Nem keres rosszabbul a versenyszféra

Valóban 34 ezer forinttal többet vihetnek haza átlagosan a közszolgálatban dolgozók? A kutatók szerint a bérhátrány érzéki csalódás.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Nagyrészt a minimálbéres foglalkoztatásra vezethető vissza a versenyszféra szereplőinek szerényebb átlagkeresete. Fejvadászoknál érdeklődve a Pályacsúcs Magazin megtudta, diplomás pályakezdőként informatikai, pénzügyi, mérnöki területen minimum 200 ezer a fizetés.

Magyarországon a tavalyi átlagfizetés bruttó 158 ezer forint, a nettó pedig 103 ezer volt. Amint a KSH adataiból kitűnik, a versenyszférában 148 ezer forint a bruttó átlagkereset, míg költségvetési területen dolgozók tavaly havi 34 ezer forinttal kerestek többet, összesen 182 ezret. Adódik a kérdés: Valóban többet vihetnek haza a közszolgálatban dolgozók?

Bevett szokás a minimálbéres alkalmazás

Adler Judit, a Gki Gazdaságkutató Rt. kutatásvezetője szerint a versenyszféra adatai egyértelműen "lefelé torzítanak". Elsősorban a kis- és mikrovállalkozásoknál fordul elő az a gyakorlat, hogy a ténylegesnél alacsonyabb bérre -akár minimálbérre- jelentik be a munkavállalót és a keresetet különféle módokon, technikákkal juttatják el a dolgozóhoz.

A minimálbéres alkalmazás elterjedtségére jellemző, hogy Magyarországon minden negyedik foglalkoztatott papíron 57 ezer illetve januártól 62 500 forintot keres.

A versenyszférában dolgozók keresetéről valós adatokkal senki sem rendelkezik. A munkáltatói ajánlatokat ismerő és kereseti adatokból naprakész fejvadász és személyzeti tanácsadó cégeket kérdeztünk az egyes szakterületeken kínált bruttó munkabérekről. Mivel a fejvadászok ügyfelei elsősorban nagyvállalatok, a megadott adatok elsősorban multinacionális cégekre értendők, főleg Budapestre és vonzáskörzetére vonatkoztatva.

Informatika: bruttó 200 ezernél kezdődik

A kezdő programozók bruttó 250-280 ezer forintra számíthatnak, a 2-3 éves tapasztalattal rendelkezők pedig 350-400 ezer forintra. A rendszergazdák bérezése 250 ezer forint körüli, a komolyabb üzemeltetésre felvettek hozzávetőleg 400 ezer forint.

A projekt managerek fizetése leginkább attól függ, hogy milyen volumenű projekt vezetésével bízzák meg őket, azaz hogy hány ember munkáját szükséges felügyelniük, és hogy milyen nagyságú beruházásban vesznek részt. A kisebb volumenű projektek vezetésére felvetteknek átlagosan 600 ezer forint a fizetésük, a tapasztaltabbaknak 800 ezer forint - az alvállalkozók esetében 800 ezer forint + Áfa számla ellenében.

A Profi Power személyzeti tanácsadó cégnél hozzátették, a help desk pozícióban dolgozók bére bruttó 180-250 ezer forint között mozog, a SAP tanácsadók tapasztalattól függően 400-800 ezer forintot, a 20-40 főt irányító csoportvezetők pedig 600-750 ezer forintot keresnek.

Bruttó félmillió a tapasztalt gépészmérnököknek

A diplomás álláspiac másik keresett területe a mérnöki tevékenység. A Profi Power tanácsadói elmondták, a pályakezdők gépészmérnökök 250-300 ezer forintra számíthatnak, a 2-3 éves tapasztalattal rendelkezők 400-500 ezerre. A villamosmérnökök esetében a frissdiplomások általában 200-250 ezer forintnyi bért kapnak, a tapasztaltabbak 300-350 ezer forintot.

Szintén felfutóban van a pénzügyi terület. Itt a két év tapasztalatot felmutatni tudó könyvelők bére általában 250 ezer forint, ami négy év tapasztalattal 350 ezer forintra nő. A főkönyvelők átlagosan bruttó 500 ezer forintot keresnek, csakúgy mint a tapasztalt kontrollerek.

A logisztikai állásokban is elég változatosak a bérek: vezetőként 500-700 ezer, koordinátorként 300 ezer, junior beszerzőként 200-250 ezer forint érhető el.

A multiknál 180 ezret keres a recepciós

A középfokú végzettségűek átlagosan 180 ezer forintra számíthatnak, legalábbis nagy cégeknél a recepciós, menedzserasszisztens és a nyelvet nem beszélő ügyfélszolgálatos pozíciókban. Az egy idegen nyelvet beszélő ügyfélszolgálatosoknak általában 200 ezer forintos bért ajánlanak, a két nyelven folyékonyan beszélőknek pedig 250 ezer forintot.

A GetWork Hungary Személyzeti Tanácsadó Kft. 2004-es adatai szerint Budapesten és környékén segédmunkásként 70-80 ezer, szakmunkásként 90-120 ezer, középfokú ügyintézőként 150-190 ezer, termelésirányítóként 200-260 ezer, vezetőként 430-550 ezer közötti összeget lehetett keresni.

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo