A kormánystruktúra az elmúlt négy évben meglehetősen szétszórtan működött, most talán esély van arra, hogy nem 2-3 pólusú rendszerben induljon el a fejlődés, hanem egy kormányzati intézmény felügyelje a fejlődést. Erre Kovács jó esélyt lát, hiszen az (uniós fejlesztési pénzeket elosztó) Operatív Programok Irányító Hatóságai nem a minisztériumokhoz, hanem a Miniszterelnöki Hivatal alá tartoznak, vezetője pedig egy olyan ember (Bajnai Gordon), aki kellő tapasztalat birtokában koordinálhatja a fejlesztéseket.
Eddig borzasztóan kevés e-szolgáltatás épült ki, túl sok kompromisszum alakította a meglehetősen döcögően elindult e-adózás rendszerét is. Az eddig uralkodónak számított horizontális elv működött, nem volt definiált költségvetés az informatikai fejlesztésekre. "Az elmúlt évek tapasztalatából az következik, hogy sztenderdizálni kellene az e-szolgáltatásokat, hiszen nem működhet úgy, hogy ahány hivatal és önkormányzat, annyi rendszer" - mondja Kovács.
"A szélessáv alapinfrastruktúrává kell, hogy váljon, ahogyan a telefon is azzá vált a 90-es évek elején". Az IVSZ elnöke azt szeretné, ha 3-4 év múlva nem épülne úgy társasház vagy lakópark Magyarországon, hogy ne kerüljön bevezetésre a szélessávú internet, hiszen ekkor a háztartások minden tagjának elérhetővé válhatna az internet és jelentősen csökkenne a digitális szakadék. Éppen ezért kell a programoknak összehangoltan működnie, például az oktatásnak és a régiós fejlesztéseknek, hiszen ma az internet, az e-banking használatában éppen a város-vidék, a gazdag család-szegény család különbség határozza meg az információs társadalom magyar lemaradását is.
A "kiigazítás"-, vagy "reform"-program mellett az ötéves adócsökkentési programot is elhalasztotta a koalíció. Egy szó sem esik egyelőre arról, hogy az innovatív vállalkozások az Európai Unióban jelentős (adó)kedvezményeket kapnak, hiszen ezekben az országokban elfogadták, hogy a foglalkoztatás és a gazdasági fejlődés éppen ezektől a vállalkozásoktól függhet a jövőben.
Összefoglalva, nem állunk rosszul, bár ahogyan ez a Kék noteszből is kiderül, az elmúlt másfél évben nem nagyon történt komoly elmozdulás. Ha például a Google keresőjébe beütjük a "nemzeti fejlesztés" kifejezést, láthatjuk, hogy a legtöbb európai országban külön operatív programok foglalkoznak az innovatív megoldásokat fejlesztő vállalkozások támogatásával, a digitális közigazgatással, stb - Magyarországnak nincs. Az IVSZ elnöke abban bízik, hogy a következő másfél-két hónapban a kulcspozíciókba került szakemberekkel ez megváltozhat, ezért a célért pedig a felhívás aláírói mindent meg fognak tenni.