Nem biztonságos? Vissza Kínába!

A Bizottság a sorozatos botrányok miatt saját és a kínai hatóságok termékbiztonsággal kapcsolatos tevékenységét is vizsgálja, s amennyiben továbbra sem találja megfelelőnek a Peking együttműködését, akár ki is tiltja a veszélyesnek minősített termékeket az EU piacairól.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A közelmúltban több Európában is forgalmazott kínai gyártású termékről (elsősorban gyermekjátékról) derült ki, hogy ártalmas lehet az egészségre, ezért a forgalmazók világszerte több tízmillió terméket kényszerültek visszavonni a boltokból. Brüsszel a hasonló problémák kezelésére még 2006 elején termékbiztonsági együttműködési megállapodást írt alá Kínával, amely Peking számára hozzáférést biztosít az EU termékbiztonsági és riasztó rendszeréhez, a RAPEX-hez. A kínai hatóságok így nyomon követhetik a veszélyesnek minősített és piacról visszavont termékeket, értesíthetik a kínai gyártókat, és intézkedhetnek a termékek előállításának módosításáról.

Termékbiztonság

Mivel az EU már korábban is kritizálta Kínát a nem megfelelő együttműködés miatt, Peking jelezte, hogy termékbiztonsági tevékenységéről jelentést készít az unió számára. (Az ázsiai ország negyszabású kampányba is kezdett, hogy meggyőzze vevőit, nem bóvli a kínai termék...) Ám a Bizottság továbbra sem elégedett az eredményekkel: "ha nem látunk semmiféle előrelépést október végéig, megvizsgáljuk annak lehetőségét, hogy kitiltsuk az EU piacairól a veszélyes termékeket" - mondta Helen Kearns, fogyasztóvédelmi szóvivő.

A sorozatos botrányok miatt a Bizottság jelenleg saját termékbiztonsággal kapcsolatos politikáját és előírásait is felülvizsgálja. Számos probléma tapasztalható ugyanis az unió veszélyes termékekkel kapcsolatos biztonsági intézkedéseivel kapcsolatban is - hívta fel a figyelmet a BEAUC fogyasztóvédelmi szervezet. A BEAUC szerint a veszélyes termékek megfigyelésével kapcsolatos megosztott felelősség a Bizottság és a tagállamok között jelenleg "ellentmondásos és rosszul szabályozott, az előírásokat pedig nem megfelelően hajtják végre a nemzeti hatóságok".

Megtévesztő "CE"

Evelyne Gebhardt német EP képviselő ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy az állampolgárokat sokszor megtéveszti a termékeken használt "CE" jelölés. Sokan ugyanis azt hiszik, hogy ez egyfajta védjegy, mely a termék gondos ellenőrzése után a tárgy biztonságosságát jelzi, holott a jelölés csupán azt igazolja, hogy a termék az uniós jogszabályoknak megfelel.

Véleményvezér

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo