A személyiségtesztek fejlesztésével foglalkozó Captain cég szakértői szerint több ponton is támadható a hagyományos interjú. A fő probléma ezzel a módszerrel az, hogy a legtöbb jelölt teljesítménye a felvételi beszélgetés alatt nagymértékben eltér a tényleges munkateljesítményüktől.
Az első négy percben
Jelzi az állásinterjú megbízhatatlanságát, hogy míg az egyes interjúztatók különböző jelöltekkel kapcsolatos értékelései önmagukban véve megfelelően konzisztensek, a különböző interjúztatók rendszerint nem értenek egyet egymás véleményével Az interjúztatók rendszerint sztereotípiákat alakítanak ki az "ideális" jelöltről, és az álláskeresőket ezzel a képpel hasonlítják össze. A felvételi elbeszélgetéseket végző munkatársak a tapasztalatok szerint a pozitív jellemvonások helyett elsősorban a negatív tulajdonságokra és információkra koncentrálnak.
Főleg alacsonyabb pozíciók esetében jellemző, hogy az interjúztatók nagyjából az első négy percben kialakítják véleményüket a jelöltről, és az első benyomások sok esetben erősebbnek bizonyulnak a később elhangzó tényeknél.
Az interjúztatókra gyakran nagyobb hatással vannak a személyiségjellemzők - mint például a nyitottság, attraktív előadásmód, lelkesedés, intelligencia -, mint az objektív kvalitások: a tanulmányok és a munkahelyi tapasztalat. Nagyon befolyásolhatóak a felvételi procedúrát vezető munkatársak a külső megjelenéssel is: alkalmasabbnak tartják azokat a jelentkezőket az adott állásra, akik a cégnél megszokott öltözékben jelennek meg. Pedig a munkahelyi teljesítmény nagyon sok állás - például a kutatói vagy informatikai pozíciók - esetében pusztán a szaktudás függvénye.
Kevésbé értékelik a nőket
A Captain szakemberei szerint az interjúztatók rendszerint kevesebbre értékelik a női jelölteket, mint a férfiakat, még teljesen egyenlő kvalitások esetén is. Mindkét nem képviselőit alulértékelik az állásinterjúk során akkor, ha egy hagyományosan az ellenkező nem által végzett munkára jelentkeznek.
A problémák ellenére a felvételi interjú továbbra is az egyik leggyakoribb személyzeti tevékenységek közé tartozik. Függetlenül az összes többi kiválasztási módszer hatásosságától, jóformán minden munkaadó igényli, hogy a jövendő alkalmazottait egy vagy több előzetes beszélgetésen tesztelje. A hagyományos interjú sikeressége alapvetően az interjúztató személyes tulajdonságaitól múlik. Az pedig igencsak megkérdőjelezi, mennyire érvényes eredményt ad egy állásinterjú, ha az interjút készítő szakember kvalitásain áll vagy bukik, elnyeri-e az adott jelölt a pozíciót.