Nem hatotta meg őket a válság: rekordbónuszok a bankároknak

A vezető amerikai bankoknál és értékpapírcégeknél minden korábbinál nagyobb összeget, 145 milliárd dollárt érnek el a 2009-es fizetések és jutalmak a közvélemény felháborodása ellenére - írta a pénteki The Wall Street Journal.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A vezető New York-i üzleti napilap számítása szerint a 38 legnagyobb pénzügyi cégnél a vezetők, kereskedők, befektetési bankárok és pénzügyi menedzserek tavaly csaknem 18 százalékkal többet kerestek, mint egy évvel korábban. A kifizetések összege meghaladja a korábbi rekordot produkáló 2007-es adatot is.

380 ezer dollár az átlag
Minden korábbinál több prémiumot, összesen 9,3 milliárd dollárt fizet befektetési banki részlegén dolgozó munkatársainak az amerikai JP Morgan Chase. A bankcsoport pénteki bejelentése szerint fejenként átlagosan 379 ezer dollár prémiumot kapnak a befektetési bankárok a tavalyi teljesítményük után. Ez több mint 100 ezer dollárral haladja meg az egy évvel korábbit, és nagyságrendekkel múlja felül az 50 ezer dollár körüli amerikai éves átlagkeresetet.

Az újság emlékeztetett arra, hogy Barack Obama elnök előző nap bejelentette: az elkövetkező tíz évben egy úgynevezett felelősségi díj formájában megadóztatja a nagybankokat, azon az alapon, hogy kötelesek megtéríteni az államnak azt a veszteséget, amely a pénzügyi szektor stabilizálásához nyújtott szövetségi gyorssegélyezés során keletkezett.

Obszcén jutalmak

A felelősségi díj bejelentésekor Obama felháborodását fejezte ki amiatt, hogy az adófizetők pénzéből megmentett a bankoknál "obszcén" nagyságú jutalmakat fizetnek ki. Mike Shah, a Jones Day pénzügyi tanácsadó cég jogásza elmondta: a bankok igazgatótanácsai nem tehetik meg, hogy a közvélemény felháborodására hivatkozva nem jutalmazzák meg a vezetőket, akik keményen dolgoztak a részvényesek érdekében. A vezető bankok alkalmazottainak átlagkeresete a The Wall Street Journal becslése szerint tavaly 149 ezer dollár (27,5 millió forint) volt.

A lap úgy tudja: a kormány elképzelése szerint a tervezett bankadó oroszlánrészét a hat vezető bank - a Citigroup, a JP Morgan, a Bank of America, továbbá a Goldman Sachs, a Morgan Stanley és a Wells Fargo - fizetné be. Mindegyiküktől évente egymilliárd dollárt meghaladó összeget szednének be, a Citigroupot és a JP Morgant külön-külön 2,4 milliárd dollárral fogják megsarcolni.

Az Obama-kormány egyéb erőfeszítései, amelyek a pénzügyi szektor felügyeleti, ellenőrzési rendszerének átszervezését célozzák, az újság szerint elakadtak. Így például nem tudni, mennyi fog megvalósulni a független fogyasztóvédelmi ügynökség tervéből; Christopher Dodd, a szenátus bankügyi bizottságának demokrata párti vezetője már jelezte, nem támogatja az ötletet.


A vezető bankok bevétele (szürke), illetve a fizetésere és bónuszokra költött összeg, dollárban - forrás: WSJ

Új számítások

Az amerikai bankok és egyéb pénzügyi szolgáltatók szinte kivétel nélkül mind átalakították javadalmazási rendszerüket a szektort megrázó válság nyomán. A rövid távú nyereségre való törekvést és a kockázatvállalási hajlandóságot ösztönző, éppen ezért a krízis egyik kiváltó okának tartott prémiumok területén növelték az olyan részvények arányát, amelyektől több évig nem válhat meg a premizált munkatárs, aki ennek a megoldásnak a révén inkább a cég stabilitásában és hosszú távú fejlődésében lesz érdekelt. Összegszerűen azonban nem csökkentek, sőt inkább növekedtek a prémiumok, ami a súlyos gazdasági gondok, például a történelmi nagyságú munkanélküliség közepette felháborodást okoz a közvéleményben.  

 

Véleményvezér

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.
Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo