgozó, belső emberekkel is betölthettek volna.
Mindent egybevetve: a személyes ajánlás jó szűrő lehet a megfelelő szakember megtalálásához. A protekció jelenségével kapcsolatos gyakori gond, hogy esetenként a jelölt nem képes beváltani a hozzá fűzött reményeket. Ekkor előállhat olyan szituáció, ami mind a beajánlott, mind pedig az ajánló számára egyaránt kínos.