Nem mernek vidékre menni
A multinacionális cégek szolgáltató központjai és telefonos ügyfélszolgálatai olyan helyeket keresnek, ahol viszonylag olcsó a munkaerő, és bőven rendelkezésükre állnak nyelveket beszélő fiatal képzett dolgozók, ezért a főváros mellett egyre inkább a vidéki egyetemi városok jöhetnek szóba befektetési célpontként - derül ki a Népszabadságból.
Vidékre azonban az újonnan Magyarországra érkező cégek nem mernek menni, csak azok a befektetők, amelyek egy ideje már hazánkban vannak, mint például a General Electric Capital. A probléma az, hogy ezekben a városokban a komoly ingatlanfejlesztők és befektetők még alig jelentek meg, így a korszerű irodák kínálata is meglehetősen kicsi.
Tovább nőhet a hitelkereslet
Az utóbbi időben Kelet-Európában megtöbbszöröződött a lakosság által felvett hitelek állomány. A régiós pénzügyi szolgáltatók azonban továbbra is nagy növekedési lehetőség előtt állnak, mivel még mindig több mint 150 millió lakosnak nincs banki kapcsolata a térségben - írja a Világgazdság.
Szakadék tátong Kelet- és Nyugat-Európa között a folyószámla-tulajdonosok számát illetően. Míg Ausztriában a lakosság 93 százalékának van folyószámlája, Romániában, Bulgáriában és Bosznia-Hercegovinában ez az arány 35 százalék alatt van.
Mi lesz a kirúgott közszolgákkal?
A magyar államigazgatásban szükség lenne az elbocsátott munkaerő esetében ún. outplacementre (amikor a munkáltató az elbocsátott munkavállaló számára képzési programot biztosít, amelynek költségeit részben vagy teljes egészében átvállalja) szükség volna - mondta Juhos Andrea, a DBM Hungary ügyvezetője a NAPI Gazdaságnak.
A közszféra nincs ellene a reformoknak, hiszen nyilvánvalóan szükség van a rendszer korszerű átalakítására, azonban ragaszkodnak ahhoz, hogy az elbocsátottaknak az állam nyújtson segítséget: A szóban forgó megoldások lehetnének az atipikus foglalkoztatási formák (távmunka, részmunkaidős foglalkoztatás), az átképzés, valamint a bővített prémium évek program alkalmazása
Válságban a libamájexport?
Világszerte sorra tiltják be a hízott libamájat a tömés kegyetlenségére rávilágító állatvédők nyomására. Az akciók a magyar exportőröket egyelőre nem érintették, ám a belpiaci problémák annál inkább. A Magyar Hírlap értesülései szerint súlyos fizetési nehézségekkel küzd a legnagyobb libamájexportőr, a Merian Zrt. is. A gyárait részben már bezáró Carnex csoporthoz tartozó Merian Orosháza Zrt., amely Magyarország legnagyobb libamájexportőre, késve fizet beszállítóinak. Egyik kapcsolt vállalkozása, a Merian-Szerviz Kft. ellen a gazdasági lapok hírei szerint már felszámolást is indított egy feldühödött beszállító.