Holnaptól nem növekedik a duplájára azon egyéni vállalkozók és alkalmazottak járuléka, akik minimálbérre vannak bejelentve, csupán egy kissé furcsára sikeredett jogszabály borzolja egyesek idegeit.
A szeptember 1-jén életbe lépő törvény szerint egy új, az úgynevezett minimum-járulékalap fogalma kerül bevezetésre. Eszerint mindenkinek legalább havi átlagban 125 ezer forint - részmunkaidő esetén ennek arányos része - után kell megfizetnie a társadalombiztosítási járulékot. (A vonatkozó jogszabály szövegét itt olvashatja.)
Viszont.
A rémhírekkel ellentétben ("Ha a cég vagy más vállalkozás nem tudja kifizetni a dupla alap után a járulékokat, akkor azt be kell jelentenie az adóhatóságnak. Az APEH viszont ilyenkor soron kívüli ellenőrzést tarthat.") akinek a járulékalapja nem éri el a 125 ezer forintot és ezt a tényt bejelenti az adóhatóságnak, annak a tényleges járulékalapja után kell megfizetnie a járulékokat. (A járulékokról és azok szeptember elsejei és 2007. január elsejei változásairól bővebben ezen a linken.)
A jogalakotó szándéka a minimáljárulékkal és a bejelentési lehetőséggel egyszerű halandó számára talányos, annyi azonban vélelmezhető, hogy az egymillió minimálbéres alkalmazott és vállalkozó országában ez a jogszabályváltozás egy kicsit az elrettentés és a APEH-ellenőrzés fókuszálására alkalmas eszköz lehet.
Majd jövőre a számok (befolyt járulékok) tükrében ez kiderülhet. Addig azonban, aki nem keres vagy ad fizetést többet, mint a minimálbér és ezt a későbbiekben az ellenőröknek bizonyítani tudja, annak nincs mitől tartania. Csak be kell jelenteni.